| nycole_2749 a întrebat:

Sper sa ma ajutati cu un sfat, pentru ca nu am cu cine sa vorbesc, si sunt foarte speriata.Nici nu stiu cum sa incep.Nu ma protejam cu prietenul meu deoarece am fost foarte naiva si l-am ascultat cand imi tot repeta sa nu imi fac griji ca stie el si ca nu o sa patesc nimic pentru ca nu va ejacula inauntru, pana de curand cand am vrut sa fiu eu sigura si am inceput sa iau anticonceptionale, am luat un blister iar acum sunt la al doilea la jumatate cu aprocimatie, dar deja incep sa ma sperii pentru ca de cateva zile incep sa am tot felul de simtome: am ametit de cateva ori, mi se intampla sa am si greturi dar imi trec foarte repede si nu des, si am si secretie, dar secretie aveam si inainte.lucrurile astea se intampla acum de cateva zile, si atat, ca sa nu mai spun ca mi-a venit menstruatia, dar ma sperie faptul ca am citit pe net tot felul de lucruri legat de acest lucru ca iti poate veni menstruatia si sa fii insarcinata, si am citit modul in care iti poate venii si anume isi schimba culoarea si altele...si la mine a fost un pic mai inchis dar am crezut ca poate se intampla asta unde am inceput sa iau anticonceptionale si de asemenea mi-a curs mai putin si am crezut ca tot din cauza la anticc., de asemenea anticonceptionalele le'am luat corect si le iau in continuare, chiar m-a speriat foarte tare tot ce gasesc pe net, o sa ajung si la medic zilele astea ca sa fiu fer convinsa de ce mi se intampla, dar va rog sa imi dati un sfat, am nevoie de un sfat pentru a ma mai linisti crying( tin sa mentionez si ca inainte de a lua anticonceptionale nu am avut foarte multe contacte sexuale cu prietenul meu si nu se intampla foarte des, va rog din suflet sa imi raspundeti crying(

13 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Nici eu nu cred ca esti insarcinata, simptomele sunt de la anticonceptionale.si de fenomenul de "inductie" in creier a ideii ca poti fi insarcinata. In orice caz, medicul e cel mai bun, dar, daca sarcina e mica. si medicul se poate insela. Poate un test de sarcina? Ceea ce vreau eu sa-ti spun este, ca daca esti mica, sistemul tau hormonal nu este "definitivat" si joaca feste. La unele femei, aceste lucruri pot dura ani de zile, pana totul se "stabilizeaza". Nu renunta pe viitor la anticonceptionale, poate nu sunt nici cele mai bune pentru tine.

Abh
| Abh a răspuns:

Anticonceptionalele au tot felul de reactii adverse, printre care greturi, cefalee, tensiuni in sani si spoting. Daca sangerezi redus si acum la al doilea blister, e clar ca ce iei nu ti se potriveste, mergi cat mai repede la ginecolog si expune-i problemele tale, iti va schimba contraceptivul. Pana atunci, continua sa iei ce ai inceput.

| Ирина19 a răspuns:

Draga mea, stai linistita ca nu are cum sa fii insarcinata, simptomele astea apar doar pentru ca te gindesti prea mult la asta, iti faci prea multe griji, dar in acelasi timp pot fi si din cauza anticonceptionalelor, oricum ai sa mergi la medic si ai sa vezi ca e totul ok, bafta si ai grija de tine :*

| danielagoldica a răspuns:

Simtomele de care zici sunt de la anticonceptionale.

| Tso a răspuns:

Insarcinata nu ai cum sa fii. Sper ca anticonceptionalele ti-au fost prescrise de un doctor, in urma unui consult. Daca e asa, poti sa stai linistita, pentru ca inainte sa iti fie prescrise, a fost eliminata existenta unei sarcini. Daca le-ai luat dupa ureche, atunci ar trebui sa te duci cat mai repede la doctor, nu numai pentru o sarcina, ci si pentru ca poti avea dereglari hormonale severe.
Ai grija de tine, nycole.

| roxydulkica a răspuns:

Cel mai bun raspuns ti-l poate comunica medicul. Eu te infemn sa mergi la medic

| Andreea_6422 a răspuns:

Te'ai informat inainte sau dupa?happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa parerea mea akele simptome le ai de la anticonceptionale care la inceput au reactii adverse...de fel ameteli, stari de voma...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu fi speriata, mergi la medic vezi ce se in timpla si imprimul imprimul rind spune-i prietenului

| nycole_2749 explică:

Nu mai sangerez, am sangerat cand am terminat blisteru si am ast sa imi vina menstruatia am inceput sa iau anticonceptionale cand mi-a venit menstruatia apoi am terminat blisterul mi-a venit iar menstruatia si acum sunt la al doilea, dar nu se poate sa fii ramas de dinainte sa incep sa iau antic? dar simptomele astea au aprut acum nu atuncisad daca era sa fia de la anticc trebuia sa fia d cand am inceput sa iau, banuies eu sad

| nycole_2749 explică:

Si sa inteleg ca este de la anticnonceptionale si nu altceva? nu avea cum sa fii ramas inainte sa incep sa iau anticonceptionalele, simptomele care le am sunt de la anticc. si nu de la o posibila sarcina?

| nycole_2749 explică:

Da anticc mi-au fost prescrise de medic, multumesc pentru sfaturi, voi merge la medic sa vad intr-adevar ce am si sa pot sta linistita, multumesc mult :*:*

| nycole_2749 explică:

Am fost la doctor si sunt bine, simptomele erau de la anticonceptionale, si mi'au fost schimbate, se pare desi erau de la doctor prescrise si celelalte nu erau potrivite pentru organismul meu, acum mi le'a schimbat. Sunt ok, va multumesc ca ati vorbit cu mine, mi'ati fost de ajutor pop :*:*:*:*