| Madalina15526727 a întrebat:

Buna! Sunt Madalina, am 17 ani. Pe data de 14 am facut sex protejat, prezervativul la sfârșit părea in regula. Menstruația trebuia sa imi vina pe 20 însă pe 19 am inceput sa am o secreție maronie. La inceput am crezut ca o sa ma țină o zi, doua pana o sa imi vina menstruația, însă deja mi-a întârziat 9 zile iar acea secretie maronie nu a dispărut. Țin sa precizez ca am un ciclu neregulat, iar luna trecută am luat niște pastile ca sa imi provoace ovulatia si sa imi regleze ciclul, de la ginecolog, pentru ca imi întârziase 3 luni. Nu erau anticoncepționale, doar niște hormoni. Am citit ca acea scurgere poate fi un semn de sarcina, mai bine zis de implantare. Credeti ca sunt șanse sa fiu însărcinată având in vedere ca am facut sex protejat si ca de obicei am ciclul neregulat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Fa un test de sarcina de la supermarket

| Floridori a răspuns:

Buna! Daca toate contactele sexuale au fost protejate, iar prezervativul nu s-a rupt, atunci absolut nu poate fi vorba de sarcina.
E posibil ca secretia sa fie datorata tratamentului.Ce pastile, mai exact iei?

| Madalina15526727 explică (pentru Floridori):

Am luat doar timp de 5 zile, luna trecută, progevera 10 mg, iar in 3 zile după mi-a venit.

| Floridori a răspuns (pentru Madalina15526727):

Medroxiprogesteronul poate avea printre alte reactii adverse si sangerari anormale si modificarea menstruatiei, deci este foarte probabil ca aceasta sa fie cauza secretiilor maronii care te ingrijoreaza.
Deci este doar un efect destul de comun al medicamentului.