| anonim_4396 a întrebat:

Stiti probabil de intrebarea pe care am adresat-o acum cateva zile
""URGENT!
Am o problema legata de o posibila sarcina nedorita
Aseara am ejaculat din greseala, foarte putin in prietena mea si vreau sa stiu neaparat daca trebuie sa ii iau pastila de a doua zi sau nu.Nu as vrea sa risc...Am patit sa mi sa rupa prezervativul si acum o luna si atunci i-am dat cele doua pastile care le-am luat de la farmacie.Este o problema daca mai ia si luna aceasta? Intrebarea principala este: sa ii dau sau nu pastila de a doua zi, avand in vedere cantitatea mica de sperma?""
Acum chestia e ca ciclul trebuia sa ii vina pe 2 luna viitoare si a venit azi, 26...este o problema? este insarcinata? :-s

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu se poate sti daca este insarcinata. Cel mai probabil este o dereglare cauzata de pilula de a doua zi luata in urma cu o luna. Ea este o bomba cu hormoni si timp de minim 6 luni poate avea dereglari foarte urate. De aceea e imperios necesar sa mearga la un ginecolog bun care ii va stabili o schema de tratament si consultatii care sa o ajute sa treaca peste aceasta perioada fara sechele.
E prea devreme sa stii daca este sau nu insarcinata, trebuie sa mai ai rabdare vreo 3 saptamani macar.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pentru a lăsa o femeie însărcinată este suficient o mică picătură de lichid seminal în perioada de ovulație a ei.
Ce prezervative folosești de se rup mereu, ele sunt confecționate din latex care are rezistență. În concluzie nu ești specialist pe manevrarea lor.
Pilula de a doua zi nu este o metodă contraceptivă permanentă, se administrează cel mult de două ori pe an, nu lună de lună.
Această sângerare este menstră deoarece organismul a fost controlat hormonal de pilula de luna trecută. Nu intră în discuție o sarcină.
Urgent, fiți atenți că nu este de glumit. Mergeți împreună la un centru de planificare familială pentru informații suplimentare privind protecția în activitatea sexuală.
Pa, pa.

| eme a răspuns:

Ma nu stiu ce sa zic dar nu cred ca trebuie sa va alarmati.Totusi cum ai zis si tu fiind vorba de o cantitate mik de sperma...hai sa ne gandim si altfel.altii care o fac fara prezevativ cum nu mai au sarcini nedorite.Acum mai depinde si de noroc, nu cred ca ar putea fi insarcinata Si din cate stiu eu pastilele acelea nu este recomandat sa le iei foarte des, Nu stiu ce sa zic, cred ca mai bine linistestete.nu o fi dracu atat de negru. vorba aiahappy
Oricum stiu cum te simti pentru ca si noi am avut problema. si sunteti putin km stresati. Sper sa aveti noroc

| CookieRaider a răspuns:

Daca i-a venit inseamna ca nu are nimic. asa cred eu... mai bine vorbeste cu un medic si vei fi mai sigur. de fapt ve ti fi mai siguri

| dulceatzata a răspuns:

Uite...mama mea este doctor ginecolog si am intrebat-o nu este nicio problema. poti sai dai linistit pastila si data viitoare ai grija
Mult succes!

| Catalin91Cata a răspuns:

Va multumesc foarte mult happy:*:*:*