| xTeya a întrebat:

Saluut, am si eu o intrebare legata de pilula de a2 a zi
Ultima menstruatie am avut o pe 24 august, iar pe 26 septembrie am avut un contact sexual cu prezervativ, dar s-a rupt. Oricum s-a rupt pana sa isi de a drumul dar am zis totusi sa iau escapelle in caz de orice, stiu destul de bine efectele adeverse. Pe 30 mi-a venit menstruatia. Dar am auzit ca se poate sa fie o menstruatie falsa, nu am mai auzit pe nimeni sa fie in cazul meu, altele au avut aceasta problema dupaa ce le-a venit menstruatia.E totul normal, nu? Tin sa mentionez ca ciclu meu oricum nu e regulat si uneori imi intarzie foarte mult. Am cumva de ce sa imi fac griji? O sa fac si o vizita cat de curand la ginecolog.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei (insa nu si obligatoriu) dupa trecerea a circa 4-7 zile de la data folosirii pastilei de a 2-a zi in organismul femeii apare se produce o reactie adversa/de aparare fata de invazia/atacul hormonilor sintetici asupra organismului (hormoni proveniti din acea pastila) si a activitatii hormonale. Acest proces, reactie de aparare se manifesta printr-o sangerare slaba cantitativ, care se produce de obicei pe durata a circa 2-3 zile care este confundata cu o sangerare menstruala. Fiindca sangerarea este atipica si anormala, orice femeie chiar si neinformata daca priveste in ce fel arata/se prezinta sangerarea respectiva isi poate da seama ca de fapt este vorba de cu totul altceva. Fiindca ai afirmat ca ciclul tau menstrual este foarte dereglat, se impune sa te prezinti cat mai repede atat la endocrinologie si pe urma si la ginecologie pentru a fi consultata cat mai temeinic, deoarece in mod absolut sigur exista disfunctii grave/severe in activitatea hormonala si a modului de functionare a uneia sau a mai multor glande endocrine. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Necunoscut112 a răspuns:

Griji că eşti gravidă? Nu, nu esti gravidă. Altele ar trebui să fie grijile tale

| xTeya explică (pentru Necunoscut112):

Griji legate de chestia asta sau?