| java12345678901211144133ytrytu78909876545 a întrebat:

Se mai formeaza smegma la persoanele cu penis circumis?

Răspuns Câştigător
| jj7700 a răspuns:

Depinde de felul in care a fost facuta circumcizia. Daca a fost indepartat integral preputul astfel incat glandul este expus permanent, nu se mai formeaza smegma ca nu are unde. Daca, in schimb, circumcizia e doar partiala si ramane preput care acopera partial glandul in stare flasca, inca se poate forma smegma in zona in care preputul este in contact cu glandul.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul penisului circiumcis NU poate sa existe smegma. Lipsa smegmei se datoreaza faptului ca prin indepartarea preputiul au fost indepartate si glandele specializate situate in epiteliul care acoperea partea interna a preputiului care aveau rolul si rostul sa produca substanta grasa cu rolul de a unge cu un strat fin de lubrifiant in permanenta suprafata glandului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, din moment ce nu mai exista preput, dar din moment ce exista sapun, cea mai buna varianta ar fi sa alegi igiena si nu bisturiul