| Utilizatoare123 a întrebat:

Simt o gelozie extrema in unele momente, cand prietenul meu rade cu anumite colege (socializeaza) sau cand vad ca prietenele mele se uita mai insistent. Nu as vrea sa ii spun, ca par nesigura pe mine, dar in acelasi timp, uneori simt ca imi sta pe suflet si i-as spune. Ma roade rau chestia asta. Cum ar fi mai bine? Sa ii comunic sau sa ma prefac ca totul e ok?

2 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Sa spui ce simți!
O relație care te constrânge sa nu fii tu, nu e o relație sănătoasă!
Faci compromisuri, nu zic nu, dar când vine vorba de gelozie, mai bine spui ce simți, asta daca nu vrei sa explorezi într-un moment nepotrivit

| Madaxo97 a răspuns:

Spune-i ca esti geloasă daca asta simți, mai ales daca chiar îți da motive sa fii. Ai putea si sa lucrezi cu tine mai mult sa încerci sa scapi de acest sentiment, sau sa nu il mai simți așa puternic, gelozia nu iți face bine, gândește-te ca daca e sa se duca la alta, aia e, împacă-te cu gândul, nu mai fi așa dependenta emoțional de el. Daca chiar te iubește si te respectă, oricâte fete s-ar da la el, le va respinge pe toate, daca esti sigura ca te iubește sincer, nu ar trebui sa mai fi geloasă, poate doar foarte foarte puțin, nu extrem.