Întrebare recomandată | Violente a întrebat:

Se pare ca problemele mele s-au oprit aici. Banuiesc ca majoritatea mi-au cunoscut piedicile din ultima perioadă și mulți au incercat sa ma ajute, sa ma critice sau sa ma judece.

Menstruatia a venit ieri, aceeasi culoare dar parcă mai putina, PARCĂ! Acum, astazi, a doua zi menstruația este mai abundenta decat era cea normala, absorbantul umplandu-se in 4 ore. Dupa o asemenea "experienta" (pentru necunoscatori, prietena a luat pastila POSTINOR pe 1 februarie, iar de atunci griji peste griji). Sper ca aceasta sa fie ultima mea intrebare, cate dintre voi ati avut menstruatii mai abundente decat de obicei? Dupa informatiile mele, menstruatia abundenta este datorata pastilei, dezechilibrului hormonal.

Prin aceasta intrebare as dori sa le multumesc din toată inima : Azure, StonemAlly, Bluebutterfly80, bursuc001 și justgabriela. Persoane cu o inimă mare care au pierdut timp, nopți si zile pentru a-mi face sufletul liniștit.

DAR, pentru mine, cea mai specială, cea mai bună mamă, cel mai bun suflet, este fară doar și poate doamna "greece12". O persoană făr' de care nu as fi ajuns nicaieri, unde am ajuns acum, va multumesc frumos!

P.s: as dori sa mai spun doar atat!
VĂ ROG, VĂ IMPLOR SA NU MAI SPERIAȚI ADOLESCENTII ASUPRA LICHIDULUI PREEJACULATOR, DIN EL POȚI RAMANE ÎNSARCINATĂ DACĂ AU FOST EJACULĂRI ANTERIOARE PRECEDENTE SAU DACĂ CONTACTUL SEXUAL DISPUNE DE MAI MULT DE 2 NUMERE FĂRĂ URINARE ÎNTRE ELE. LICHIDUL SEMINAL NU PROVINE DE UNDE PROVINE SPERMA ȘI LOGIC, BARBATUL NU ARE DOUA LOCURI DE UNDE PROVINE SPERMA!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mă bucur că s-au risipit toate îngrijorările prin care ai trecut ( împreună cu prietena ) în ultima perioadă.

De asemenea, mă bucur că te-am putut ajuta şi am făcut-o cu plăcere.

Într-adevăr, aspectul menstruaţiei/abundenţa se datorează dereglării hormonale produsă de Postinor.

E bine când totul se termină cu bine!

Iar pe viitor, indiferent de "piedici" ( greutăţi sau experienţe ), NU mai fiţi aşa stresaţi : toate le rezolvă bunul Dumnezeu.

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Violente explică (pentru bursuc001):

Da. adevăr grăiești. Cu credință si optimism totul se rezolvă cu bine, îti multumesc inca o data pentru tot!

| bursuc001 a răspuns (pentru Violente):

Cu plăcere!

Mă bucur că te-am putut ajuta.

Mersi şi eu pentru fundiţă.

O zi frumoasă.

22 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ce sa mai spun,numai statuie nu mi-ai ridicat,doamne fereste!happy
Bine ca te-ai linistit si bine ca lucrurile par sa fi intrat in normal,acum singurul lucru ramas,obligatoriu si necesar, este sa ajungeti la medicul ginecolog.
Nu are importanta daca ea vrea sau nu, e datoria ta s-o convingi si stiu ca ai calitatea asta!
Asa ca, astept vestea ca ati fost si la medicul ginecolog, ca sa ne linistim cu adevarat!

| Violente explică (pentru greece12):

Cred ca nu mai vrea sa auda de chestia asta, stiu ca ar fi necesar un control de rutina dar momentan ea strange bani sa-mi ia mie cadou laughing. Deci la medicul ginecolog vom merge probabil dupa 18 aprilie. Menstruația a decurs in mod normal, a doua zi a curs mai abundent decat normal, ieri a curs putin, iar azi si mai puțin dovadă ca e pe terminate. A tinut-o exact cum o tinea de obicei, 3-4 zile si inca mai persista cate o picatura la cateva ore. Va pup!

| greece12 a răspuns (pentru Violente):

Lasa ca daca tu vrei s-o convingi, o convingi de orice!laughing
Asa ca, la medic!

| RAY a răspuns:

Daca ti-a venit ciclu nu poti fi gravida

| StonemAlly a răspuns (pentru RAY):

Tehnic vorbind poti. Exista si menstruatie in sarcina la unele femei. Dar aici nu e cazulhappy

| Azµre a răspuns:

PS: Lichidul seminal provine exact de unde provine sperma.El apare atât înaintea actului sexual cât și după.
Multă sănătate, și totuși obligăți partenera și du-te la un control cu ea... nu pentru sarcină ci pentru a vedea dacă e sănătoasă, dacă nu are probleme cu ovarele sau altceva.

Detalii:

Lichidul prespermatic sau preejaculator este secretat de glandele bulbouretrale numite si glandele lui Cowper. Acestea sunt doua glande mici, asemanatoare celor salivare, situate in abdomenul inferior pe traseul uretrei, mai jos de vezica urinara si de glanda prostata, dar deasupra bulbului penisului.

Glandele echivalente care se gasesc la femeie se numesc glandele Bartholin, ele avand o secretie asemanatoare, ceva mai lichida, cu rol lubrifiant. Glandele Bartholin sunt situate foarte aproape de orificiul vaginal.

Glandele bulbouretrale (Cowper) varsa lichidul preejaculator prin doua canalicule direct in uretra, in timpul excitatiei sexuale asociate sau nu preludiului, masturbarii sau altor activitati care produc erectie si ejaculare.

Rolul lichidului este acela de a lubrifia traseul uretrei inaintea ejacularii si de a neutraliza aciditatea din uretra masculina si pe cea din mediul vaginal. Motivul e ca aceasta aciditate ofera un mediu in care spermatozoizii nu pot trai. Deci lichidul prespermatic participa la protectia spermatozoizilor.

Cum arata lichidul prespermatic sau preejaculator?

Glandele Cowper sunt glande mucoase deci secretia lor are aspectul mucusului. Lichidul este vascos, lipicios, are o consistenta cleioasa si e transparent. Lichidul are aspectul unei picaturi cristaline cand apare la nivelul orificiului uretral al penisului in erectie. In mod obisnuit, organismul barbatesc secreta cateva picaturi din acest lichid, atat cat trebuie ca sa parcurga intreaga uretra si sa participe la lubrifierea peretilor vaginali.

In conditiile prezentei unei infectii sau unei boli, lichidul poate fi tulbure si chiar colorat (galbui, verzui, maro, rosu), mai abundent sau absent.

Particularitati normale privind secretia lichidului prespermatic

Exista barbati care nu secreta acest lichid deoarece prezenta lui nu este obligatorie. Absenta de la bun inceput a secretiei nu reprezinta o boala si nu este cauza de infertilitate masculina deoarece si sperma are la randul ei capacitatea de a neutraliza aciditatea uretrei si a vaginului.

Desi la majoritatea barbatilor lichidul produs e in cantitate mica (de cateva picaturi), la unii acesta poate ajunge la 5 ml.

Daca un barbat constata pe parcursul vietii ca nu mai produce lichid prespermatic sau observa modificari ale cantitatii sau aspectului lui, e bine sa faca o vizita la urolog.

Lichidul preejaculator contine spermatozoizi?

Prostata este locul unde se amesteca fluidele din compozitia spermei chiar inainte ca aceasta sa fie ejaculata. Intre ejaculari, spermatozoizii asteapta pe traseul ductelor spermatice si in epididim iar lichidele ce compun sperma sunt depozitate in prostata si veziculele seminale. Drumul parcurs de sperma spre iesire este compus din canalul ejaculator (un tub aflat in interiorul prostatei si care se varsa in uretra) si uretra.

Dupa o ejaculare, pe acest traseu raman spermatozoizi. O parte din ei poate fi spalata odata cu eliminarea urinei. Totusi e estimat ca pe traseul canalului ejaculator pot ramane cantonati spermatozoizi viabili pana la 2 zile dupa o ejaculare. Acestia pot fi preluati de lichidul prespermatic care se secreta foarte aproape de acest loc.

Asa cum e produs, lichidul prespermatic nu contine spermatozoizi dar ii poate prelua din vecinatate. Distanta mai mare de 2 zile de la ultima ejaculare si fluxurile repetate de urina scad pana la zero acest risc. Uneori nu se gasesc deloc spermatozoizi in lichidul prespermatic si uneori, daca sunt prezenti, sunt neviabili.

Alteori acest lichid contine spermatozoizi viabili in principal datorita timpului scurt trecut intre ejaculari. Deci in mod accidental, lichidul prespermatic poate provoca aparitia sarcinii.

Pericole legate de lichidul preejaculator

HIV, virusul care poate da SIDA, se gaseste in lichidul preejaculator la marea majoritate a barbatilor infectati. Deci, prin intermediul lui, acest virus poate trece la partener. De asemenea alti microbi responsabili de boli cu transmitere sexuala pot contamina acest lichid si pot cauza infectarea partenerului.

http://www.clopotel.ro/......r-141.html

| Violente explică (pentru Azµre):

Http://www.clopotel.ro/......r-141.html

Citeste aici, parerile sunt impartite, de la ginecolog la ginecolog, de la experienta la experienta.

Teoretic poti ramane, practic NU! El nu conține spermatozoizi de la "mama" lui, dar ii poate intalni pe parcurs.

| Violente explică (pentru Azµre):

Lol, pai uite ce scrie, EL NU CONȚINE SPERMATOZOIZI DAR POATE INTALNI PE CANAL DATORITA UNOR EJACULARI ANTERIOARE FARA URINARE.

Am dat acelasi link.

"Asa cum e produs, lichidul prespermatic nu contine spermatozoizi dar ii poate prelua din vecinatate."

| Azµre a răspuns (pentru Violente):

Da știu, dar citește acolo că poate lua și 2 zile spermatozizi după el laughing

| Azµre a răspuns:

Important este că ai ieșit din impas, dar totuși du-o frate la medic pentru orice altă problemă pe care o poate avea să fie sănătoasă gândește-te la sănătatea ei!

| Violente explică (pentru Azµre):

Să mor de doua saptamani o bat la cap, imi spune ca se simte in regula si nu vrea sa mearga la medic.

| Azµre a răspuns (pentru Violente):

Treaba ta, dacă nu vrei să o duci mai târziu dacă e să aibă ceva va fi mai grav.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Informează-te de aici mai bine,
http://www.kudika.ro/......ZOIZI.html
O seară plăcută!
Te pup!

| Violente explică (pentru anonim_4396):

Stiu, am citit tot ce se poate despre acest LICHID pe toate forumurile/siteurile. Multe persoane dar mai ales mass-media dezinformeaza total adolescentii, profita de inocența lor si le baga frica in san ei fiind lipsiti de experienta. Sunt milioane de femei care practica aceasta metoda de 10-20 de ani si nu au ramas insarcinate. Totul este sa nu existe doua numere in acelasi act sexual, iar inainte de contactul neprotejat sa nu fi avut loc vreo ejaculare fara minim doua urinari. Te pup si eu!

Parerile sunt impartite intre experiente de viata, ginecologi, adolescenti, adulți ș.a.m.d

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Pai mai neica! nu mi-ai recunoscut tu ca multe din ''problemele'' tale se petreceau doar in mintea ta? ca ea era foarte ralaxata si ok, dar tu erai cu stresul?
daca ea spune ca e ok, tu de ce insisti ca are ceva? ii faci un mare rau si ei cu chestia asta! stii cum e, daca ii repeti unuia in fiecare zi ''te doare capul, te doare capul'', la un moment dat pe respectivul chiar il va lua durerea de cap!
daca tu nu te potolesti, nu va vad prea bine! pe bune! esti prea panicos, suspicios, prapastios! nu este normal asa!
linisteste-te si incearca sa vezi altfel lucrurile! si vezi cu abstinenta aia...mai taie din ea! ca vad ca ti-o iau razna si neuroniihee hee

| Violente explică (pentru Bluebutterfly80):

Futui` mama lui de sex, acum mă rog la Bunul Dumnezeu sa nu mai aibe acele dureri si sa nu ramana cu vreo problema si sa i se regleze menstruația. Am scapat de sarcina iar acum parcă vad ca dau de altceva. Cu credință vom trece peste toate, cum am trecut si pana acum.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru Violente):

Mai omulte! calmeaza-te! o sa se regleze, o sa vezi! de-a lungul vietii femeile au tot felul de probleme! o sa faci asa toata viata?
va fi bine iubita ta! variatiile de flux sunt destul de frecvente! eu astept ziua in care o sa ne spui ca este bine si esti si tu linistit si impacat! cred ca au inceput sa iti iasa fire de par alb de la atata stres!

| StonemAlly a răspuns:

Iti spun pentru ultima data sa nu te mai sperii. In primele zile poate venii mai mult. Un absorbant se poate umple si in 3 ore si sa nu fie nimic in neregula. Depinde de organismul fiecarei fetehappy Cum ti-am mai zis de n ori hormonii pe care i-a luat pot sa influenteze astahappy Ma bucur ca in sfarsit te-ai linistit. Mult succes si trimite-o sa isi ia anticonceptionale
Va pup>big grin

| Violente explică (pentru StonemAlly):

Te pup si inca o data mersi pentru tot! Ești o mămică desavarsita! :*

| justgabriela a răspuns:

Ma bucur tare mult ca totul este bine acum. Doar ti-am spus ca asa va fi!
Am urmarit azi documentarul acela despre Legea Atractiei, pe care mi l-ai trimis. dar daca tu l-ai urmarit, de ce dumnezeule nu ai si aplicat ce se spune acolo? Ca sa fiu sincera, mi-a cam schimbat viziunea acel documentar. Sper ca ma va ajuta sa devin mai optimista si sa vad partea plina a paharului. Si asa ar trebui sa faci si tu! Sa fii mai optimist de acum in colo, dar si mai precaut, pentru ca toate astea ti-au fost invatatura de minte.
Cu toate astea. iti urez multa sanatate si fericire. Si la fel cum spune si Azµre eu zic sa mergi la ginecolog cu prietena ta. E musai! Eu am fost pur si simplu la un control de rutina si mi-a gasit o gramada de chestii, cu toate ca nu aveam nici un simptom. Asa ca daca tot sunteti precauti, mai bine ati fi pana la capat!
pupici si o seara buna!