| RAY a întrebat:

Se poate cumva sa numai ma atasez asa de cineva emotional, ceva modalitati va rog

18 răspunsuri:
| Vvistula a răspuns:

Nu mai vorbii cu oamenii, e simplu

| SkyPilot a răspuns:

Presupun ca te referi la relatiiile online.
In mare parte singuratatea te face sa te atasezi emotional. Ai putea sa petreci mai mult timp cu prietenii si mai putin timp online. Daca stai prea mult in fata ecranului, contactul cu lumea reala se cam pierde. Fii lucid, gandeste-te in fiecare moment ca stii foarte putin despre persoana respective si ca mare parte din ce crezi nu are o baza reala ci sunt presupuneri ale tale. Nu lasa sa treaca prea mult timp pana sa cunosti persoana in realitate.

| RAY explică (pentru SkyPilot):

Locul meu de munca e pe pc nu pot sa nu stau pe el, prieteni real sincer nu am, de ce sa mint nu am

| SkyPilot a răspuns (pentru RAY):

Se vede. Nu o spun ca sa te jignesc, inteleg foarte bine ce vad, eu locuiesc in alta tara si pentru doi ani am fost in exact aceeasi situatie. Si eu am avut probleme cu atasamentul fata de persoane necunoscute. Eu imi rezolvam problemele mergand in excursii in orice zi libera, si agatand tipe de o noapte pe un site local de dating pentru noptile zilelor de lucru.

| RAY explică (pentru SkyPilot):

Am unele probleme /complexe cu inaltimea oamenii ma vad ca un pusti de 16 ani eu avand 25 e aiurea, nu sunt timid vb si cu lume pentru ca cunosc lume noua mereu dar te atasezi cand vb zilnic cu cineva, sti ce ma doare negarea ca a vb cu mine ca ma cunoscut si sa aud asta tocmai de la ea e aiurea apoi sa ma ea cu dumnezeu in fine

| SkyPilot a răspuns (pentru RAY):

Ai sa vezi multe, mai ales pe net. De asta iti si spun, cauta fete locale si nu pierde multa vreme cu discutii, invita-le undeva! Acolo va lamuriti repede si daca nu va placeti o taiati pana sa va atasati.

| RAY explică (pentru SkyPilot):

Ai mare dreptate asta mi-am si promis mie insumi, sincer m-am saturat de internet asa lume ipocrita

| SkyPilot a răspuns (pentru RAY):

Eu nu m-as grabi sa judec. Fiecaruia ne place sa ne credem mai buni decat suntem. Pe internet ne putem prezenta cum credem noi. Uneori nici nu ne dam seama ca suntem negri cand de fapt noi ne credem albi.

| RAY explică (pentru SkyPilot):

Sincer nu cred ca gandesc rational cand generalisez e ceva inconstient cica specific barbatilor, rational nu pot generaliza asa e, sti cum e asa pot spune toti oamenii de pe pamant sunt romanii pentru ca romanii vad mereu sau daca as fi in china etc fiecare gandim diferit

| Lawliet14 a răspuns:

Ray, nici acum nu ti-ai gasit iubita? Ce naiba? Sincer. Ai o problema?

| RAY explică (pentru Lawliet14):

Nici n-am sa mai am asa ceva vreodata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da desigur ca se poate sunt foarte multe moduri.Acum depinde care functioneaza la tine.La mine functioneaza ura si cruzimea.Probabil ca la tine indiferenta sau cu totul altceva.Cand esti pe punctul de-a fi atasat de cineva gandeste-te cate rele iti poate face acea persoana tie.Dar daca nu vrei sa fii atasat emotional deloc refuza sa ai orice fel de contact cu acea persoana.Nu vorbi, nu atinge nu chestiona si nu intreba. Fara lipsa de interes nu se poate face nimic.Interesul poarta fesul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, Ray, se poate.Gandeste-te la toti ca la niste oameni care-ti merita sentimentele de dragoste, afectiune si iubire, dar fara implicari sexuale ori altele.Asa trebuie sa procedezi, gandind astfel, in caz ca vrei numai sa te atasezi de ei (si doar atat).

In schimb, daca intrebarea era formulata corect, cu,, nu mai" (atunci se schimba foaia), poate si primeai un raspuns pe masura, cel cerut!
Invata sa formulezi corect in caz ca vrei sa fi inteles.
Hai, astept sa imi dai ignor acum ca ti-am atras atentia la scris (din nou) happy.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Adica ma ma refer sa numai ma atasez deloc si nu asa intens de cineva, sa inteleg ca esti deja in lista mea de ignor?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Man, puneti mintea la contributie. Daca esti mai emotiv de felul tau, chill, ca nu esti singurul.De asemenea, nu esti nici singurul care a trecut si va mai trece prin astfel de rahaturi.Singurul sfat valid ar fi sa faci un efort sa mai tai din legaturi cu cei din jur.Nu spun sa te izolezi complet, oricum nu ai rezista, dar fiind mai mult timp doar tu cu tine, pe cont propriu te-ai putea dezobisnui dupa un timp sa mai simti in mod constant o nevoie obsesiva de afectiune si caldura in jurul tau.E rau sa fii dependent de altii, de sprijinul/buna vointa/iubirea/empatia/intelegerea acestora.E foarte rau, mark my words.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ar trebui dupa ce te frigi sa sufli si in iaurtul din frigider. Sfatul meu este atunci cand te angajezi intr-o relatie sa iti aduci aminte ce ai patit.Nu iti revarsa din prima toata dragotea asupra fetei, pana nu o cunosti bine.Nu te indragosti din primele zile. Lasa sa treaca ceva timp, intri in relatie cu statutul de prieten, incepi de js, nu te arunca in varf cu satutu de iubit si viitor sot.Relatia daca va merge si va dainui, vei fi iubit si vei iubi, dar nu arunca tot arsenalul din prima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii indiferent/a indiferent de situatie