| anonim_4396 a întrebat:

Sunt asa puțin panicat asa ca pregătesc terenul.
Înainte sa veniți unii maturi ca vai imbeciluleee folosește prezervativul, sa știți ca l-am folosit dar l-am schimbat după, în fine, nu mai conteaza.

Întrebarea este dacă minora are peste 16 ani, poate beneficia de rețetă pentru avort medicamentos? Sa-mi spună și mie cineva de a făcut experienta sa. Pana mea, e gagica mea și vreau și eu sa știu ce se intampla cu ea dacă o sa facă. Vreau soluții și sfaturi nu morala ca ma f** la 17 ani ca unii dintre voi v-ați tras-o de la 12.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avortul medicamentos se face cu acordul parintilor (penytru minorele sub 18 ani) si numai sub supraveghere medicala, intr-o clinica privata sau spital.
Nu am auzit sa se elibereze pastile avortive la farmacie, fiindca riscul este mare si acelea se dau numai in spital sau clinici private, de catre medici, fiind luate sub supraveghere medicala.
La farmacie se gaseste "pastila de a doua zi" care se poate lua in primele 24 de ore imediat dupa sex.

PS Vorbesti cam urat si fara bun simt, pentru unul disperat care are nevoie de ajutor... ca pana la urma nu esti mai breaz ca unul de 12 ani, care nu stie sa foloseasca prezervativul cum trebuie.

| Violleta2022 a răspuns:

As recomanda totusi ca fata sa faca un test de sarcina DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala, cu prim aurina de dimineata, ca sa fie sigura ca-i gravida.

Orice test facut inainte de 21 de zile de la ultima partida sexuala este inutil si va arata eronat, fiindca hormonul gravidiei hgc apare abia dupa 3 sapt. in urina.

In ce privesc prezervativele, cumpara numere mult mai mici, ca sa nu se mai rupa la sex, fiindca acesta este unicul motiv pentru care prezrevativul cade in vaginul fetei sau se rupe la sex, este prea larg si se rasuceste pe penis in timpul sexului, pana se intinde la maxim si pocneste.

Un prezrevativ de masura corecta trebuie sa intre foarte greu pe pensiul erect, fara sa faca cute sau pliuri si sa stea perfect strans si lipit de piele, precum pielita de salam pe salam.

Ia de invata baiete, ca nu-i rusine sa inveti, dar sa fii in rahat pana la gat si sa te arati arogant si nesimtit la gura, este rusinos deja, ca tu ai nevoie de noi, nu noi de tine.

| Floridori a răspuns:

Dupa varsta de 16 ani, poate merge singura pentru a solicita intreruperea de sarcina.
Avortul medicamentos se face doar in cabinetul si sub observatia medicului, nu ii da cineva o reteta pentru acasa. Diferenta este ca nu se intervine chirurgical, dar avortul medicamentos se face doar pana in saptamana 7 de sarcina, calculata din prima zi a ultimei menstruatii, pe cand cel chirurgical se face pana in saptamana 14, calculata din prima zi a ultimei menstruatii.

Pe ce data a avut ultima menstruatie?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Edit : fără acordul părinților. Vreau sa știu dacă se poate elibera reteta fără acordul părinților.

| iulia0514 a răspuns (pentru anonim_4396):

Citește ce ți-a scris floarea-soarelui are dreptatehappy