| bibbee a întrebat:

Se spune ca bauturile racoritoare iti strica dintii, dar daca sa zicem bei suc dar respecti igena dentara zilnica periaj/ata etc vor mai fi afectati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti dispusa sa pleci cu periuta de dinti dupa tine la terasa, restuarant si sa o scoti imediat ce ai baut cola sau sucuri, nu vei fii afectata.

| Violleta2022 a răspuns:

Am uitats a-ti explic, ata dentara nu et ajuta cu nimic, la deteriorarea smaltului dintilor din cauza acidului. Acidul ataca direct smaltul dintilor, neputand fii eliminata cu o ata dentara, doar prin periaj, imediat dupa ce bei cola.

| Lule a răspuns:

Nu sunt afectati, doar sa nu te speli imediat dupa ce ai baut suc acidulat pentru ca acidul acela demineralizeaza smaltul (il face sensibil) si daca incepi si perii dintii bineinteles cu pasta de dinti care si ea are rol de demineralizare intr-o oarecare masura, pe langa zaharul lasat de suc vei lua si un strat de smalt.