| LoredanaVio a întrebat:

Stiu ca am o poveste la care toata lumea viseaza, dar chiar am nevoie de ajutor.
L-am cunoscut in biblioteca.Eu aveam 15 ani, el 23. Diferenta foarte mare, avand in vedere ca eu aveam DOAR 15 ani.Nu stiu ce am vazut la el din moment ce a fost dragoste la prima vedere pentru ca nu arata bine.Nici el nu stiu ce a vazut la mine pentru ca eram doar o copila. Cert este ca ne-am indragostit amandoi nebuneste.Primul an a fost pe de-o parte ingrozitor pentru ca parintii mei nu erau deloc de acord cu el,pe de-o parte minunat pentru ca ne iubeam extrem de mult.El a terminat facultatea,s-a angajat,si-a deschis o firma pentru ca parintii lui l-au sustinut ca lumea financiar si SURPRIZA,iata-l acum plin de bani.
Inca de la inceput ma coplesea cu o multime de cadouri, dar acum exagereaza.
Stiu ca suna penibil si stiu ca v-am facut o impresie ingrozitoare.dar pur si simplu ma dispera.In fiecare zi buchete intregi de flori,cine romantice la unele dintre cele mai pretentioase restaurante, bijuterii si muuulte altele.Am discutat cu el asta si i-am spus ca nu stau cu el pentru banii lui.Mi-a spus ca stie asta dar e doar un mod de a-mi arata cat ma iubeste.
Nu e vorba doar de asta.Pur si simplu e perfect.Nu bea,nu fumeaza,nu ma inseala, face exact tot ce ii zic si nici macar nu-mi amintesc cand ne-am certat ultima oara(asta in cazul in care ne-am certat vreodata).
E indragostit pana peste cap de mine si nu trece o zi fara sa-mi demonstreze asta.Ca sa nu mai spun ca isi face o gramada de planuri de viitor,despre nunta noastra,despre copiii nostri, despre casa noastra.La inceput mi se parea adorabil dar deja m-am saturat.Eu sunt mai rece, recunosc.Nici macar n-am intretinut vreodata relatii sexuale si nu pare deloc deranjat de asta."Stii bine ca te astept pana cand te vei simti tu pregatita, nu vreau sa te presez cu asta".
Am incercat sa fac o pauza dar nu pot sa rezist ma mult de doua zile fara el.Sunt unele zile in care il iubesc la nebunie dar si zile in care vreau sa ne despartim(astazi,de exemplu).
Stiu ca fara el nu pot si daca m-as desparti de el, cu siguranta n-as mai gasi pe cineva care sa se compare cu el.In acelasi timp simt ca sunt intr-o relatie toxica.As vrea sa ne despartim dar nu pot sa i-o spun.Am incercat de o multime de ori si pur si simplu cand il vad cum ma priveste, imi inghit limba.As vrea sa-l fac pe el sa se desparta de mine.Cum trebuie sa procedez?

16 răspunsuri:
| LauraFlorentina12 a răspuns:

Bine ca l-ai cunoscut la biblioteca laughing

| Seby90 a răspuns:

Ai sa regreti peste 5 ani asta cand poate ai sa fi casatorita cu un dobitoc care *poate* te va bate si iti va caca droaie de copii. Gandeste-te si la viitorul tau, preferi sa risti sa ai o viata cu oricine altcineva care poate (bine, mai mult ca sigur) va fi mai jos decat tipul actual sau sa mergi la sigur?

Iti zic ce se v-a intampla, o sapt de crize, te dai cu capu' de pereti (ipotetic vorbind. sper). Vreo 6-12 luni de regret, dupa vreo 2-3 luni de acceptare in care cauti teren nou. Pana atunci realizei ce ai pierdut si o sa vrei inapoi. Gandeste-te doar ca tipul ala poate avea pe oricinewinking dar te are pe tine.

Have fun, it will hurt.

| LoredanaVio explică (pentru Seby90):

Asa este.Iti multumesc din suflet pentru raspuns. Ultimele comentarii m-au trezit la realitate.Mi-am dat seama ca sunt pe cale sa alung din viata mea tocmai ce imi facea viata perfecta.

| Seby90 a răspuns (pentru LoredanaVio):

Cu placere, ma bucur sa iti fim de folos. Poate nu va fi printul din poveste si relatia nu va merge, dar vei trai mereu cu intrebarea in cap "si daca", nu merita. afla raspunsurile inainte sa te intrebi. Asuma-ti riscuri si bucura-te de viata din plin.

Succes.

| Pitzipoanca a răspuns:

laughing Si marmota invelea ciocolata in staniol.

| catablondu a răspuns:

Buna, o sa iti raspund printr-o intrebare: Nu iti place sa fi respectata? Daca v-ati cunoscut, v-ati placut si ati trecut impreuna peste presiunile parintilor tai, inseamna ca sunteti pe drumul cel bun. Incearca sa nu mai fi rece si daca ti se pare ca exagereaza, spune-i ca sa nu te mai simti sufocata. Ai grija de tine, de voi si nu face azi un lucru pe care sa-l regreti mult timp de acum inainte. Numai bine.

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau. Ai nevoie de o pauza : sa te gasesti pe tine si sa revalorizezi relatia voastra. Nu ca o pauza premergatoare unei despartiri.
Ci ca o pauza in care sa aflii cine esti tu, si ce poti face fara el.
Sunt curioasa daca te-ar intelege.

Răspuns utilizator avertizat
| BeautifulAngelOana a răspuns:

Te inteleg perfect! Este pur si simplu enervant ca cineva sa iti demonstreze ca te iubeste prin gramezi de cadouri! Incearca sa iei o pauza,chiar daca e greu,in timpul pauzei pe care o luati,iesi in oras, fa lucruri care te ajuta sa nu te gandesti la el, pauza o poti prelungi oricat de mult vrei, pana la urma el o sa se sature de atata pauza! In cazul meu, asta a mers! Bafta si sper ca te-am putut ajuta! :*

| IREros a răspuns:

Am vazut multe postari cu femei lipsite de demnitate, batute, calcate in picioare, umilite si cereau sfaturi aici cum sa se impace cu fostii lor iubiti jegosi. Nu ma mir, tu de ce ai vrea altceva? adica de ce sa iti fie bine cand poate sa iti fie rau nu? Daca el te iubeste si tu il distrugi pentru prostia ta, crede-ma nu o sa te ma ia inapoi, si ai sa regreti o viata intreaga ( nu primii cativa ani de dupa despartire, cand ti-o venit mintea la cap cu siguranta). Gandeste-te bine inainte.

Si pana la urma, de ce nu rezolvi problema in loc sa fugi de ea? din cate am inteles asta singurul lucru care te deranjeaza la el? ca iti face cadouri? zi-i lui ce ne-ai zis noua... Doamne mor de femeile ca voi care nu au cap( sa gandeasca singure) si cer sfaturi si le urmeaza de la "confesorul" lor si/sau prieteni.

| LoredanaVio explică (pentru IREros):

Multumesc frumos pentru timpul acordat. Si da, poate chiar merit sa mi se spuna ca "nu am cap". Adevarul e ca trec printr-o perioada extrem de proasta.Sunt multe alte chestii care ma deranjeaza...nu la el, ci la circumstante.Toata lumea spune ca stau cu el doar pentru banii lui, mama lui nu ma doreste pentru ca nu-l merit pe iubitul ei fiu(ceea ce recunosc, e adevarat intr-o oarecare masura), nici parintii mei nu prea il suporta iar mama imi repeta zilnic ca nu e in regula deoarece e o diferenta mare de varsta intre noi.Ai mare dreptate, tot ce fac este sa fug de problema in loc sa ma confrunt cu ea.Cu riscul de a ma repeta, iti multumesc din suflet.

| shadow222 a răspuns:

Pastreaza relatia daca tot il iubesti asa de mult, nu fa vreo prostie ca dupa aceea sa-ti para rau si sa nu mai refaci relatia niciodata

| brunetta24 a răspuns:

Inainte sa iei vreo decizie vreau sa-ti imaginezi ce vei simti daca te desparti de el si dupa un timp il vezi in bratele alteia, adica daca tu crezi ca vei fii ok fara el evita-l. Daca nu, nu face o greseala ireparabila.Gandeste-te la asta!

| EllaMelly a răspuns:

Mai fata nu face prostia sa te desparti de el,iti zic eu ca no sa ma gasesti unu ca el in vecii vecilor,multe fete ar vrea sa geseasca un baiat ca el dar nu au norocu asta,nu te lua dupa ce zic altii aici... daca te desparti de el timpu o sa treaca si poate ca o sa dai peste fel si fel de nenorociti care no sa te respecte, care sa-si bata joc de tine, Nu rata aceasta ocazie, decat cu unu care nu te baga in seama, care iti face un cadou la 1 an si dupa aia iti scoate ochii ca ti-a luat cadou mai bine te lipsesti.Nu esti in nicio relatie toxica, esti foarte norocoasa...

| LoredanaVio explică (pentru EllaMelly):

Multumesc frumos pentru raspuns.

| JojuGB a răspuns:

Ignora-l!