| antonia_6574 a întrebat:

Se poate avea o relatie cu o persoana pe care o cunosti prin intermediul internetului?

17 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, sunt multe cupluri care se cunosc prin intermediul internetului si ajung sa se cunoasca personal si chiar sa se casatoareasca, sa isi formeze o familie. Dar totusi, de multe ori aparentele inseala si trebuie sa ai mereu grija cu cine vorbesti, cum si sa nu te increzi prea mult in vorbe, ca ele pot fi false.
Daca vb. un timp cu cineva, decizi sa ai o relatie cu el/ea strict virtuala, eu nu cred ca merita, n-are rost, de ce sa nu fi cu o persoana care sa o vezi si sa traiesti din plin iubirea, decat sa fi doar virtual cu cineva si sa iti faci sperante desarte. Ok, daca va intalniti, va cunoasteti mai bine, va vedeti personal si apoi tineti legatura prin internet atunci e bine, insa nu mi se pare calumea sa ai o relatie in care il/o cunosti pe internet, nu te vezi deloc cu el/ea si cica vai ce mult ne iubim si cata pasiune, incredere e intre noi.Sunt cazuri in care nici habar nu ai cu cine vorbesti, virtual oricine poate fi oricine, dar realitatea e alta. Una e sa vb.doar,una e sa ai o relatie si sa te legi emotional pe internet si sa fi cu cineva fara sa va cunoasteti personal.Eu prefer sa am o relatie cu cineva care e aproape de mine si nu sa tot vb.intr-una si vai ce indragostita sunt, imi trimite poze, inimioare, melodii si gata ne iubim, nu!

| Bacemi a răspuns:

Se poate insa nu poate fi vorba de o relatie propriu-zisa pana cand are loc si o intalnire fata in fata. Aceasta reprezinta un test important si rezultatul de obicei spune cate sanse de a continua relatia sunt.

| Floreenofficial a răspuns:

Sigur ca da, doar ca trebuie sa te asiguri ca acea persoana e serioasa si mai ales ca nu e vreun criminal in serie sau vreun pedofil! succes si ai grija! happy

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu conteaza asa mult mijlocul prin care te cunosti, ci sa te cunosti bine pana la urma. Ca e internet, tramvai, coada la paine, club, petrecere, parc, scoala, banca, concert, e doar un punct de pornire, ce conteaza cu adevarat e drumulhappy

Elianna
| Elianna a răspuns:

Prietena mea asa si-a gasit perechea si sunt impreuna de 6 luni!

| georgegs a răspuns:

Da, se. poate,/.

| marla a răspuns:

Poti avea orice, numai nu relatie! :d

| JustMe a răspuns:

Daca ajungi sa il cunosti si personal, atunci da. Dar asa doar pe net nu prea se poate numi relatie.

| Swabia a răspuns:

Vrei sa-ti zic in ce dilema ma aflu eu?!
Cam in aceeasi situatie...ma intreb daca te poti indragosti de un baiat pe care nu l-ai vazut niciodata, dar vorbesti cu el la telefon foarte mult, fiind zile in care vorbesc chiar si doua ore... tin sa mentionez ca vorbesc cu el din septembrie, anul trecut.
Cred ca ar trebui sa reformulez, sa zic daca te poti indragosti de caracterul unei persoane fara sa-l fi vazut, fiind un baiat rational, foarte atent la detalii, apreciaza viata simpla, mizeaza mai degraba pe rabdare si perseverenta decat pe aventura si speculatie si pe langa toate astea este si un bun ascultator ca apoi sa fie capabil sa-ti dea un sfat.
Si acum raspunzand la intrebarea ta, da poate exista o relatie, una virtuala daca se limiteaza doar la accesul pe mess, dar daca se depaseste "usile magice"ale mess`ului poate deveni una reala, de ce nu?!
Incearca sa-i propui sa aveti o prima intalnire sa observi daca sunteti compatibili, in fond nu conteaza in urma caror circumstante v-ati cunoscut.

| max_4494 a răspuns:

Intoteauna exista un inceput. Daca ai suficienta rabdare, s-ar putea sa descoperi chiar ce iti doresti.Totusi trebuie sa ajungi si la o eventuala intalnire, astfel vorbim de platonic.

| hai_si_tu a răspuns:

Nu stiu daca am inteles bine intrebarea. Relatia sa continuie pe net sau cum?happy eu cred in relatiile la distanta chiar daca nu sunt foarte indicate si nici foarte practicate.

| IRI_5028 a răspuns:

Se poate dar e stupid si numai fricosii o fac

| luna_1817 a răspuns:

Da! daca va doriti f mult sa incepeti o relatie se poate. daca intre voi exista respect, sinceritate, incredere si nu intervine monotonia eu zic sa incercati. poate cu mult noroc o sa fie totul asa cum vreti voi

| laara a răspuns:

Da se poate happy

| 100%Diana a răspuns:

Nu cred, trebuie sa stii cum arata, atunci cand te duci la intalnire sa il cauti pe acolo, poate sa te minta, sa zica, ca e de treaba si sa fie un golan, sa aiba pe alta, de asta trebuie sa-l cunosti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt contra relatiilor prin intermediul internetului!
Cei ce s-au casatorit cunoscandu-se prin intermediul internetului, au si divortat, pentru ca au ajuns sa se cunoasca bine, si sa descopere minciunile spuse pe messenger.
Dar daca doresti doar o "aventura virtuala", se poate.
Altfel nu.

| ***Dolce*** a răspuns:

Poate ca nici eu nu aveam sa cred, dar de 4 luni vorbesc cu un baiat pe net, ce-i drept aici ne-am cunoscut dar vorbim in fiece zi la telefon.acum urmeaza sa ne vedem, ardem de nerabdare sa ne vedem, desi am incercat de citeva ori sa organizam o intilnire, dar e esuat a avut un stupid accident, apoi a plecat la o competitie, mai greu este ca locuim cam departe.Nu ma intristez si sint convinsa ca va fi totul ok, incearca chiar daca multi iti zic ca e o greseala.Nu ai nimic de pierdut, ma gindesc ca stii cum arata...Eu plec la invatat si de acum inainte vom fi impreuna zi de zi. Mi-i dor de el, si lui la fel sint sigura ca o sa iasa ceva bun.Insista sa vorbeasca cu mama mea, ne facem planuri de viitor iar la moment alegem impreuna automobilul pe care vrea sa si-lcumpere.Depinde de tine, eu sint fericita la moment si asta conteaza, nu am nimic de pierdut, e greu cu distanta dar se rezolva. pupici