| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca poate nu intereseaza pe nimeni dar totusi (daca cititi, va rog cititi tot ca altfel nu are sens)… inca de la inceput ea a fost cea cu geloziile extreme care a facut scandaluri monstru in care a incercat sa se sinucida, si nu glumesc, asta e adevarul pentru un like sau pentru ca nu am blocat anumite persoane pe facebook pe care ea le detesta. Ale Vancea, Cristina, Paula si altele pot confirma daca isi mai aduc aminte de discutia noastra din primavara cand ea credea ca acele 2 persoane vor sa ma fure de la ea si ca ele au ceva cu mine, ceea ce e total neadevarat. Tot timpul eram terorizat ca o voi parasi, la orice cearta ea pomenea a se omoara, de cel putin 20 de ori era pe ponton la Mures la un pas sa sara si tot timpul eu trebuia sa las de la mine si sa o calmez. Facebook-ul meu, mailul, telefonul erau monitorizate 24/7 ca nu cumva sa vorbesc cu una din acele 2 fete. M-am obisnuit cu idea, nu am avut ce face, nu pot avea asa un suflet sa las pe cineva sa se omoare. O data am intrat si eu pe facebook-ul ei si am gasit discutii cu un tip, am intrebat-o frumos ce’I cu alea? Cine e tipul? Ce vrea? A inceput sa se jure pe Biblie, pe Dumnezeu, pe Sfinti ca nu a scris ea, am cercetat mai atent si am gasit ca era IP ei (undeva in setari la facebook) era acelasi IP la toate mesajele. In seara cand i-am spus ea m-a mintit, ea merge la spital cu inima iar dimineata dupa o noapte nedormita (va da-ti seama ca nu ti tot una sa iti spuna cineva "imi curge sange pe nas, nu mai pot, sun la salvare etc") imi spune ca a facut preinfarct si ca acum e mai bine si a venit deja acasa (am auzit inatmplator, ca la un astfel de caz, pacientii NU au voie cu telefonul fiindca interfereaza cu aparatura de acolo si spitalizarea e de minim 3 zile)-asta am aflat mult mai tarziu. Eu am crezut-o pe cuvant ca are probleme. Dupa aceasta ea a plecat la tara intr-o misiune umanitara de a-si salva bunicul bolnav impreuna cu verisoara fiindca parintii sunt la munca. Ok, ce puteam zice? Dupa primele cateva zile petrecute acolo tot timpul primeam urmatorul raspuns: abonatul nu poate fi contactat timp de 3 zile. M-am speriat, recunosc, mai ales ca, cu 1 zi inainte mi-a povestit ca i-a cazut o scandura in cap si a ramas inconstienta. Am mers la spital si nu aparea nimeni cu acel nume in ultimele 3 luni, deci cu inima nu a fost nicaieri. Am lasat bilet in posta si am primit vestea ca acolo nu este semnal temporar. In acel timp, cat nu raspundea, am cautat persoane din acel sat, poate ii cunosc verisoara si imi pot da un nr de telefon sa aflu ceva de ea si gasesc o fata care mi-a dat un nr, dar acelasi mesaj. Apoi, cel mai ciudat lucru… vine vremea sa mergem in concedii, au cazut fix in acelasi timp, nu stiu cum si in loc sa il anuleze, sa stea langa bunicul bolnav, imi spune: plecam toti, se descurca el o saptamana ca e mai bine (cu cateva zile inainte zicea ca e pe moarte). Venim acasa si de nicaieri apare un tip care locuieste unde merge ea la tara si imi zice ca e prietenul ei, avea o poza cu ea si stia nr de telefon. Atunci va da-ti seama ca am reactionat urat dar ea nega, s-a pus in genunchi pe strada iarasi a jurat pe biblie si pe Dumnezeu si tot felul de lucruri de genul asta. Intre timp, dupa venirea din concediu ea a fost la 2 teste RMN si un test EEG fiindca zicea ca o doare capul. Ea mi-a spus ca I se vede o pata la cap, cum ca ar fi ceva acolo si trebuia sa evite stress-ul si orice emotii, am intrebat-o si pe mama ei pentru ca in caz de ceva grav, doctorii nu ii spun celui bolnav, mai ales unui copil, si ea a zis ca analizele sunt bune. Revenind, eu la inceput nu stiam decat ca un tampit zicea ca e prietenul ei, wow un idiot, am intrebat-o am vorbit, am discutat, i-am spus chiar ca o iert numa sa zica adevaru’ si am crezut-o ca e nevinovata, mai ales la cum reactiona atunci cand vorbeam ceva de despartire sau asa ceva. Apoi tipul mi-a aratat o poza de a ei si numarul de telefon, atunci a fost clar ca minte asa ca i-am luat telefonul aproape toata ziua dupa o cearta oribila dimineata. La scoala, nu cred ca a observat cineva dar prin orice mijloc a incercat sa ma pacalesca sa ia telefonul inapoi iar DIGI-ul care are credit a trebuit sa il descopar eu intamplator in geanta, nu m-I la dat. Peste cateva minute, primeste un mesaj: "cine dracu’ e baiatu’ ala ca va bat pe amandoi" atata tot. i-am pus telefonul meu in mana si am pus-o sa sune sa vada cine ii (nu avea credit). Si nu a raspuns dar mi-a furat telefonul ei sa zic asa, m-a fentat. Dupa cateva minute a inceput sa se prefaca ca are o criza de la cap zicand intr-una:"vreti sa ma omorati, cine sunt copii astia, ce vor, vor sa ma omoare" a inceput sa fuga prin holuri, am tinut-o am incercat sa o linistesc, chiar m-a fraierit. Apoi a sarit pe mine:" tu sa ma aperi" peste alte 5 secunde iarasi: "toti vreti sa ma omorati" apoi "cine esti?, unde suntem?" etc i-am zis sa dea telefonul sa sune pe maicasa daca ii asa rau si nu a vrut si a inceput sa zica ca eu cu ma-sa vrem sa o omoram, ca asa ne’am inteles etc. Nu stiu daca cineva mai stie, dar probabil ca, Cristina si cei care stateau in acea zi in bio 1 sa fi auzit. Apoi ca prin minune a stiut sa se ridice cand a venit dira si sa isi puna cravata si sa vina langa mine cand I s-a spus, brusc stia cine sunt si nu mai I era frica ca ii fac nimic. Cand am mers acasa am pus-o sa sune iarasi si a raspuns si cand a zis "ceau, ce faci?" (eu ii dictam ce sa zica). Ala a si stiut… si i-a spus Ali, a stiut-o dupa voce. Apoi ba eu, ba ea am lipsit si incetul cu incetul ne-am impacat si i-am impus niste conditii si a spus ca face orice doar sa nu o parasesc ca ea e complet nevinovata ca la tara a avut grija de bunic si nimic mai mult, iarasi s-a jurat pe toate cele si a facut pe nebuna ca se omoara, si cum am mai zis, nu o data a incercat sa sara in Mures si nu o data a iesit cu picioarele pe geam. Bun, in weekend iar a mers la tara si a zis ca nu poate vorbii de mama ei si ca are mult de lucru, ea in 2 zile cat a stat toata ziua a bagat motiv ca are de rupt fasole, de taiat ardei si alte cele, ca sunt 10kg de ele pentru ciorba… mda ca are acolo cantina, singur… m-am suparat si ne-am certat la telefon si a ramas sa imi faca poza la ce a taiat si la ciorba sa vad daca chiar 10 kg de detoate au intrat acolo, ca doar nu are restaurant sa poate gati o astfel de ciorba de 30 litri sau cat ar trebui sa fie. A ramas sa faca poza am vorbit frumos ne-am inteles iar luni dimineata a inceput sa vorbeasca urat, sa nu raspunda la telefon, sa isi bata joc etc. si normal ca m-am enervat si am stropit-o dupa ce ea a incercat sa ma ude si am lovit-o dar apoi pe hol chiar incercam sa o linistesc, sincer. Ok, nu am facut bine, e clar, stiu, imi asum dar dupa toate acestea mai poate cineva spune ca sunt vinovat? Ca eu is dracu’ gol? Cum poti spune ca cineva iti omoara toata familia asa fara nici o explicatie? De unde pana unde poti inflorii asa ceva? Cum poate cineva spune ca eu nu accept sa ne despartim atata timp cat pana luni ma implora intr-o mie de feluri sa nu o las ca se sinucide? Si pana la urma cum poate fi cineva atat de fals si de nerusinat sa pozeze in oita cea blanda si nevinovata? Si toate astea dupa ce, cand s-a apropiat ziua ei am lasat toate lucrurile astea deoparte si am intrebat-o de 100000 de ori ce sa ii cumpar ca am strans bani sa ii iau ceva frumos si a zis ca nu vrea nimic, ca nu poate duce acasa, ca sa nu cheltui eu bani cu ea. Iar apoi de ziua ei a inceput sa se certe si sa imi strige de ce nu i-am dus nimic. Ea care nu a cumparat niciodata nimic, nici de ziua mea, nici cand a venit de undeva si eu tot timpu’ i-am dus cate o prostioara, cat de mica de unde am fost. Si in cele mai urate momente, mi-a zis de la tara ca ii e pe gata cartela si am tasnit si am incarcat din banii mei sa vorbim iar peste cateva zile imi zice ca a terminat 2000 de min/msg+netul iar cu mine nu a vorbit atata. M-I se par gesturi extrem de urate si peste toate cand ii spuneam hai stai sa vorbim, asa In soapta cum poti, ca te’am sunat eu, raspunsul era: "nu pot, nu pot am de facut treaba". Dupa scandalul monstru, am aflat de la o prietena care sta acolo ca de fapt o vedea In fiecae zi pe afara si ca e imposibil sa nu il stie pe cel cu poza fiindca sunt vecini. Fain nu? Si eu sunt ala rau care nu accepta…eu care chiar am crezut-o si am incercat sa las de la mine mult mai mult decat se cuvine sa fie bine…

P.S. Nu e scris pentru TPU dar... nu mai stiu la cine sa apelez, dupa faza aia cu apa si cu restul ea m-a evitat toata ziua, nu a venit la ore, s-a ascuns pe holuri si si-a chemat mama fara sa spuna. Am intrat in clasa frumos, noroc ca o colega din alta clasa mi-a zis ca ceva nu e ok, ca nu au facut ora si ca a vazut-o pe ma-sa si pe tusa-sa in scoala. Ea a tacut malc, ma-sa a venit pe ascuns, prin spate sa nu o vad si mi-a zis ca: eu vreau sa le omor familia, ca eu le terorizez fica ca o santajez si tot felul de aberatii ca imi arata ea mie ca ma da la politie ca noroc ca e ea nu tatal fetei. Nu luati in deradere stiu ca e aiurea dar e prima mea iubire, 2 ani am fost impreuna, era viata mea, inca o iubesc si sunt praf si nu stiu ce a putut sa o schimbe asa, noi aveam planuri in care facem familie si copii si noi intre noi ne consideram casatoriti... si nici nu pot vorbi cu ea, am ramas doar cu nr de telefon care oricum nu are credit si ar trebui sa ma sune ea inapoi si nu cred ca o face... si face to face nu se poate, cred ca de dimineata mai nou o duc parintii, la scoala colegii au primit ordine sa asculte tot si sa parasca tot... si ea nu vrea sa vorbeasca cu mine. a inceput sa fuga azi la colege cand am vorbit frumos cu ea. si am vazut-o ca se mai uita la telefon si zambea si in 2 pauze a sunat la tel pe nu stiu cine ca vorbea ft incet si eram in trecere.

6 răspunsuri:
| Wihox a răspuns:

Vai de **** mea **** ce situatie laughing) Pot sa folosesc asta pentru un scurtmetraj?
Nu stiu sigur daca chiar esti serios sau fabulezi dar daca da as vrea sa vorbesc cu tine pe skype sau pe ceva sa te pot ajuta big grin. Daca esti de acord lasa-mi adresa de skype sau facebook-ul ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frumos scris si am inteles tot. Nu iti voi scrie prea mult.Doar cateva cuvinte/Tu cu panarama asta vrei sa stai toata viata si sa mai faci copii cu ea? Nu vezi cate ti-a facut? Tu pentru ea esti bun numai sa ii incarci telefonul si sa-i faci cadouri, sa o accepti si sa o ierti mereu.parerea mea este,las-o dreacu amice ca asa iti va face mereu,toata viata. Fete nu sunt? Plus de asta te si mai inseala cu baiatul acela,practic isi bate joc de amandoi. Faza cu sinucisul e expirata. Daca era dusa cu capul cum vrea sa-ti dea de inteles,era moarta pana acuma. Ai vz? Imediat dupa ce a intrat profa in clasa, si-a revenit. Uita-te la ea i da-ti in sfarsit seama ca e o panarama de fata.O iubesti tu si stie asta, face din tine ce vrea. Fii barbat si las-o. E posibil cand isi va da seama ca te-a pierdut sa faca alte filme, alte teatre, dar fii imun. Bafta.

| Voidwithin a răspuns:

S-a folosit de tine ca o carpa, ce sa zic asta e comportament clasic si autentic de tarfa.
O intrebare sa iti pui, crezi ca merita efortul si anii si momentele?
E clar raspunsul ei ce sa mai visam la basme.
Acum, asculta-ma incearca sa iti canalizezi energia altundeva, spre exemplu fa un sport ceva, asculta muzica(dar nu de jale sau altceva sa te strice mai tare) niste rap sau ceva pop dar nu cu dragoste si altele.Fa ceva ce iti place uitate la filme de actiune cheama pe un prieten la tine vorbiti despre fete stii tu, bagate in seama cu altele etc.
Cu cat faci mai multe chesti care sa iti canalizeze energia ( boxing, fotball, basket, sala, filme, muzica etc) cu atat poti trece mai usor peste perioada asta.
Capu sus, daca stai in starea asta nu ai sa evoluezi pe nici un plan, nu o sa te ajute cu nimic - iti faci singur rau.

Răspuns utilizator avertizat
| ann20 a răspuns:

Sincer nu credeam ca o sa citesc totul...ai putea sa scrii un roman