| aweeesucyete a întrebat:

am 12 ani si.....Am smegma pe penis, ma spal odata la 2 zile, si vreau sa stiu ce sa fac sa nu mai am, sunt foarte speriat. Va rog frumos ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
23 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O data la doua zile? Oau! Prea des.hee hee Regina spaniolă Isabella Castillo a recunoscut ea însăși că în toată viața ei s-a spălat de doar doua ori, o dată la naștere și o dată la nuntă. De atunci se zice culoare Isabelliana pentru ca hainele ei erau atat de murdare ca nu se mai vedeau de jeg.

| aweeesucyete explică (pentru Salontanul):

Hei...De ce toti rad de mine si nu imi dau sfaturi, am incercat doar sa obtin informatii care ma pot ajuta sa scap de ce ma deranjeaza. Doar atat?

| aXy99 a răspuns (pentru aweeesucyete):

De prosti. Spala-te zilnic si vezi daca mai faci.

| Salontanul a răspuns (pentru aweeesucyete):

Pentru ca pui intrebari care se invata la igena generala de prin gradinita: spalatul de doua ori pe zi pe tot corpul (seara si dimineata). Pe maini te speli de cate ori este nevoie si oricum inainte de masa si dupa masa. Pe dinti te speli dupa fiecare masa, etc. Astea sunt lucruri despre care nu se mai intreaba cand ai inceput sa scrii dar la 12 ani! Apoi mai ai si greseli ortografice. Ce sfaturi sa ti se dea cand tu stii ca totul se curata prin spalare? Iar daca vrei sa stii ca este normal ce se intampla, asta este altceva! Asta trebuia sa intrebi tu! Citeste despre polutia nocturna (pentru ca asta este "boala" ta si a tuturor care au fost tineri o data):
http://bit.ly/2p6ks9b

| Violleta2022 a răspuns:

Spala-te dimineata sis eara, cu apa calda sis apun si schimba zilnic chilotul!
Dusul zilnic este obligatoriu!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se produce în mod natural. O cureți, te speli, apoi când reapare, o speli din nou.

| aweeesucyete explică (pentru sadrian46):

Stiu ca asa ceva se produce din fimoza, dar.....In fine.

| FreddieM a răspuns (pentru sadrian46):

Glumesti nu-i asa? Daca nu, asa ceva n-am auzit in viata mea. In plus, cat trebuie sa stai nespalat ca sa se produca mizeria? Eu fac dus zilnic de aia nu cred ca se poate produce asa ceva, ci doar din cauza proastei igiene sau ai candida.

| sadrian46 a răspuns (pentru FreddieM):

Nu, mai este și o ciupercă, Balanita Zuhn. Un medic iți soune cu ce sp o tratezi.

| FreddieM a răspuns (pentru sadrian46):

Corect

| Frank51 a răspuns:

Nu este normal, incearca sa faci baie zilnic, si daca tot persista trebuie sa consulti un specialist.

| aXy99 a răspuns:

Spalate- zilnic, daca nu iti dispare, du-te la medic.

| alina2k18 a răspuns:

La 2 zile? laughing
Trebuie de 2 ori PE ZI.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru alina2k18):

Știa ceva, ceva, dar n.a inteles bine laughing)

| aXy99 a răspuns (pentru alina2k18):

N-are nicio legatura.

| alina2k18 a răspuns (pentru aXy99):

Deloc, chiar face bine sa nu o indepartezi laughing ce atata igiena laughing chiar da un miros frumos dupa 2 zilewinking

| aXy99 a răspuns (pentru alina2k18):

Nu ai inteles. Nu am spus sa nu se spele daca are...ce naiba are, dar daca te speli odata la doua zile nu faci asa ceva. Nu asta e cauza.

| alina2k18 a răspuns (pentru aXy99):

Tu cred ca nu ai habar ce e smegma laughing de cine e secretata si care e rolul ei.

| aweeesucyete explică (pentru alina2k18):

Am aflat ca sunt punctele acele mici si albe care apar pe penis, asa am si eu.
;-;

| aweeesucyete explică (pentru aXy99):

Nu, voiam sa stiu cum sa fac sa nu o mai am. Am spus ca ma spal la 2 zile doar ca sa stiti ca o fac.

| aXy99 a răspuns (pentru alina2k18):

Ba stiu foarte bine, si de asemenea stiu ca daca s-ar spala regulat la doua zile, asa cum a spus, nu ar trebui sa aiba.
Evident, normal ar fi sa se spele zilnic, dar nici la 2 zile nu ar trebui sa aiba.

| Bizon95 a răspuns:

Nu am crezut IN VIATA MEA, ca o sa vad ceva care poate fi considerat p0rn pe wikipedia
dar
https://en.wikipedia.org/wiki/Smegma

asta e ce inseamna smegma, si e tare pustiul ca a gasit cuvantul de care nici eu nu am auzit pana acum

se pare ca E UN LUCRU NORMAL, si chiar ajuta cand faci sex

asa ca nu ai cum sa scapi de el, insa ar fi bine sa faci dus pe tot corpul cel putin odata pe zi, de preferat de doua ori

| Raducons a răspuns:

Vezi de scoala lasa smegma in pace, e bine asa cum e