| justU a întrebat:

Salut, exista cumva o lege prin care se interzice schimbarea unor fisiere in calculator de catre o persoana straina prin intermediul internetului?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, exista, daca schimbarea se face fara voia proprietarului calculatorului.
Este vorba de Legea 161/2003, Titlul III, citez:
"ART.42. (1) Accesul, fără drept, la un sistem informatic constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amenda.
(3) Dacă fapta prevăzută la alin. (1) sau (2) este săvârşită prin încălcarea măsurilor de securitate, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 12 ani.
ART. 44. (1) Fapta de a modifica, şterge sau deteriora date informatice ori de a restrictiona accesul la aceste date, fără drept, constituie infracţiune şi de pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani."

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineinteles

"Legea nr. 161/2003

Art. 42 – (1) Accesul, fără drept, la un sistem informatic constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă."

| vangaelis a răspuns:

Da legea 161 din 2003 Capitolul III - Infracțiuni și contravenții, art. 42, art. 44, art. 48