| FataCuOchiiCaprui a întrebat:

Cum as putea determina un barbat sa avem o relatie de prietenie? Noi am avut o incercare de a fi impreuna si nu a mers(fratele meu de 23 de ani era impotriva, eu nu vroiam sa o fac cu el, era distanta, diferenta de varsta). Apoi imi tot repeta sa vad in el doar un simplu amic. Am vorbit vreo doua luni ca amici. Ma rog, eu vroiam sa ne impacam. L-am iubit enorm. A fost primul care m-a sarutat. Apoi ne-am impacat si ne-am certat dintr-o prostie: ca el era ocupat cu munca si eu nu eram de acord sa stau fara el o luna de zile(cat trebuia el sa lucreze in alt oras). In fine, acum imi doresc enorm de mult sa fim prieteni foarte buni. Vreau sa fie fratziorul meu love struck. I-am cerut frumos nr de telefon pe mess, mi l-a dat. Am tot insistat eu ca vreau sa vorbim ca si amici si daca pot sa-l sun. Mi-a cerut nr meu si a zis ca ma suna el cand o avea semnal bun(ca el sta la tara si nu are semnal acolo). Si ce sa fac? Il vreau DOAR ca prieten foarte bun, m-am hotarat la asta. Dar cum sa-l fac sa inteleaga ca vreau doar asta si nu o impacare? Adica nici macar nu stiu de ce vrea sa ma sune... Cum sa ma comport cu el ca sa ajunga sa tina la mine si sa vorbim cum o faceam odata despre absolut orice. Asta am iubit cel mai mult la el: ca puteam vorbi cu el, ma siumteam eu bine sa vorbim. Iubirea mea cred ca acum s-a transformat mai mult intr-un fel de admiratie sau nu stiu. Deci cum sa fac? Ce sa-i zic lui la telefon? Funda
P. S: el are 26de ani si eu am 16big grin(Repet, nu vreau sa ne impacam. Vreau sa fim prieteni dar nu stiu cum).

Si inc-o intrebare: credeti c ae posibil ca intre doi fosti iubiti sa se formeze o prietenie? O relatie frate-sora? Avand in vedere ca noi am avut parte doar de 2 intalniri si cateva luni de vorbit la telefon/prin mesaje.

Răspuns Câştigător
| simf a răspuns:

E posibila o prietenie intre doi fosti iubiti. problema in cazul dat, asa cum o vad eu, e ca tu iti doresti alaturi un om destept, care te intelege, vrei sa poti vorbi cu el tot ce-ti trece prin cap. data fiind diferenta de varsta si implicit de experiente de viata, tu nu prea poti sa fii atractiva pentru el cu acumularile tale de viata. cu late cuvinte, "schimbul de experienta" se face la modul el da si tu primesti. ok, dar trebuie sa priemasca si el ceva in schimb. tu ce-i poti oferi?
orice relatie interumana e bazata pe "dai-primesti" si cele doua trebuie sa fie sensibil egale. din acest motiv cred ca el n-ar accepta o relatie de camarderie pentru ca nu primeste mai nimic in schimb. una amoroasa, insa, ar compensa.