| AGNEZ a întrebat:

Am luat pilula de urgență luna trecută, iar menstruatia mi-a venit regulat atunci.
luna asta trebuia să îmi vină pe 22 și este deja 25 și nu a venit.
Între timp am avut un act sexual neprotejat iar unul protejat. Mentionez că el a ejaculat afară.
Mă dor sânii si spatele de când trebuia să îmi vină...
poate fi o dereglare hormonala?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Hormonii sintetici ajunsi in organismul tau vor persista si vor ramane activi o perioada imposibil de precizat exact, dar de regula de minim 3-4 luni. Fiindca actiunea lor in organism se rasfrange asupra activitatii glandelor endocrine si in prinipal asupra activitatii aovarelor, maturizarea si producerea ovulelor se deregleaza ceea ce provoaca dereglarea ciclului menstrual si implicit si a momentului de inceperea menstruatiei. Fiindca ciclul menstrual este in mod absolut sigur dereglat, nimeni nu este in stare sa se poata pronunta asupra posibilitatii de a ramane sau nu insarcinata in urma sexului neprotejat intretinut intre timp si nici asupra momentului probabil in care se va porni urmatoarea menstruatie. Durerea aparuta la nivelul sanilor si a spatelui, (a zonei lombare), probabil ca reprezinta niste semne ce apartin simptomelor premenstruale, ceea ce indica faptul ca fiind posibila pornirea menstruatiei in zilele urmatoarele. Multa sanatate!

| AGNEZ explică (pentru corbulalbrosu):

Am făcut un test de sarcină ieri și a iesit negativ. Nu este sarcină, oricum o să l mai repet peste 5 zile. Doar că mă îngrijorează că nu mi vine menstruatia.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu „poate fi", chiar este. Pilula „de urgență" induce o dereglare hormonală severă care se poate eventual stabiliza după vreo 6 luni de la administrare.

| AGNEZ explică (pentru mihai69):

Îți multumesc. Oricum, sarcină nu este. Am făcut un test și am să l repet, deși nu ii văd rostul. Oricum, sper să apară căci încă am probleme cu durerea de sâni si spate.

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa fie o dereglare hormonala.