| Andreea1095 a întrebat:

Sâmbătă am avut contact sexual neprotejat (a ejaculat afară). Sâmbătă seara mi-a venit menstruația (trebuia sa îmi vina pe 14). Problema e ca deja nu mai am scurgeri.Ce poate însemna că a ținut atat de puțin? Și luna trecuta a ținut tot o zi jumate -2

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Inceperea mai devreme a menstruatiei fata de data preconizata, se produce pe fondul unor dereglari hormonale care afecteaza de obicei constanta ciclului menstrual. Probabil ca ciclul tau menstrual este neregulat si acest aspect se datoreaza faptului ca activitatea hormonala iti este intr-o oarecare masura dereglata. De obicei se datoreaza faptului ca glandele endocrine in ansamblul lor nu functioneaza corect si din acest motiv ovulatia se produce necontrolat ceea ce afecteaza atat lungimea ciclului menstrual cat si modul de manifestare a menstruatiei. Probabil cantitatea de estrogen (hormon feminin estrogen este eliberat de ovare si are un rol crucial in menstruatie) este produsa in cantitate mica/insuficienta ceea ce afecteaza in mod negativ atat formarea cat si dezvoltarea unui endometru normal ca dimensiune si grosime/volum de tesut. Astfel ca in momentul in care endometrul imbatranit si devenit inutil urmeaza sa fie eliminat din organism si daca acesta este un endometru anemic, firav, micut, foarte slab dezvoltat, va rezulta si o cantitate de menstra foarte mica, corespunzatoare ca si cantitate, deci implicit si numarul zilelor mecesare sa se elimine putina menstra rezultata va fi foarte mica de 1-3 zile. Ar fi indicat sa fii consultata ginecologic pentru a se stabili daca intr-adevar acestea pot fi adevaratele motive sau daca sunt de alta natura. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate ai ciclul peste sarcina, cam asa s-ar manifesta, o mini menstra, doar de nidatie a ovulului fecundat.

Ejacularea afara nu inseamna ca esti ferita de o sarcina, pentru ca poti ramane insarcinata doar cu lichidul seminal care se scurge din penisul lui, in primele secunde cand este introdus in vaginul tau.

| neutrino a răspuns:

Adica tie trebuia sa-ti vina de pe data de 14, luna trecuta si te intrebi ce poate insemna asta? Mare noroc trebuie sa ai ca totul sa fie ok.