| anonim_4396 a întrebat:

SCUZE de categorie, dar am mai postat-o acum câteva zile pe "Educaţie" şi nu am primit răspuns.. Ştie careva la ce voi da examen de admitere la UMF Iaşi -Nutriţie şi dietetică? Vă mulţumesc happy

6 răspunsuri:
| ColaCola a răspuns:

Un examen ca toate celelalte, dar sa stii ca nu ajungi medic nutritionist dar cu Sectiunea Nutritie si Dietetica, cel mai probabil vei fi specialist la vreo sala de fitness sau ceva de acest gen.
Din cate stiu eu sa da acelasi examen, biologie sau chimie la alegere.

| buzeduulci a răspuns (pentru ColaCola):

Din cate am citit pe site scrie ca ajungi medic nutritionist. "Cei care doresc sa urmeze studii universitare pentru a deveni nutritionisti se mai pot inscrie pina de pe 20 septembrie la Facultatea de Medicina - "Specializarea nutritie si dietetica" din cadrul UMF "Gr. T. Popa" Iasi.
Desi termenul de nutritionist este frecvent utilizat in ultima perioada, trebuie stiut ca in Iasi practic nu exista persoane specializate strict in probleme de nutritie si dietetica in afara medicilor din cadrul Clinicii de Diabet si Boli Metabolice a Spitalului "Sf. Spiridon" Iasi.

"Se vorbeste toto mai mult de specialisti in nutritie, dar practic noi nu am pregatit in Iasi persoane strict specializate in acest domeniu. Cei care au studii in domeniu si pot oferi sfaturi profesioniste sint medicii din cadrul Clinicii de Diabet si Boli de Nutritie a Spitalului "Sf. Spiridon" Iasi. Dar, acestia au foarte multi bolnavi de tratat cu diverse afectiuni metabolice si nu pot face fata solicitarilor. De aceea ne-am hotarit sa infiintam la Facultatea de Medicina a UMF "Gr.T. Popa" Iasi "Specializarea nutritie si dietetica". Dupa trei ani de studii universitare, persoanele care vor dori sa se inscrie la aceasta specializare vor obtine in urma examenului de licenta diploma de nutritionist. Practic, acesti specialisti se vor putea ocupa de ceea ce inseamna probleme de nutritie si dietetica: alimentatie sanatoasa, regimuri dietetice in functie de necesitatile fiecarui caz in parte, de afectiunile persoanei care solicita sfatul unui nutritionist. Practic UMF Iasi prin aceasta specializare isi deschide portile catre cei care doresc sa practice o meserie cu mare cautare in prezent. Cei care vor obitne licenta ca nutritionisti, vor avea oportunitatea de a profesa in domenii variate de activitate: spitale, centre medicale, centre de sanatate, cluburi sportive, localuri de alimentatie publica, etc. Este o oportunitate si pentru cei care isi doresc o a doua specializare. De exemplu, sint profesori de sport care au sali de fitness si se pot specializa si in nutritie si dietetica pentru a oferi sfaturi si servicii complete clientilor. Subliniez inca o data ca este o oportunitate si o sansa pentru cei care doresc sa se specializeze intrr-un domeniu la care Iasul este deficitar", a declarat prof. dr. Mariana Graur, sefa Clinicii de Diabet si Boli Metabolice din cadrul Spitalului "Sf. Spiridon" Iasi.

Cei interesatI se mai pot inscrie pina pe 20 septembrie inclusive la Facultatea de Medicina din cadrul UMF Iasi. Taxa de inscriere este de 200 de Ron, iar taxa de scolarizare pentru aceasta specializare este de 3.000 de Ron pe an.
"

vezi link aici :http://www.ziaruldeiasi.ro/......ica~ni5p54 :D

| ColaCola a răspuns (pentru buzeduulci):

Mie mi-a spus o vecina care lucreaza la SMURD ca nu ai cum sa te numesti MEDIC fara sa faci Specializarea Medicina Generala, nu ai cum, doar dupa 3 ani de studii sa te numesti medic, medic iesi abia dupa cei 6 ani obligatorii de medicina.Intereseaza mai mult decat pe net in astfel de informatii.

| buzeduulci a răspuns (pentru ColaCola):

Draga mea, medic esti doar daca faci medicina generala, iar eu nu vreau sa fac medicina generala. ce nu pricepi? te crezi tu mai desteapta sa iti dai cu parerea? sa stii ca m-am interesat din multe surse, si de la nutritie iesi NUTRITIONIST.winking

| ColaCola a răspuns (pentru buzeduulci):

Pai si eu ce ti-am zis? Altceva? Exact aceeasi chestie ti-am spus-o si eu, ca nu ai cum sa fii medic fara sa faci Medicina Generala. Iesi nutritionist dar nu ai voie sa profesezi in spital sau CA MEDIC NUTRITIONIST, in cel mai bun caz vei lucra la o sala de fitness. Nu ma lua pe mine cu draga

| buzeduulci a răspuns (pentru ColaCola):

Kill yourself.