| bigigiemall a întrebat:

Se poate scapa de masturbare? Practic asta de multi ani si nu mai vreau, vreau sa pun stop definitiv.
Am reusit maxim 6 zile sa ma opresc dupa a fost imposibil, adica era posibil doar ca sunt momente cand daca nu esti puternic pici foarte usor big grin.
Deci... daca ma rezum la 1 data pe saptamana dupa 1 data la 2 saptamani etc, sunt sanse sa scap de dependenta?
Si nu ma intrebati de ce vreau sa fac asta, vreau pur si simplu.

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Da, eu am reusit dupa 4 ani, ma chinuia vinovatia.Mi-a spus bunicul meu ca Dumnezeu e manios pe mine si daca continuui ma va pedepsi.M-am rugat lui Dumnezru sa ma ierte si sa ma curateasca cu samgele lui Iisus Hristos de aceasta drprndenta.A fost o mare elibrrare si nu am mai simtit deloc nevoia. Daca te iitat cumva la filme porno, n-o mai face.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca se poate, cu VOINTA si AMBITIE vei reusii.

| doctorandus a răspuns:

Vorbeste cu un psihiatru, pentru ca aceasta dorinta (dorinta de a renunta la masturbare) este anormala.

| Emilian65 a răspuns:

Da. Cu multa ambitie si mult tact poti sa scapi de acest viciu periculos pentru otganismul tau.

| anonimuIl a răspuns:

Poți scăpa de masturbare.

| anonimuIl a răspuns:

Tu dacă te masturbezi 1 pe săptămână ești IMPOTENT pentru femeia care vrea sex de 2 ori pe zi - dimineața și seara.

| anonimuIl a răspuns:

Tu vrei să ajungi să te masturbezi 1 la 2 săptămâni?

| ionur a răspuns:

Eu o faco data pe săptămână și este bine nu este ceva să-ți fie rușine sau ceva rău e chiar bine sa faci o data pe săptămâna recunosc ca ma uit și la filme dinalea de ce sa mint? Recunosc și uneori îmi vine s-o fac de 2 ori da nu o fac ca știu ca nu-i bine s-o așa este cel mai bine o data pe săptămâna.

Ai grija la doctoradus ăla ca ala sa vina sate mintă cu rahaturile lui de pdf și linkurile lui de la mosotiMasocistul să-ți spună ca este normal cică în fiecare zi ai grija la ăștia doi nu-i normal nici sănătos sa faci în fiecare zi ai grija mare la Doctorandus și MosotiMasocistul.

| DARLINGx a răspuns:

Este ceva normal, Nici psihologul, nici doctorul nu te scapa de asa ceva, deoarece e in joc propria ta intimitate, unde acestia din urma, nu se pot confrunta. Sau fă-ți o prietenă, și fă sex cu ea