| ianisia a întrebat:

Si cum se administreaza pilula de a doua zi? Eu am luat cam la o ora dupa contactul protejat(dar, din pacate esuat), insa am luat doar o pastiluta. Am tot citit pe internet ca trebuie administrate doua pastile, una cat mai repede dupa ce s-a produs contactul, iar a doua dupa 12 ore distanta de prima. Exista posibilitatea sa nu is faca efectul prima pastila, doar pentru ca nu am luat-o si pe a doua?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu ai luat ambele pastile, efectul poate sa nu existe. Si daca le-ai luat numai dupa o ora, presupun ca nu te-ai dus la ginecolog asa cum era normal. Ceea ce inseamna ca nu stii daca va avea efect si ca nici nu stii la ce reactii adverse sa te astepti.
Pilula de a doua zi se ia in primele 72 de ore de la contact, cat mai aproape de contact, numai dupa consult ginecologic si numai asa cum indica ginecologul. A doua pastiluta se ia la intervale variabile de prima, intervale stabilite de asemenea de ginecolog.
Ce ai tu de facut acum, este sa te duci luni dimineata la ginecolog si sa-i prezinti intreaga situatie. Probabil va gasi o cale sa te ajute.

identitate
| identitate a răspuns:

Pilula contraceptiva de urgenta (pilula de a 2 a zi) se gaseste sub doua forme. Exista varianta cu o singura pilula si varianta cu doua pilule.Ambele variante au acelasi efect. Daca ti-a dat numai o pilula, nu mai trebuie sa iei alta, in cazul in care e varianta cu doua pilule ti le da pe amandoua.happy
Pilula se ia la maxim 72 de ore de la primul contact sexual, deci nu e graba.Si daca tot o iei, poti sa o iei la 72 de ore (nu exact, un pic mai repede) si sa profiti de timpul in care poti sa faci linistita sex fara prezervativ.winking
Daca e vorba de varianta cu doua pilule e la fel.Prima pilula se ia la maxim 72 de ore de la primul contact, a doua (pe care, repet, ti-o da impreuna cu prima, nu trebuie sa cumperi alta) se ia la 12 ore de la prima pilula.
Intrebati la farmacie si/sau cititi prospectul, nu va mai informati de pe net. Cei mai multi abereaza si 95 % nu au folosit in viata lor asa ceva.Insa,in loc sa-si tina gura, dau "sfaturi"...big grin

| 2696 a răspuns:

Pai daca ai luat-o pe prima e ok acum trebuie sa o iei si pe a 2 a la 12 ore dupawinking nu-ti face griji pentru ca pastila isi face efectul dar problema e ca o sa ai senzatii de voma sad