| anonim_4396 a întrebat:

Stau și mă întreb, de unde izvorăște gelozia?
N-am simțit niciodată acest sentiment, iar dragostea e de mai multe feluri. Poți să fii gelos în cazul în care sora sau fratele tău primește mai multă atenție, cu toate astea, deși am avut ocazii, nu s-a întâmplat. Poate să fie doar o revoltă în privința drepturilor, dar nu ceva sentimental.
Sau când partenerul tău umblă pe lângă altă persoană de sex masculin (later edit: sau feminin, nu am fost atentă laughing ) și par a se înțelege. Bun, dar, dacă se cunosc atât de puțin, de ce mai sunt împreună? Parcă ar avea o relație din sticlă băgată la congelator, gata să se destrame. Parcă nu ar fi o relație menită să îi facă fericiți, ci ceva de posesie, de privare de libertate, care le pune socializarea cu alții în pericol, dedicându-se acelei persoane ca și când ar fi siamezi. Citisem o întrebare în care o fată cu un băiat erau prieteni de minimum zece ani, din copilărie, iar fata a cedat din cauza iubitului gelos.
Dacă vrei să înșeli pe cineva, o faci oricum și îți dai seama după alte semne (mai mult involuntare), nimeni nu e atât de idiot încât să se arate.
Oricum ar fi „când iubești, ești gelos că nu vrei să pierzi persoana", știți vorba: „if you love him/her, let him/her go.". Dorește-i binele și împlinirea pe orice plan, nu fi egoist/ă să îi ceri să fie doar pentru tine (nu mă refer la a te înșela). Are o viață sentimentală și alta în care își vede de interesele sociale, materiale, ca orice om ce crede că merită să iasă din casă.
Mă gândesc că e de la lipsa de încredere în sine, se așteaptă să fie înlocuiți oricând, la prima tentație, ca și când ar avea cea mai ușuratică parteneră de viață sau cel mai c↓rvar iubit ori că NU MERITĂ CE PRIMESC.
Chiar atât de neîncrezătoare sunt persoanele din ziua de azi?
Sunt curioasă cum merg mințile unora, deci voi ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
| Tmcn a răspuns:

Bună întrebare, eu mereu am lăsat loc de liberul arbitru. Dacă vrea să te înșele, o face și punct, dacă îl umărești și îi faci crize, chiar dacă nu te înșeală, nu înseamnă că nu își dorește asta. De aceea mereu am lăsat la alegerea lui ce face, parcă mă simt mai sigură pe mine când văd că, având libertate deplină, alege să fie cu o singură persoană, consider că dându-i libertatea asta, atunci îți dai seama ce fel de om ai alături. Nu am suportat niciodată să verific pe cineva, și la rândul meu nu mi-a plăcut niciodată să fiu verificată sau luată la întrebări.
Cât despre gelozia dintre frate și soră, pot spune doar că mi-a fost ciudă pe anumite chestii, dar am trecut repede peste.

| anonim_4396 explică (pentru Tmcn):

„parcă mă simt mai sigură pe mine când văd că, având libertate deplină, alege să fie cu o singură persoană, consider că dându-i libertatea asta, atunci îți dai seama ce fel de om ai alături." - epic epic epic. Sper să citească și persoanele geloase asta și să bage la cap.

15 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Izvoraste din nesiguranta, din obsesia de a controla, din nebunie, asa sunt mai ales femeile.
tu esti altfel, esti mai detasata.
depinde de cum e fiecare.
nici eu nu am fost geloasa niciodata, si daca vreodata voi simti acest sentiment, cred ca imi voi da cu o bata de baseball in teasta, pentru ca nu as permite sa ma transform intr-o dusa cu pluta.
depinde si de cel cu care te cuplezi, pana la urma.
daca alegi un d-asta care iti arata pe fata ca e neserios/afemeiat (sau ma rog, o pitipoanca usuratica, desi e pleonasm), atunci e vina ta.
pe de alta parte, se spune ca daca esti gelos, inseamna ca iti pasa.; eu pledez pentru a arata ca-ti pasa, fara sa dai dovada de o gelozie la cote maxime.; arati ca-ti pasa, nedevenind o plictisitoare care indeamna sa te insele.; totusi, mi se pare cute cand respectivul imi arata asa, pe ocolite, ca e putiiiin gelos, e un mic secret al celor mai libertini, te simti mai bine.; adica desi urasti gelozia, iti da o stare de confort cand celalalt arata ca nu vrea sa te imparta cu altcineva, sau sa mergi la altcineva.
ai fost curioasa cum merg mintile unora, pai eu pentru asta pledez.; si mai ales, pentru libertate. sunt genul care trimite la alta, ma rog, cu prezervativ. laughing desi nu prea-mi iese, pentru ca nu vrea.
si daca s-ar duce, si as afla, mi-as asuma-o fara sa fac vreo criza de nervi sau de gelozie. in fond, e vina mea.
daca esti o fire mai libertina, nu permite nimanui sa te controleze, nu te cupla cu gelosi (repet, prea obsedati, caci o mica doza e cute), nu-i permite sa acapareze timpul tau/viata ta secundara, fara el.
din cate vad, esti pe drumul cel bun, nu ai idee cat de daunator e acest sentiment, e o distanta mica pana a ajunge in camasa de forta sau cu perfuzii in creier.

| anonim_4396 explică (pentru CoquineNoire):

Tare răspunsul tău, de asemenea și gândirea. big grin laughing

| Dariusuu a răspuns:

Gelozia apare de cele mai multe ori atunci când nu mai ai încredere în partener. Niciodată n-am să susţin că gelozia merge cu iubirea, sau interesul.Mulţi spun că atunci când eşti gelos îţi pasă cu adevărat, dar de fapt nu este aşa. Gelozia mai merge bine cu sentimentul de posesie, atunci când vezi oamenii ca pe niște obiecte care îți aparțin numai ție începi să devii suspicios și paranoic.

Eu cred că aşa ia naştere gelozia.

Şi totuşi, cunosc atât de puţine persoane care se iubesc sincer...

Nu ştim să iubim.

| HueyFreeman a răspuns:

Gelozia vine din prostie, imo.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Nu cunosc acest sentiment

| LineGuide a răspuns:

Uneori gelozia pleaca de la simpla dorinta de a nu pierde ceva, sau pe cineva. De a nu pierde atentia sau pozitia intai in viziunea cuiva. Deci nu este mereu un sentiment distructiv, ci uneori este chiar constructiv, daca nu merge pana la extrem, absolut.
Mult noroc!

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Nu ar exista gelozie daca nu "ai apelca urechea" la altii, daca ai fi mai indiferenta si te-ar durea in fund de clevetirile altora nu ar intervenii invidia, invidia care este fiica barfei, care la randul ei este bunica geloziei laughing ai inteles ceva? Oamenii au devienit neincrezatori tot din aceeasi chestie care ti-am scris mai sus, sa zicem ca mergi la un examen si te intalnesti cu mine, un dement de prieten din copilarie, te intreb unde mergi si tu imi raspunzi ca la examen iar eu pashuchiu cum sunt iti trantesc una buna de tot....Bafta daca ai incredere in tine! rolling on the floor In drum spre institutia de invatamant nu te pun pe ganduri vorbele mele pashuchiste? Ce-a vrut ala sa zica bai, adica cum sa n-am incredere in mine, adica ce? Si tot gandindu-te la vorbele mele intervine teama de nesiguranta, ta na ninaaaa

| anonim_4396 explică (pentru SpitalulDeGlumeti):

„daca ai fi mai indiferenta si te-ar durea in fund de clevetirile altora nu ar intervenii invidia, invidia care este fiica barfei, care la randul ei este bunica geloziei" - boala românilor și da, am înțeles, deși cred că e peste tot în lume problema asta. laughing
Tare răspuns și al tău.

| KateMiddleton a răspuns:

Uite ca nu sunt eu unica persoana care nu a simtit nociodata gelozia.Probabil are o legatura extrem de strinsa cu invidia.
Baietii sunt gelosi pe fetele care le iuubesc, fetele pe toti baietii!

| anonim_4396 explică (pentru KateMiddleton):

Cred că iubitul tău se bucură/s-a bucurat/se va bucura de asta. big grin
Mai ales că lor le place cel mai puțin să fie controlați din câte observ.

| K4sZz a răspuns:

Gelozia pleaca din dragoste. Daca iubesti cu adevarat pe cineva si nu vrei sa il pierzi devii gelos din orice lucru nesemnificativ.Trebuie sa iubesti cu adevarat ca sa fi gelos happy

| anonim_4396 explică (pentru K4sZz):

Repet... „if you love him, let him go". dacă ești fată, dacă nu, bagă „her".
Iubirea nu înseamnă să fii posesiv, ci să apreciezi, să știi ce ai lângă tine.

| fockewulf a răspuns:

Gelozia pleaca de la frica

| SpitalulDeGlumeti a răspuns (pentru fockewulf):

Te-ai gandit vreodata ca daca nu ar exista curaj?