| elena272 a întrebat:

Buna. Ma simt cam confuza si sper sa ma puteti ajuta sa inteleg, deci sa va spun. In general, sunt privita ca o persoana ciudata, foarte introvertita si inchisa in mine. Pot spune ca asa esti, asa sunt in cam 70 la suta cred sau 80, insa mi se intmapla si din cauza unor probleme,cum ar fi depersonalizarea si poate am treaume ceva din trecut,nu sunt sigura. Insa am momente cand nu sunt asa nesigura pe mine si pare ca am asa multa incredere in mine si atunci vorbesc pana si cu cei care nu imi sunt chiar prieteni,gen cunostinte si ma simt ciudat pentru ca simt ca am prea multa incredere in mine si confuza stiind ca eu sunt aia ciudata si introvertita si nu cea extrovertita si habar nu am. Credeti ca cumva in subconstinetul meu s au acumulat chestii din trecut si m-au facut sa,,ma prefac" cea introvertita si cea ciudata? Sau doar prefac uneori chestia cu increderea si vorbesc cu oricine apuc ca si cum ne stim de o viata,doar din cauza problemelor si sa ma mai pot detasa de ele, insa tot nu prea reusesc. Nu prea stiu foarte bine cum sa exprim, asa ca poate nu m-am facut inteleasa si poate intelegeti ca am altceva, insa daca doreste careva sa ma ajute sa pot rezolva ce am si sa gasesc raspunsurile pe care le tot caut atunci putem vorbi mai multe in privat ca sa explic mai bine.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai realizat ca esti ciudata pentru ceilati, atunci inseamna ca esti suficient de inteligenta incat sa stii ce faci gresit sau ciudat si sa vrei a schimba acest lucru la tine, fiindca in viata exterioara si relatiile cu ceilalti, trebuie sa te prezinti cat mai bine poti, ca sa ai succes si sa poti realiza ceva in viata.

Stiu ca ti se va parea aiurea ceea ce-ti spun, dar trebuie sa intelegi ca cei "easy going" sunt preferati peste tot, fiindca oamenii se feresc de ciudati sau introvertiti, deoarece avem impresia ca sunt oameni ascunsi, mincinosi si prefacuti.

In ce privesc traumele din trecut, lasa-le in trecut, ca nu se mai pot schimba si nici nu te mai pot afecta acum.

| dullcat a răspuns:

Buna.Un psiholog te poate ajuta, nu noi.Strategia fake it 'till you make it nu functioneaza chiar asa, daca la asta te gandesti.

| elena272 explică (pentru dullcat):

Faza e ca nu imi dau seama daca eu chiar sunt extrovertita si ok si ma comport asa doar ca pana acum asta am dat impresia si am stat asa mai inchisa in mine plus ca in trecut nu prea eram asa acceptata sau poate acum incep sa ma schimb, dar persoanele stiindu ma asa mai ciudatica, mai inchisa in mine continui sa fiu cum eram pana acum ca e asa ma stiu si na inca mai am cateva,, sechele".

| dullcat a răspuns (pentru elena272):

Cam din toate postarile tale rezulta ca personalitatea ta nu e predominant extrovertita, ci invers. Oricum nu e nimeni 100% extrovertit sau 100% introvertit, deci nu te mai lua dupa asta fiindca in realitate este un procent variabil in functie de starea ta si context, nu e deloc fix pe tot cursul vietii.

| Marius22222222222 a răspuns:

Scriemi in privat.si eu am fost ca tine

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Aici cel mai potrivit este să consulți un pshiholog.
Evident, toată lumea are momente când discută cu ușurință cu persoanele în compania cărora se simt bine și au ce discuta și nici nu trebuie să ai " un grup mare de oameni" cu care sa vorbești, pur și simplu alege să legi o legătură cu o persoană sau maxim 2, cu care să ai lucruri în comun.
Succes!

| CristianAlexandruEncea a răspuns:

Cristiencea2@gmail.com
Te pot ajuta