| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca v-am mai cerut o data ajutorul, dar nu am primit prea multe raspunsuri big grin Asa ca va mai solicit o data. Sunt cu un baiat de vreo 4 luni. La inceput nu aveam cine stie ce sentimente pentru el, dar pe parcurs au inceput sa se instaleze. Intre timp, m-am reindragostit de un fost; simt mai multe pentru el decat pentru "actual"... Ne-am despartit pentru ca a intervenit gura lumii si ne-am zis ca poate e mai bine asa; dupa, mi-a parut rau, dar am ramas prieteni si colegi buni. A fost o prostie despartirea aia, stiu, si nu stiu ce a fost in capul nostru. Dupa despartire inca ne placeam. Insa la mine a intervenit "actualul", cu vorbe dulci [care pe mine ma dau pe spate], cu discutii lungi etcetc, ceea ce cu "fostul" nu prea traiam. Cel cu care sunt acum, ei bine..nu mai e la fel. Imi tot propune sa facem sex, bate apropo-uri, vorbim numai despre sex si lucruri de genul; iar mie nu imi plac. De la un timp, altceva nu mai avem ce vorbi. Face si scene de gelozie neintemeiate, imi povesteste cum se dau toate fetele la el, nu-i convine ca mai vorbesc si cu alti baieti. I-am zis ca ma deranjeaza si s-a suparat. Insa cu "fostul" ma inteleg foarte bine. Iesim destul de des in gasca, uneori mai ramanem si singuri. De despartit mi-e greu sa ma despart de "actual", pentru ca, totusi, sunt 4 luni, pentru mine e ceva. Si imi mai e frica ca, daca il las "pentru altul", va baga barfe si vorbe de`aiurea; stiu asta pentru ca si mie imi povesteste de fostele lui si le face in toate felurile [si nu toate sunt asa, pe unele le cunosc]. "Actualul" ma iubeste, mi`o spune mereu. "Fostul" nu mai stiu ce simte pentru mine. O solutie buna ar fi sa raman solo pana va interveni un al 3-lea laughing Una peste alta, serios vorbind, ce ma sfatuiti sa fac? [eu am 15 ani, "actualul" are 21, iar "fostul" are 16]

6 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Sa "tragi" spre ala care te duce inima.
Cel de 16 ani mi se pare mai bun pentru tine pentru ca e de seama ta, celalat e mare si are alte asteptari de la tine ( printre care si sexul).

| LeontinAndrei a răspuns:

Ok... in primul rand tu trebuie sa te gandesti ce vrei tu cu adevarat. Clar nu il iubesti pe actualul tau prieten si este clar ca simti ceva pentru fostul. Sfatul meu ar fi sa te intorci la el pentru ca daca l-ai fi iubit cu cel cu care esti acum nu ti-ar mai fi revenit sentimentele pentru ex. Acum daca vrei sa te intorci la el va trebui sa iti asumi un risc avand in vedere faptul ca nu stii ce simte pentru tine.

Oricum, cineva tot va iesi "sifonat" din situatia asta. Daca vei renunta la cel cu care esti acum, ii vei frange inima (daca te iubeste cu adevarat), iar daca nu te intorci la fostul te vei gandi mereu la el si vei suferi si tu si intr-un final il vei rani si pe cel de acum. Cu toate astea ramane decizia ta ce vei face.

O seara placuta iti doresc.

| Mentosanaaa a răspuns:

Ok. Deci, cert e ca actualul e mult prea mare. Cunoscand situatia si stiind ca ti.am mai dat sfaturi in trecut [stii tu], ideea e ca trebuie sa te reintorci la fost pana nu e prea tarziu. Celalalt o sa fie nevoit la un moment dat sa.si caute alte fetite pe care sa le amageasca,bineinteles, cu vorbe dulci, pentru a-si atinge scopul. Deci, ca o buna prietena ce.ti sunt blushing, te sfatuiesc sa.ti analizezi EXTREM de bine sentimentele si sa pui punct acestei situatii in care te afli, chiar daca vor exista anumite consecinte. :*

| OoBunnyoO a răspuns:

Eu zic sa il lasi pe actualul in pace, el are o varsta, este mai mare decat tine, probabil si-a inceput viata sexuala si are diverse nevoi. Iar o relatie bazata doar pe sex, nu este o relatie, teoretic este, insa este o relatie incompleta. Oamenii din pacate, nu se rezuma doar la nevoile animalice, au nevoie de o comunicare complexa. Acum din cate vad eu, tu te intelegi bine cu fostul prieten. Amandoi aveti o varsta asemanatoare, ceea ce inseamna ca va puteti construi singuri relatia din punct de vedere sentimental si sexual cand va veni vremea. Este mult mai greu sa gasesti pe cineva care sa te inteleaga, decat pe cineva cu care sa fii compatibila sexual. Sfatul meu ar fi sa il lasi pe actualul, chiar daca baga strambe si porneste barfe. Nu are rost sa il astepti pe al treilea cand ai un baiat care te asteapta si care vrea sa fie cu tine si cu care te intelegi bine. Daca tine cu adevarat la tine, vei vedea ca nu o sa creada barfele spuse de actualul tau. Daca le crede ghinionul lui. Incearca asa, daca nu iese, macar nu ai regretul ca nu ai incercat.

| Moon95 a răspuns:

Trebuie sa te felicit happy
nu credeam ca o pustoaica poate sa aiba un iubit cu 6 ani mai mare laughing
eu zic sa il lasi pe actual
daca fostul chiar te place sigur o sa fie alaturi de tine
atunci poti sa faci prima miscare
[4 luni nu inseamna mult on the phone

| igiprojekt a răspuns:

Mama ce roman ai scris... Pai, "actualul" vrea ceva, ce tu nu vrei sa-i oferi, si anume sex... totusi, sa ne gandim logic, tipu are 21 de ani. Logic ca vrea altceva de la tine. Din cate mi-ai spus tu, "actualul" pare un tip posesiv care te vrea doar pentru el. Pe de alta parte, "fostul" sigur mai are sentimente pentru tine happy te asigur. 4 luni nu este un mult, daca ar fi fost 1 an aia era altceva. Deasemenea vad ca ai zis ca iti petreci destul de mult timp cu fostul. Dc faci asta? Pentru ca inca iti place de el. Sfatul meu este sa te desparti de "actualul", ca nu te vad prea bine cu el (diferenta de 6 ani intre voi ce pana mea happy ) Desigur poate te-ai atasat de el, pentru ca a reusit sa te "joace" cu vorbele lui dulci, si tipul clar are experienta daca iti povesteste de fostele lui. Iti sugerez, daca esti de acord cu mine, sa fi din nou cu "fostul" tau, pentru ca aveti acelasi anturaj. Motivul despartiri dintre voi inca imi e neclar. Dar tu decizi happy eu ti-am spus ce cred eu happy Bafta :*