| anonim_4396 a întrebat:

Mie una nu-mi place accentul britanic, suna mai bine cel american. Voua care va place?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Ne-am obisnuit noi sa auzim engleza americana - in filme. Daca ar fi fost atatea filme englezesti pe piata... probabil ca ne-ar fi placut mai mult engleza cu accent britanic.
Mie imi plac ambele... Daca ma gandesc la limba oficiala, ca daca ne gandim la dialecte... nu stiu zau...

15 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Mie imi place foarte tare accentul britanic asa cum imi place si accentul oamenilor din ardeallaughing

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Accentul britanic... e mai...altfel...

| Shery a răspuns:

Si eu ziceam la fel ca tine mai demult, ca suna prea "stufos" accentul acela britanic si ca e mai fain cel american(care de fapt nu prea au niciun accent), insa m-am intalnit cu un englez care avea un accent atat de frumos incat m-am indragostit de accentul lui...
bine, recunosc, m-am indragostit si de tip, dar asta e o poveste mai vechehee hee

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Cel American :X:X

| N538961518 a răspuns:

Dar cine oare iubeste accentul britanic? laughing

| eeeeeeeeee a răspuns:

Accentul britanic, in mod sigur! cel american e si mult mai usor de "insusit". parerea mea!

| jani a răspuns:

Adevarul este ca cel britaic...cam zagaraie la ureche...prefer cel american... e mult mai placut...

| Ella_6365 a răspuns:

Mie una nu-mi place accentul britanic, se intelege si mai greu si parca ti se ingroasa vocea cand vorbestihee hee. acum e si vorba de gusturi si cum te-ai invatat...

| Rivas a răspuns:

Pentru mine sună mai fain cel britanic, reflectă conservatorismul lor de secole. Cel australian se apropie foarte mult, tot colonizata de britanici a fost, nu? În America e alta poveste, mai multe națiuni colonizatoare cu limbi de lemn (spaniolii, olandezii, portughezii, francezii) s-au amestecat cu britanicii. Ăștia din urmă n-au fost cei dintâi, dar datorita Regatului Unit mai bogat, cu resurse finaciare si belicoase mai mari datorită atâtor colonii... S-au impus. Și nu mă mir. Cine e sănătos să stea pe insula aia și să nu fie în vacanță?

| roxi_8971 a răspuns:

Ficare are farmecul lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De preferat ar fi sa vorbim engleza britanica si ...accent american ...ca e la moda!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Accentul american.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Accentul britanic e superb. Ce e mai frumos de cat sa auzi un tip blond vorbind de parca s-ar fastaci in fata ta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi plac foarte mult accentul britanic si scotian.

| Valcescu_Katy_1997 a răspuns:

Cel britanic