| meduzzza a întrebat:

Sufar enorm de mult.Nu sunt respectata de persoana iubita, ma face sa sufar, nu mai rezist.De 5 ani sufar intr-una, nu cunosc fericirea. Mi-as dori sa mor.Ma intreb mereu cu ce am gresit, unde am gresit? Nu e zi sa nu plang.De ce? Am 20 de ani, am ajuns ne-om, sufar pentru un om care nu merita.Mereu Il intreb pe D-zeu de ce cu ce am gresit, dar nu-mi raspunde, poate daca as muri mi-ar raspunde la toate intrebarile mele.

Răspuns Câştigător
| CoquineNoire a răspuns:

Trist, sa stii.
sigur si tu esti constienta de faptul ca trebuie sa iesi mai repede din aceasta "relatie".
totusi 5 ani de zile, e ceva, nu stiu cum ai rezistat atat.
cand e vorba de astfel de persoane, nu merita sa iubesti si sa te dedici, trebuie sa fii puternica si sa te gandesti ca daca stai cu o persoana care nu te respecta, in primul rand nu te respecti si nu te iubesti pe tine insati.
gandeste-te ca cea mai importanta persoana esti tu, nu ai niciun pic de respect de sine?
pai ce inseamna asta, nu mai sunt baieti pe lumea asta?
capul sus, pune punct si la revedere, timpul le va vindeca pe toate, trebuie sa gandesti pozitiv si sa actionezi.
hai, sterge lacrimile alea, gandeste-te ca ai 20 de ani, o viata inainte, esti tanara, bucura-te de viata.
depinde numai de tine sa o iei de la capat.

11 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Sunt medic și din ce am înțeles din mesajul tău relația asta disfuncțională te-a adus într-o stare de depresie serioasă. Nu ești tu vinovată pentru faptul că el se poartă urât cu tine, nu ești răspunzătoare pentru faptele lui. Dacă omul de lângă tine nu știe să te aprecieze și mai ales să te respecte ca om nu trebuie să mai stai lângă el. trebuie să pui capăt relației pentru binele tău, mai sunt miliarde de băieți pe lume și sigur ai să găsești pe cineva pe gustul tău. Nu te gândi că sunteți de mult timp împreună, dacă tragi linie și aduni zilele frumoase și pe cele nefericite și vezi că mult mai mult timp ai fost nefericită înseamnă că au fost ani pierduți. Renunță la relația asta abuzivă și caută-ți fericirea lângă altcineva. O să-ți vină greu la început, e adevărat, pentru că în 5 ani se adună multe experiențe și amintiri într-o relație dar eu cred că e cel mai bun lucru pe care îl poți face acum, renunță și mergi mai departe.
În altă ordine de idei, dacă ai gânduri sinucigașe, dacă la supărare mare îți vine să îți faci rău trebuie să vorbești cu cineva, cu o prietenă bună sau cu părinții niciodată să nu fii singură. Ai putea să mergi la un medic psihiatru care te poate ajuta să scapi de depresia asta. NU e nicio rușine, cu toții suferim și trecem prin așa ceva, dar viața ta este mult mai importantă și nu merită să faci o prostie pentru nimic în lume. Numai bine și sănătate!

| meduzzza explică (pentru raspunz):

Va multumesc enorm de mult pentru mesajul dumneavoastra, sunt plecata din tara si nu am pe nimeni aproape.

| raspunz a răspuns (pentru meduzzza):

Sigur este cineva care să vă fie aproape, nu știu ce relația aveți cu părinții dar de cele mai multe ori părinții vor binele copilului lor și oferă sprijin necondiționat. Situația e mai delicată în cazul dumneavoastră, fiind plecată din țară presupun că și prietenii sunt mai departe și că la locul de muncă sau unde locuiți nu ați prea reușit să vă faceți prieteni. Astfel partenerul devine singura persoană cu care intrați în contact și dacă relația e degradată e un factor permanent de stres. Nu am vrut să fiu dur în mesaj, presupun că e un om pe care îl iubiți sau l-ați iubit la ănceput mult, din moment ce sunteți de atâția ani împreună. Dar trebuie să vă gândiți la dumneavoastră înainte de toate, viața este cea mai importantă. Încercați să purtați o discuție și să îi explicați cum vă afectează relația tensionată, dacă el vă iubește poate va ăncerca să înțeleagă și să se schimbe. Dacă nu este capabil de asta atunci poate vă este mai bine fără el. Numai bine și sănătate. Oricând vă simțiți rău sunați sau dați un e-mail părinților sau unei prietene cu care vă înțelegeți bine, pentru că nu sunteți singură.

| meduzzza explică (pentru raspunz):

Nu vreau sa imi sun parintii ca sa se ingrijoreze. Am incercat tot felul de metode si cu vorba buna si cu vorba rea dar tot la fel e situatie.Azi imi promite una si maine face alta,azi ma injura maine ma pupa si tot asa. Sper de pe o zi pe alta si zic lasa ca o sa fie bine,astept sa vina si acel bine la mine dar nu mai ajunge.El e o persoana foarte gelos,eu spun una el intelege alta. Daca face ceva ce vrea el,maine imi spune ca am facut-o pentru tine.I-am explicat ca sufar foarte mult, dar el imi raspunde "pai ce-ti lipsete"? eu nu pot purta o discutie normala de la om la om cu el ca se enerveaza si dupa aia ma jigneste, ma scuipa in fata sau ma loveste.Si apropo de asta nu ati fost dur cu raspunsul asta e adevarul, iubesc un om care imi distruge viata.Va multumesc.

| raspunz a răspuns (pentru meduzzza):

Da, e greu așa, gelozia e boală grea la bărbați, de cele mai multe ori fără niciun motiv. Degeaba știe să fie bun cu tine uneori, dacă o dă în bară așa. Și nu trebuie să rămâi cu un bărbat care te lovește sau te jignește. Scuipatul este ceva abject, e felul lui de a te desființa ca persoană, nu doar o lipsă de respect. Te tratează ca pe un obiect și asta este foarte periculos, ție îți lipsește armonia și înțelegerea care trebuie să existe în orice relație normală. Ai grijă de tine și alege ce e mai bun pentru tine, eu cred că nu te merită. Oricum ar fi, dacă situația vi se pare de nesuportat aveți nevoie de sprijinul celeor dragi pentru că este o hotărâre greu de luat și de pus în practică. Poate reacționa violent dacă îi spuneți că vreți să o terminați, mai ales dacă locuiți împreună. O altă problemă este cea financiară. Multe cupluri plecate "afară" ajung să aibă probleme când doar soțul lucrează și aduce banii în casă și soția/partenera nu lucreză pentru că nu găește un loc de muncă decent sau pentru că îi interzice și astfel devine un fel de sclav al bărbatului, care ia hotărâri fără să țină cont de ea. E un comportament greșit care face ca femeia să se îndepărteze de partener, dar nu știu cum e situația voastră. Trebuie gândit bine și hotărât ce e mai bine de făcut.

| doc69 a răspuns:

Nu ai gresit cu nimic.Noi ne transformam in permanenta ori nu te -a iubit niciodata ori a confundat dorinta, pasiunea pur sexuala cu altceva adica cu dragostea...multi inainte.doare cand nu mai ai iubirea impartasita dar crede-ma ca timpul rezolva mult iar lacrimile spala si sfuletul si data viitoare cand te vei indragosti o sa fii mai intelepata si mai puternica.Nu ai gresit cu nimic.stai langa un om cat ti-e bine. cand nu mai simti.asta e nimeni nu iubeste cu forta.

| AlexutsSsa96 a răspuns:

Lasaa`l in durerile lui, pentru ce sa suferi atat? Nu`si are rostul. Si in plus cu moartea nu rezolvi nimic, din contra esti laasa daca vrei sa mori. Eu as zice sa clarifici situatia si sa te indepartezi curand de ea. Altfel te vei distruge. :*big hug Succes :X

| Elsenior a răspuns:

Imi pare rau sa aud asta sad... cred ca Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si in traista... ceva de genul happy gandeste-te ca poate este altcineva care te face fericita sau stiu eu, incearca sa gasesti pe altcineva happy

| Andrei07565486 a răspuns:

Pai daca suferi de 5 ani, pentru ce mai stai cu aceea persoana? de ce nu incercat sa gasesti pe cineva dupa nevoile tale. si in plus moartea nu te scapa de durere

| Scarecrow a răspuns:

Lucrurile sunt si mai simple decat atat, paraseste`l

| oana2508 a răspuns:

Pe primul loc esti tu; daca nu ai tu grija de tine atunci cine?
De ce stai langa o asemenea persoana care nu stie ce inseamna respect; iti consumi nervi si timp de poman, crede-ma am trecut si eu prin situatia asta dar pana intr-un punct in care am zis GATA! aici punem capat! Nu te consuma degeaba, uite asa trece timpul, timp in care poate adevarata ta jumatate te asteapta
fii tare si spune PA! :*