| anonim_4396 a întrebat:

Scurgerile vaginale de culoare alba prezic venirea menstruatiei sau posibilitatea unei sarcini?

6 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

In timpul ovulatiei sunt mai intense, iar daca continua cu o cantitate mai marita si cand se apropie termenul de venire a menstruatiei este posibil sa anunte o sarcina.

http://dssmile.wordpress.com/

| mona a răspuns:

Scurgerile vaginale sunt normale, adevarat ca unele le au mai mult inainte de venirea menstruatiei

| Deedeek a răspuns:

Depinde. Dupa cum se zice in popor:
Albul – semnifică vindecare, purificare, nou, neatins, calm. Asta inseamna ca esti virgina
Negrul –este o culoare care sugerează confuzie, nehotărâre, durere, despărţire. Asta ti se intampla doar cand te duci la gigolo. Si da, ce mai durere!
Movul – este culoarea indiferenţei. Adica o are mica, nu simti chiar nimic...
Maroul –este culoarea care înfrânge extravaganţa. Mai are rost sa comentez? Sa faci baita la pupu inainte, bine? Unii "socotesc c-ar fi pacat sa-si umple *** de ****".
Violetul – este culoarea legată de paranormal. Adica daca esti genul ala de duduie indragostita lulea de vreunul din One Direction.
Albastrul – este o culoare liniştitoare, fiind culoarea intelectualului. Asta in cazul in care reciti Metempsihoze in timp ce te plesnesti pe-acolo, prin partile fatatoare.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Nici una, nici alta!

Aspectul secreţiei vaginale, raportat la perioadele CM, depinde de fiecare organism în parte ( nu este o "regulă generală" pentru acest aspect )!

"Scurgerea vaginală alb gălbuie" despre care spui este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Toate cele bune.

| marinaa9 a răspuns:

Mentin vaginul umed, nimic mai mult

| LovelyKitty2 a răspuns:

Nu prezic nimic e un lucru normal