| anonim_4120 a întrebat:

Se rupe perineul daca te dezvirginezi? sau dupa ce te dezvirginezi?(am intrebat pentru ca asa mi-a zis unu ca acea pielita care imi atarna este perineu...)

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, in nici un caz. Perineul se sectioneaza numai in timpul nasterii vaginale, tocmai pentru a nu se rupe si apoi se sutureaza.

9 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Spus mai popular, perineul este portiunea dintre vulva si sfincterul anal extern, se poate rupe doar in cazul unui viol salbatic, se mai poate rupe la nastere daca gravidei nu i se face la timp epiziotomia.

| Dominicc a răspuns:

In traducere...

Perineului
Gray406.png
Muşchii de perineu de sex masculin
Gray's subiect # 120 424
Arterei arteră de perineu, artera dorsală a penisului, artera profunda a penisului
Nerve nervoase de perineu, posterior nervi scrotal, nervul dorsală a penisului, nervul dorsală a clitorisului
Ganglionilor limfatici în primul rând superficiale inghinal limfatici

În anatomia umana, perineu este în general definită ca suprafaţă, în regiune, atât bărbaţi şi femei între pubiene şi de coccis. Perineu este regiunea inferioară a corpului de a diafragmei pelviene, precum şi între picioare. Este o zonă în formă de diamant de pe suprafaţa inferioară a trunchiului, care include şi anus, la femele, vagin. [1] definiţia acestuia variază: se poate referi la doar structurile superficiale în această regiune, sau poate fi folosit pentru a include atât structurile superficiale şi profunde.

Perineu corespunde la ieşirea din bazin.

Distanţa ano-genitală este o măsură a distanţei dintre anus si baza penisului. Studiile arată că perineu uman este de două ori mai mult timp la bărbaţi ca la femei. [2] Măsurarea distanţei ano-genitală la om nou-născuţi a fost sugerat ca o metodă de a determina neinvaziv feminizării de sex masculin şi, astfel, estima neonatală şi adulţi tulburări de reproducere.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Se rupe himenul nu perineul.Perineul se poate rupe la o nastere dificila.

| Dara a răspuns:

Cand te dezvirginezi, doar himenul are de suferit. Perineul se poate rupe la nastere daca medicul nu face o incizie numita epiziotomie.

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Perineul? ha! ha!
Vezi aici http://en.wikipedia.org/wiki/Perineum
ce este perineul, căci am impresia că nu ştii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perineul este partea care uneste vaginul/testiculele de anus. Nu se rupe nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tanara care a pus intrebarea nu este suficient de matura chiar daca este inteligenta, ca sa inteleaga o gluma proasta la o intrebare pusa din nestiinta. Sau stii tu ca persoana care a pus intrebarea a facut-o doar la "misto" ca sa poti tu face glume? Daca stii asta pot sa inteleg gluma oribila, cu elefantul, dar nu pot intelege joaca de-a intrebarea si raspunsul. Ma tem insa ca era o intrebare pusa la modul serios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu fiti atat de siguri. Eu am avut rupere de perineu la primul contact sexual (se intampla foarte rar) si am consultat imediat un medic specialist...Se rezolva chirurgical si dureaza maxim jumatate de ora. Dar perineul nu este acea pielita. Cum au zis si ceilalti, e partea care uneste vulva de anus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se intampla rar, sunt cazuri cand se rupe la fiecare contact sexual, atunci este necesar un tratament, perineul nu e pielita care atarna.