| BLUEishot a întrebat:

So. nici nu prea stiu cum sa incep dar incerc. E o poveste tipica de adolescenti, avand 15 ani bineinteles ca m-am indragostit si eu ca orice fata de varsta mea dar din pacate de cine nu trebuie!
Eu nu sunt genul acela de fata sa las baietii sa ma pipaie sau sa faca ce vor ei. din fericire am stiut sa zic NU pana acum. Tipul e cu 3 anii maii mare stiam ca a avut relatii cu multe fete de facultate deci ii placea viata sa zic asa thinking cand a inceput sa ma caute nu i-am dat importanta cu toate ca e unul dintre tipii "favorizati" de fete la noi in oras, si probabil asta i-a placut la mine ca nu eram moarta dupa el, sau cel putin nu aratam. Am tot vorbit, am tot vorbit si a ajuns sa imi placa de el chiar rau imi zicea chesti dragute si facea numai gesturi, iar eu stiam ca pot fi numai "vrajeli" dar avea ceva ce imi inspira incredere. In fine, am avut o cearta iar eu am crezut ca s-a terminat totul si am iesit cu un baiat dar in seara aia i-am zis ca vreau sa ne despartim pentru ca nu simt nimic si nu vreau sa imi bat joc. Tipul acela a aflat si ne-am certat era gelos rau dar imi placea asta thinking credeam ca ii pasa, am trecut si peste asta si ne-am impacat. Dupa ceva timp gen o saptamana ma suna o prietena sa imi zica ca "iubitul meu drag si frumos" e cu inca una. eu l-am intrebat pe el si a negat mi-a zis ca vorbeau inainte si l-am crezut. Dar se pare ca am fost putin inspirata si am dat de fata aia am sunat-o si am vorbit cu ea, stati linistiti nu ne-am injurat sau ceva de genu am vorbit frumos ( prietena lui era chiar draguta ), si am aflat ca vorbea cu amn2, iar noi i-am zis amn2 ca ne desp de el si el a inceput sa se roage de noi sa ne impacam dar de amn2. eu m-am suparat i-am zis ca e prost ca se roaga de amn2, si atunci mi-a tr o conversatie dintre ea si el in care ii zicea el, stiu ca o sa te superi dar eu chiar tin la ea. nu stiu daca era doar asa oricum am intrebat-o si pe ea si mi-a confirmat dar eu am zis NU. tin la el foarte mult dar nu pot de felul meu sunt orgolioasa. cu toate astea as fi dispusa sa il iert si stiu ca nu merita.
Am uitat sa va zic ieri m-a sunat o pr sa imi zica ca tipul se pupa cu una intruna intr-un bar saptamana trecuta dar nu stiu exact daca era inainte sau dupa sa nu ne vorbim!
Chiar am nevoie de ajutor. stiu ca am inca o varsta frageda dar acest timp pur si simplu mi-a luat mintile! Helllpp, Funda :*

Răspuns Câştigător
| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns:

Nu te lasa calcata in picioare de el. Este foarte bine sa ai orgoliul tau. Ti-ai dat seama ce fel de om e, asa ca " arunca " acele scuze care a avut dupa ce ai aflat despre tot ceea ce invartea el. Cum e mai mare,crede ca poate face ce vrea cu fetele mai mici care intr-adevar pun suflet in ceea ce fac. Nu il mai baga in seama,iar daca vreodata vei vedea ca s-a potolit, si ca te cauta, inainte sa fiti impreuna din nou, sa purtati o discutie serioasa incat sa isi ceara iertare. Daca o sa va impacati, sa nu ii suporti nici o faza de genul, fiindca asa cum ti-o face pe prima si il ierti, asa ti-o va face si pe a 2a, a 3a, etc
Succes draga! happy

33 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Asta e, daca la varsta ta te faci de ras umbland dupa baieti, e normal sa patesti asa ceva. NU exista sfaturi complicate: ori il lasi si te intorci la ocupatii normale pentru 15 ani, ori suferi in continuare si te multumesti cu resturile de la altele.

| BLUEishot explică (pentru Brigaela):

Imi pare rau sa te anunt dar eu umblu dupa baietilaughing? ai citit macar ce am scris? draga mea /dragul meu daca tie ti se pare anormal sa iti placa sau sa ai in un prieten la 15 aani cand altele atunci deja nu mai sunt virgine e clar ca nimeni nu se uita la tine.

| Brigaela a răspuns (pentru BLUEishot):

Asa cum spuneam, se pare ca iti meriti soarta.
E anormal sa ai prieten la 15 ani. E adevarat ac altele sunt prostituate la varsta asta, dar e treaba ta ce modele iti alegi. Nu stiu de unde ai teama asta ca nu se uita nimeni la tine, dar e o tampenie. Stai linistita, vezi-ti de scoala, de parinti, de gospodarie, de carti, de activitatile normale si frumoase de care se bucura o fata de 15 anbi si vei vedea ca pe al 17 ani iti vei gasi un baiat care sa te placa si sa te respecte, nu unul care sa te trateze ca pe presul lui de sters pe picioade.
De minue nu-ti face griji, am avut si eu partea mea de iubire adolescentina la varsta normal, dar nici un barbat, niciodata, nu m-a tratat ca pe un gunoi si trebuie sa recunosc ca nu as fi suportat sa fiu umilita asa ca tine, Tu n-ai deloc mandrie? O sa ti se duca vestea: vezi ca aia suporta orice, in relatia cu ea o poti batjocori cum vrei, o calci in picioare si tot ia iti pupa talpile s-o iei inapoi si asa te vor trata toti baietii de-acuum inainte. Si peste 10 ani te vei intreba de ce tu nu meriti un iubit ca lumea si toate celelalte au. Sa stii atunci ca din cauza ta, nu a altcuiva, ca fiecare e tratat asa cum merita, pana la urma.

| BLUEishot explică (pentru Brigaela):

De ce crezi tu ca eu sunt tratata ca un pres raised eyebrows nu, chiar nu sunt trata de el asa si faza ca mai era cu una intr-adevar era urata si da dovada ca e un nesimtit dar stiu cate a facut sa incerce sa ma recupereze sa zic asa si am zis nu, si faza cu fetele de 15 ani prostitoate nu e adevarata adica am prietene care nu mai sunt si nu sunt prostioate si au prieten de 2 ani si chiar daca fac sex eu cred ca e normal atata timp cat se iubesc

| Brigaela a răspuns (pentru BLUEishot):

Nu am zis ca toate fetele de 15 ani care fac sex sunt prostituate, am zis ca depinde cat de jos iti stabilesti standardul. Adica poti sa-ti iei model o femei care la 15 ani este activa sexual (si la 40 va avea cancer de col uterin), una care la 15 ani e prostituata (si la 25 va muri de SIDA), etc, exact cam cat de jos simti tu ca te situezi. Nu te trateaza ca pe pun pres? De cate ori ti-a adus flori saptamana asta? De cate ori ti-a facut toate voile in ultima luna? De cate ori ti-a demonstrat ca esti cea mai minunata femeie din lume si ca nimeni nu se ridica nici macar pana la degetul tau mic? De cate ori ti-a aratat ca te respecta profund si nu ar face absolut nimic care sa te raneasca? Asa fac adolescentii, asta inseamna iubire.
Tu consideri ca e normal la 15 ani sa ai viata sexuala? Eu bine, legea si oamenii obisnuiti si normali considera ca nu e normal. Tu consideri ca e normal sa risti foarte mult sa faci cancer de col dintr-o aiureala? Exista un grup de fete fara mare viitor care considera asta si care cu adevarat vor avea o viata tare trista si scurta. Si stii care e problema? ca probabil majoritatea (ca si tine) nici nu vor ajunge vreodata sa fie iubite cum am scris eu mai sus. Nu stiu daca este pacat sau nu, pana la urma nu toata lumea merita sa fie iubit/iubita asa si, cum ziceam, fiecare primeste in viata ce merita. Peste cativa ani iti vei aminti vorbele mele si sa stii atunci ca ai fost atentionata, iar viata ta este strict urmarea deciziilor pe care le-ai luat (bune sau rele). Succes!

| BLUEishot explică (pentru Brigaela):

Ok am inteles tu vrei sa imi dai un sfat. laughing) dar nu crezi ca e absurd bun au contacte sexoale dar asta nu inseamna ca o sa aiba sida sau cancer, a facut chestile astea ti-am zis faza cu gesturile le facea tot timpu de aia mi-a picat asa cu tronc. nu inteleg ce vrei tu sa zici ca nu merit sa fiu iubita doamne. sper ca asta nu e un blestemm sau ceva serios de invatat invat bine, asa ca nu cred ca ar trebui sa aiba cineva ceva cu asta

| anonim_4396 a răspuns (pentru BLUEishot):

Se vede după scris că ești cam... neinteligentă, să nu spun altfel. Nici nu meriți ajutor. Adică tu contrazici un medic cu experiență în viață care vrea doar să te ajute?

| BLUEishot explică (pentru anonim_4396):

Doamne nu pot sa cred, toti criticati am pus o intrebare daca nu iti place sau te deranjeaza cu ceva trebuia sa o ignori dar te bagi ca musca in **** scuza-ma ca iti zic (mai asa pe vorba romaneasca ). Cei drept nu scriu cu diacritice dar macar nu "skryu asa " ci incerc sa scriu corect gramatical iar ce ai zis tu de intelingeta thinking hmmm pai. sincer nu stiu cum sa o i-au am toate medile de 10 si merg la olimpiade deci, sunt proasta sau nu?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru BLUEishot):

Păi tocmai de-aia comentez, că nu îmi place. Nu vreau eu să ignor, și o să te critic până îți iese pe urechi.
Nu trebuie să scrii cu diacritice, și nu te mai consola, nu te simți superioară celor care scriu cum ai zis tu, că nu ești.
Cum dracu' mergi tu la olimpiade în halul ăsta? Lasă, fato, minciunile și sexul la 15 ani. Vezi cine te-o crede și aproba.

| BLUEishot explică (pentru anonim_4396):

Nu ma cred superioara ca nu sunt happy, dar de ce te-as minti? pur si simplu pentru mine esti egal cu 0 nu te cunosc asa ca scuteste-ma!

| anonim_4396 a răspuns (pentru BLUEishot):

Ar trebui să iei unele păreri în considerare că nu sunt spre răul tău. Și te scutesc când am eu chef așa cum faci și tu cu mine.

| BLUEishot explică (pentru anonim_4396):

Tu ai inceput eu am terminat dar las-o asa ramai in lumea ta cu idei preconcepute!

| anonim_4396 a răspuns (pentru BLUEishot):

Nu sunt clișee, nu sunt idei preconcepute, e adevărul pe care nu vreți voi să îl acceptați. Rămâneți cu ideile voastre clișeice gen „dragostea nu are vârstă/e eternă/e bla bla bla", poate așa veți duce o viață ignorantă și fericită.

| nuamnuvreau a răspuns:

Nu ar trebui sa te lasi asa calcata in picioare, daca prima ta decizie a fost nu si el nu s-a schimbat, atunci nu ramane. ce naiba, esti roata de rezerva? nimanui nu ii plac "hahalerele" ca el, care se poarta urat cu fetele. Succes! :*

| BLUEishot explică (pentru nuamnuvreau):

Da stiu, nu e ok multumesc ca esti sincer/a dar inainte sa incheiem totul mi-a zis "suntem rai acum dar sper sa gasesti ceva mai bun ca mine "

| nuamnuvreau a răspuns (pentru BLUEishot):

Nu stiu, cred ca ar trebui sa te distantezi asa putin si sa vezi situatia si prin ochii celorlalti. daca ai avea o prietena care ar fi in aceeasi situatie ca a ta, ce i-ai spune? gandeste-te asa!

| Decrepit a răspuns:

Te-ai indragostit de cine nu trebuie,ha? Ma,fetelor,asta e una din chestiile ce le "semi-inteleg" la voi.Unu la mana,desi o sa ti se indruge aiurea ca tot ce conteaza este ca partenerul sa fie frumos de pica, iar asta o spun fara sa par cliseic sau sa idolatrizez caracterul, trebuie, ma, si asta.Nu poti sa te "indragostesti" de un om cu un caracter infect, ci cel mai mult sa ai o atractie pur fizica, poate asta e si motivul pentru care tu spui ca "tii" la el.Doi la mana, fiind fata de 15 ani,deci o "tinta" foarte atractiva, nu strica o doza de mult pragmatism in relatiile (nu ma refer la cele sentimentale, ci cele sociale) cu baietii, mai ales daca au peste 17, pentru ca e mare sansa sa fii dorita ca "premiu".Dar ce zic eu pragmatism,paranoia; pune la indoiala orice comportament al celor ce te abordeaza. Oricum,cel mai probabil, cineva care te place cu adevarat si combina atractia pentru fizic si cea pentru caracter il gasesti in friend-zone-ul tau si este, sa spunem asa, cam pampalau, pentru ca nu are indrazneala.Insa,e cum spun americanii...he got heart! Unul din asta trebuie sa cauti tu,pentru ca, in general, genul asta de baieti au grija de o fata ca de bibelou si sunt mai credinciosi decat Papa, plus ca te si trateaza regeste, daca nimeresti unul care chiar e dispus sa se bage all-in.Stiu ca si asta suna cliseic, dar...rabdare,rabdare,rabdare!

Referitor la douchebag-ul tau, arunca-l la ghena.N-o sa mearga niciodata treaba cu afemeiatii, decat cateva saptamani, maxim doua luni, pentru ca nu ai cum sa-i stapanesti.

| BLUEishot explică (pentru Decrepit):

Multumesc, chiar ma ajuta comentariul tau adica stiu ca ai dreptate! inca sunt la o varsta frageda unde totul se bazeaza pe popularitate :d si poate si asta m-a atras la el vorba ta fiind mai mare. data viitoare o sa ma gandesc de 5 ori pana hotarasc un lucru. Multumesc foarte mult!

| Paulla a răspuns (pentru Decrepit):

Ăştia care-s la friendzone nu-s acolo degeaba, ci pentru că nu există nicio atracţie pentru ei, nici dpdv psihic dar nici fizic. N-are niciun rost să cauţi acolo, că nu poţi să începi o relaţie cu cineva doar pentru că are potenţialul de a te trata bine, trebuie să fie atracţie(asta cu fetele nu-i observă pe ăia din 'friendzone' e o minciună, îi observăm imediat, da' ne prefacem că nu-i vedem, fiindcă nu ne interesează).
Ce ar fi dacă ţi-aş spune că sunt şi fete în aceeaşi poziţie? Deşi ar fi perfecte din anumite puncte de vedere pentru o relaţie(nu ştiu, cuminţi, fidele şi cum mai visează unii), sunt din start excluse în lipsa atracţiei. E biologic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Decrepit):

Mi se pare mie sau tu mai ai un cont mai vechi pe aici? L-ai abandonat și ai venit pe ăsta? Că îmi pari tare cunoscut cu cineva.

| Decrepit a răspuns (pentru Paulla):

As tinde sa cred ca pentru cei din friendzone (hai mai bine s-o numim purgatoriu) exista o oarecare atractie psihica,dar nu exista fizica,sau exista extrem de putina, fiind sufocata de sindromul "a n-a roata la caruta".Si mai tind sa cred ca, la barbati, undeva dupa 30, iar la femei, undeva dupa 25, se amplifica sentimentul care le urla prin creier cum ca au nevoie de o lady/un gentleman. Poate o fi sentimentul de siguranta ca juma' din viata si-au mancat-o si incepe ceasul sa ticaie mai apasat si au nevoie de un oarecare confort.D-aia cele mai putine divorturi sunt la cei trecuti de 50 de ani.

Insa nu vad de unde atat siguranta.Sunt vreo 3.55 miliarde de femei pe lumea asta, esantionul ce poate "lovi" cu friendzone, ar trebui sa fie undeva la vreo 7-800 de milioane.Si comportamentele in ceea ce priveste relatiile sentimentale sunt diferite de la persoana la persoana.Din ce-am vazut eu, sunt mai volatile la femei comportamentele astea.Stiu ca sunt si fete/femei, oricine se poate afla in pozitia asta.Cred ca e mai degraba o problema de compatibilitate. Uita-te si pe strada.Intalnesti cred, cel putin o data pe zi, un cuplu la care nu poti sa nu te intrebi "cum a ajuns asta cu asta".Si sa zicem ca nici nu-i bogat/bogata acel personaj care iti declanseaza tie suspiciuni.E compatibilitate.Si nu ma refer la zodii, ci la chimie si la modul cum se "prind" cele doua caractere unul de altul.Sau...ar mai fi si posibilitatea sa stea cu cineva, doar sa stea cu cineva.Asta e intr-adevar jalnic.Cred ca ar fi cazul sa nu mai aduci atatea ofrande comportamentului "biologic", ti-am zis asta parca si aseara la intrebarea despre homosexuali.Mai nimic nu e biologic pe lumea asta, din lucrurile ce conteaza cu adevarat.

| stef112 a răspuns:

Am citit tot ce ai scris tu. povestioara asta inspirata din harry potter dar nu gasesc intrebarea... care ar fi intrebarea? nu exista un semn al intrebarii in toata povestioara asta cu extraterestri.laughing

| BLUEishot explică (pentru stef112):

Am crezut ca intrebarea se deduce din povestioara cu extraterestri thinking

| stef112 a răspuns (pentru BLUEishot):

Se deduce. am facut si eu o gluma.

| BLUEishot explică (pentru stef112):

Gluma unde-i?

| AlexaSiAtat3 a răspuns:

Ar trebui sa il uiti.
Stiu ca vei spune ca nu e usor, dar totusi, daca tu constientizezi ca iti face rau, de ce continui sa te avanti in gura "lupului".
Tu faci ce vrei, dar faza e ca s-ar putea sa regreti mai tarziu.
Eu cred ca ar trebui sa le ceri sfatul parintilor sau unei prietena mai mari decat tine, poate unei matusi.
Funda?

| BLUEishot explică (pentru AlexaSiAtat3):

Da chiar e greu thinking eu am crezut ca pentru mine s-ar schimba dar degeaba. vine ziua lui imediat crezi ca ar trebui sa ii zic un la multi ani?

| AlexaSiAtat3 a răspuns (pentru BLUEishot):

Pai nu stiu.din politete ar cam trebui, daca te intalnesti cu el pe strada, sau ai putea sa ii lasi un mesaj pe facebook sau pe mess.

| MihaiDan97 a răspuns:

Buna,nu sunt cel mai bun sa iti spun, faci ce vrei dar eu iti zic sa te distantezi putin si sa incercisa uiti, stiu ca tie aproape imposibil.Incearca sa vorbesti cu cineva mai mare sa iti dea un sfat sau gasesc ceva de faut, si zi pe mess sau fb la multi ani, si sper sa gasesti unul mai bun decat el, uitate in jur si gandeste-te.

| BLUEishot explică (pentru MihaiDan97):

Multumesc o sa incerc e primul baiat care imi face lucrurile acestea si pe care l-as putea ierta.

| MihaiDan97 a răspuns (pentru BLUEishot):

Daca vrei te pot ajuta mai mult dar daca doresti asta vorbim in privat.Iti voi da id in privat.Sucess in continuare si o zi frumoasa.

| BezSensu a răspuns:

Hm. mi se pare un caz tipic de baiat care sar din floare in floare. Ar trebui sa pui putin pret pe tine si sa nu te mai lasi asa de usor *pipaita* fiindca de obicei cam astfel de persoane se apropie de tine.

Una peste alta, treci peste. Cred ca meriti ceva mai bun decat sa stai ca pe ace tot timpul happy

| BLUEishot explică (pentru BezSensu):

Ce nu intelegetirolling on the floor) ca am zis ca nu ma las usor pipaita doamne