| Ateistu a întrebat:

Care accent e mai greu?
Accentul britanic adica englezesc sau cel american
Stiu ca la accentul englezesc nu prea se pronunta,, T-ul
" Iar in cel american t-ul uneori devine r
Care este cel mai usor de pronuntat
Care este mai greu de inteles?
Dau funda.
Un an nou fericit va doresc!

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Engleza e engleza,gramatical e acelasi, imposibil daca stii engleza sa nu intelegi indiferent de accent, poate nu din prima dar dupa un timp intelegi, engleza americana din filme, muzica e mai usoara ca engleza britanica asta pentru ca au fost despartite sute de ani in timp engleza din usa a devenit mai usoara, la fel si engleza din Australia, india etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce pot sa zic... tine de gusturi/preferinte probabil. Eu prefer engleza britanica. In Romania cel putin asta se si invata in scoli, inclusiv pronuntia.

Ia un exemplu de pronuntie: Harry Potter.
Sa vezi cat de mult difera. Si r-ul la sfarsit nu se pronunta!
Americanii ar zice ceva de genul: Heri Paoter.
Englezii ar spune: Heari Potă