| cosmo123 a întrebat:

Salutari! am si eu o dilema cam mare!
o tanara poate ramane insarcinata doar cu lichidul seminal al barbatilor?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, poate rămâne însărcinată!

Lichidul preseminal este un lichid care iese cu "ceva" timp înainte de ejaculare şi poate CONŢINE spermatozoizi - numărul lor DIFERĂ în funcţie de mai mulţi factori : nivelul de excitaţie ( înainte de a ejacula ), un eventual sex oral practicat înainte de penetrarea vaginală, sau ejaculări anterioare RECENTE ( la „partide" repetate ), etc. - şi POATE produce sarcină ( mai ales dacă fata se află în perioada fertilă )!

Acum depinde şi de parteneri, de motilitatea spermatozoizilor, etc! Deci, RISCUL de sarcină ar fi de 10-15 % ( în perioada nefertilă, şi se DUBLEAZĂ în perioada cu fertilitate RIDICATĂ ) - şi se datorează acelui lichid preseminal!

Totuşi, RISCUL este destul de MARE : într-un mililitru de spermă sunt cam 30 milioane de spermatozoizi, iar la o ejaculare "normală" se ejaculează cam 2-6 mililitrii - deci, la o ejaculare normală, sunt ejaculaţi cam 60 milioane-180 milioane de spermatozoizi - din care 1 singur este SUFICIENT ca să fecundeze ovulul şi GATA, eşti TĂTIC!

Chiar dacă NU ai ejaculat în ea, apare acel lichid preseminal, care CONŢINE spermatozoizi - chiar dacă nu conţine 180 milioane, unul SINGUR este SUFICIENT ca să rămână însărcinată!

N-o spun eu, o spun "medicii specialişti", eu DOAR vă explic vouă!

Pentru detalii, ca să te convingi că am dreptate, VEZI linkul : http://www.contraboli.ro/......traceptie/

Lichidul preseminal poate apărea şi după un minut, NU sunt necesare 15 minute...

Pentru a preveni LUNAR o posibilă sarcină se RECOMANDĂ următoarele metode : prezervativ, tablete anticoncepţionale ( prescrise de MEDIC ), ovule sau creme spermicide/contraceptive, metoda "calendarului" ( când are ciclu regulat ), etc.

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin „umflare" uşoară, ca la un balon ori prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Safe ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" ).

Toate cele bune.

| cosmo123 explică (pentru bursuc001):

Buna ziua. as dori sa va mai adresez o intrebare: lichidul a fost lasat in zona anala nu in fata(sa-i zic asa) si apoi si-a dat seama si s-a spalat in toata acea zona.

| cosmo123 explică (pentru bursuc001):

. as dori sa va mai adresez o intrebare: lichidul a fost lasat in zona anala nu in fata(sa-i zic asa) si apoi si-a dat seama si s-a spalat in toata acea zona.

| bursuc001 a răspuns (pentru cosmo123):

Dacă acel lichid seminal/sperma ( o parte mică din ea ) s-a scurs spre vagin atunci a intrat şi în vagin.

Depinde şi de poziţia în care stătea tipa; dar, oricum, în momentul în care a mers să se spele, sperma s-a scurs spre vulvă ( intrarea în vagin ).

Şi NU am discutat dacă a existat penetrare vaginală FĂRĂ prezervativ, că în acel caz apare lichidul preseminal ( de care spuneam în răspunsul anterior ).

Deci, aş spune că EXISTĂ risc de sarcină.

Mersi pentru fundiţă.

Toate cele bune.

| cosmo123 explică (pentru bursuc001):

Da dar penatrare nu a avut loc de loc. si la maxin 5-10 minute dupa aceea s-a dus si s-a spalat, dupa spusele ei s-a spalat bine, si ea este virgina, penetrare nu s-a facut... deci? sansele scad de a fi insarcinata nu?big grin
raspunsul dumneavoastra e cal mai detailiat si precis. multumesc pentru raspuns

| bursuc001 a răspuns (pentru cosmo123):

Cu plăcere!

Categoric, în aceste condiţii şansele unei eventuale sarcini SCAD drastic, apropiinduse de 0-1 %.

Aş spune că NU ai de ce să te îngrijorezi!

Toate cele bune.

13 răspunsuri:
| cristiiiiiii a răspuns:

Da bineinteles ca poate sa ramana insarcinata

| Vix999 a răspuns:

O fata poate ramane insarcinata doar cu lichidul seminal.Lichidul seminal = lichid spermatic, este produs la nivelul veziculei seminale,, prostatei si a glandelor uretrale.Lichidul seminal contine spermatozoizi, asigurandu-le acestora un mediu biologic prielnic.
Asta e din Victor Papilian-Anatomia omului, volumul II.
Singura diferenta este ca lichidul seminal contine un nr mult mai mic de spermatozoizi si ii are mai "ametiti". De aceea se poate sau nu sa se gaseasca unu care sa prinda.Deci mergi la risc practic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si EU am problema foarte mare.25 cm.si da.am copii facuti cu problema mea, si cu lichidul din ea.cu degetul nu prea merge.ori cu capra, de taiat lemne.

| LineGuide a răspuns:

Depinde de unde s-a depus acesta, dar in general da, pentru ca si el contine o cantitate infima de spermatozoizi.
Mult noroc!

| Different69 a răspuns:

Da, poate.

| danielcoman32 a răspuns:

Da,se poate, inseminare artificiala, sau daca faci baie in apa in care se afla sperma.

| fatarea191 a răspuns:

Buna.Acest lucru depinde si de perioada fertila etc...Insa e posibil sa NU ramai gravida nici cu sperma de prima oara.Asta depinde de mai multe lucruri si de ghinionul sau norocul tau.Sansa de a ramane insarcinata de la lichidul seminal exista.Bine nu poti spune gata ramai insarcinata dar e posibil. Unii zic ca exista o sansa mica adica mai deloc.Mai deloc dar acea mica sansa exista! Asa ca daca nu iti doresti un copil in acest moment fiti atenti sanse exista. Sper ca te-am ajutat.

| PUMAPUNKU a răspuns:

Daca nu-i Fecioara Maria sau face inseminare artificiala de buna voie, raspunsul este DA!