| anonim_4396 a întrebat:

Se poate sa iti vina menstruatia fara sa te doara sanii inainte?

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

In cazul bărbatilor e mai greu sa vina menstruatia.

| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca DA. Semnele/simptomele premenstruale pot sa fie prezente/sa existe sau sa lipseasca cu desavarsire. Organismul fiecarei femei se comporta sau reactioneaza intr-un anumit mod inainte de producerea menstruatiei, astfel ca si durerea de sani poate sa apara, sa fie prezenta sau sa lipseasca cu desavarsire.

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Innainte o dureau sanii pe data de 27 decembrie a avut ultimul contact sexual protejat si pe data de 9 ar trebui sa ii vina menstruatia dar inca nu o dor sanii si e destul de ingrijorata...

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar daca sexul a avut loc exact in preajma perioadei fertile, adica se pare ca la 1-2 zile dupa, insa in cazul in care a fost protejat si totul a decurs normal fara nici un incident, se poate aprecia ca probabilitatea aparitiei unei sarcini este teoretic exclusa/aproape imposibila. Depinde cat ii este de regulat ciclul menstrual, fiindca pot sa apara si dereglari endocrin hormonale imposibil de explicat dar care totusi se pot produce frecvent. S-ar putea ca menstruatia sa intarzie cateva zile (2-4) si intr-un asemenea caz durerile de sani si simptomele premenstruale sa apara in zilele urmatoare. In mod normal se poate exclude posibilitatea existentei unei sarcini in astfel de conditii.

| OnuOnulică a răspuns:

Da.

| Northern a răspuns:

Da. Pe mine de exemplu nu ma dor inainte

| KMaddieK a răspuns:

Eu am avut aceeasi problema. Trebuia sa imi vina pe 25 si nici macar nu ma dureau, a trecut data si tot nimic, abia pe 3 a venit. Durerea de sani inaintea unei menstruatii din cauza unor dereglari hormonale poate veni chiar cu o zi inainte sau in ziua respectiva. Daca intarzie mai mult de 2 saptamani, sa faca un test, pana atunci stai linistit.

| horansgang a răspuns:

Se poate...

| cristintza94 a răspuns:

Da e posibil

| fairy14 a răspuns:

Da, categoric!