| heroforyou a întrebat:

Scz categoriabig grin care imi sp diferenta dintre accentul britanic si cel american ca eu nu stiu thinking dati-mi site-uri sau ceva sa inteleg si eu diferenta
mc papa

3 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Diferenta dintre cele 2 limbi este precum vorbeste un Banatean cu un Moldovean, adica au un dialect ciudat Americanii si amplifica cuvintele; britanicii spun "don't" americanii spun "doesn't".

| Bunny a răspuns:

De exemplu la verbul a putea(to can). Americanii pronuntza"chen"iar englezii "can". Englezii citesc deseori "a" si "o" cum se citeste si la noihappy. Si vorbesc unpic mai pe nas asa.happySper ca te'am ajutathappy

| Giovanna a răspuns:

Engleza americana este cea care se invata la noi in scoli, este mai usor de invatat si de pronuntat :) diferenta sta mai ales in pronuntie dar sunt situartii in care diferenta merge pana la folosirea unor cuvinte diferite pentru a desemna acelasi obiect :)
Uite aici diferente de pronuntie:
http://www.englisch-hilfen.de/en/words/british_american_english.htm
Aici gasesti si mai multe exemple: http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t66540.html