| Maxim96 a întrebat:

Sunt baiat si am o mare dilema, sunt impreuna cu o fata, dar imi place si de colegul meu de banca care e si cel mai bun prieten.Nustiu ce sa fac..sunt disperat, nu mai stiu ce se intampla cu mine...e foarte ciudat, stiu, simt ca nu am nici o iesire din dilema aceasta.Nici nu stiu cu cine sa vorbesc despre asta.Simt ca sunt in depresie din aceasta cauza.
Cum sa procedez? Ceva idei?
Va multumesc!

50 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Cred ca este vorba de bisexualitate. Vorbeste cu un psiholog, ca te cred ca esti derutat si confuz. Colegul este ala de pe facebook cu inimioare?
Eu zic sa practici ambele relatii.Si daca placerea este la fel...asta e.Esti bisexual. Nu e sfarsitul lumii nici daca esti asa sau gay.Am vazut ca te zbati prin toate metodele sa te convingi ca esti normal, si prin biserica...Incearca si cu psihologul. Este psiholog si online. Vad ca ai primit un link.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elianna):

Insa va dati seama ca si ei sunt oameni ocupati. Daca nu ii raspunde nimeni, sa se duca la un control

| darrio2007 a răspuns:

Colegul este baiat? Cam asta inteleg.Nu stii pe cine alegi? Inseamna ca inca nu esti maturizat pe deplin.Si nu stii sa alegi.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Daca esti istet poti jongla cu amandoi

| RAY a răspuns:

Pai si baiatul ala e hetrosexual?

| Maxim96 explică (pentru RAY):

Nu stiu,mi-ar da niste semne ca ii plac baietii, dar nu sunt sigur, ma mai pipaie, imi spune ca am iubeste, mi-a spus odata ca e afemeiat.

| aXy99 a răspuns (pentru Maxim96):

Intreaba-l mai in gluma, mai in serios daca e gay sau bi. Daca iti raspunde "Esti nebun?" sau ceva de genul, e clar ca doar glumea...

| Drimmero a răspuns:

Ce poveste imbarligata! Esti cu o fata, dar iti place de un baiat? Nebunie curata! Uita de ''dragostea'' pentru colegul tau, pastreaza totul ca simpla prietenie, axeaza-te pe relatia cu prietenia ta!

| Idkidk a răspuns:

O idee de la mine :
1. Gandeste-te ca acel coleg e o fata urata.
2.Repeta in gand ca nu il placi, sunteti doar prieteni.
3. Petrece mult timp cu iubita ta, ca sa uiti de el.
4. Nu te mai gandi la asta, sau apuca-te de un joc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice om care are astfel de dubii actioneaza de obicei dupa propriile principii si poate fi gresit. Daca ai o astfel de dilema cel mai bine este sa consulti un psiholog, te va lamuri si iti va da cele mai bune sfaturi. Daca se intampla sa afle cineva poate rade de tine sau cine stie - pentru ca de obicei lumea care nu trece prin asa ceva nu intelege cat de confuz esti si nu stie ca aceasta problema te face sa devii trist. Poti chiar sa pui aceasta intrebare pe cateva forumuri unde iti raspund psihologi, insa nu stiu daca iti vor raspunde in foarte scurt timp http://www.intreabapsihologul.ro/
Probabil colegul tau a observat aceasta schimbare la tine si se distanteaza usor pentru ca el se rezuma doar la prietenii intre baieti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-am citit intrebarile anterioare. Nu fi fraier (ti-o zic prieteneste), esti confuz din cauza comportamentului sau ciudat. Vad ca ai si intrebat daca e normal sa iti puna inimioare. Poate el are o problema si tu te adaptezi situatiei prea mult. Pun pariu ca esti un baiat frumusel si orice fata ar fi norocoasa sa fie cu tine. Ar fi o adevarata pierdere sa iti placa si baietii.

| Maxim96 explică (pentru anonim_4396):

Problema e ca ma gandesc mai mult la el...decat la fata.

| Drimmero a răspuns (pentru Maxim96):

Du-te la un psiholog si povesteste-i ceea ce ti se intampla. Nu e normal ceea ce patesti, poate sa ti se zica ca este normal doar daca iti spune un bisexual asta. Dar eu, ca om normal, care are atractie a sexului opus mie, iti spun sincer ca este nasol rau de tot. Cred ca doar un psiholog te mai poate salva din asa ceva! Succes la el, in cazul in care te duci!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maxim96):

Nu te mai gandi. Crezi ca el si-a dat seama ca tu esti mai altfel si de aceea ti-a dat apa la moara sau crezi ca si el e ca tine?

| mihai69 a răspuns (pentru Maxim96):

E oarecum normal, având în vedere și „ineditul" și izul de aventură a unei relații homoerotice. Ce să spun? e timpul să accepți că ești cel puțin bisexual. Și nu, nu e nimic greșit sau rău în asta, atât timp cât rămâi discret.
Mai complicat e dacă va trebui să alegi între cele două persoane... Iar dacă o faci, fii sigur că persoana aleasă te acceptă, așa cum ești (nu-i ascunde faptul că ești bisexual!)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ah, iar daca esti credincios... nu stiu sigur daca bisexualitatea este un pacat, dar nici normal nu e. Dumnezeu a lasat barbatul si femeia. Totul cred ca e pe baza psihica, nu cred ca se naste nimeni cu astfel de inclinatii. Ai credinta!

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Esti bisexual.Probabil colegul tau nu este... Si sincer nici nu stiu cum e de procedat, pentru ca daca tu flirtezi cu el.Ce sa mai vorbim, sunteti colegi de clasa, o sa fii de rasul scolii

| DumnezeuTatal a răspuns:

Sa nu bagi idotii in seama, nu e nimic ciudat, gresit, rau, inacceptabil in a fi bisexual.
Cel mai bine ar fi sa te analizezi, da-ti seama daca esti sau nu, accepta-te, eventual sa mai cunosti altii ca tine.
Cat despre prietena ta, daca n-o iubesti, mai bine las-o.
Si de coleg, pai el e gay?

| Drimmero a răspuns (pentru DumnezeuTatal):

''nu e nimic ciudat, gresit, rau''. Asa e, hai sa se faca toti bisexuali, sa vedem unde ajungem ca natie, ca oameni. Homosexualitatea/Bisexualitatea ar trebui interzise cumva, s-a ajuns ca, homosexualii sa poata adopta copii, asta este ceva nasol. Asa ca fapt divers, esti constient/a de faptul ca, a fii bisexual/homosexual inseamna sa nu-i respecti poruncile lui Dumnezeu!

| Maxim96 explică (pentru DumnezeuTatal):

Problema e ca nu stiu, da ceva semne, dar nu sunt sigur

| DumnezeuTatal a răspuns (pentru Drimmero):

Sa le interzicem, de ce nu? Eventual sa-i castram si sa-i trimitem pe luna, eu sunt de acord.
Da, asa-i, sa lasam copiii aia sa se usuce incet in orfelinate, ca na, la ce e buna dragostea parintilor?
Nu-mi pasa mie de Dumnezeu, daca esti om bun poti fi om bun si homosexual. Cred ca pe Dzeu l-ar interesa mai mult ca esti om bun decat pe cine tii de mana in parc.

| DumnezeuTatal a răspuns (pentru Maxim96):

Bate un apropo, gen, intreaba-l ce parere are de faptul ca patrarhia romana vrea sa fie specificat in constitutie ca o familie e alcatuita din barbat si femeie.

| Drimmero a răspuns (pentru DumnezeuTatal):

Ai dreptate la faza cu '' conteaza sa fie un om bun''. Faza este alta, Dumnezeu nu-i accepta pe ei. Ii vede ca pe niste amenintari ale inmultirii. In legatura cu orfelinatele, de unde stii ca acei copii ''usuca'' acolo? Nu m-am referit sa-i lasam acolo, dar sa aiba parte de o familie normala, sa aiba ce invata, nu sa vada 24/24h cum se tin de mana 2 baieti, sau se sarutarolling on the floor)))), asta suna deja aiurea! Homosexualii din start vor pica ideea de ''om'' bun, atata timp cat nu le respecta cererea Domului!

| Oana92 a răspuns (pentru Drimmero):

Dar tu de unde stii pe cine accepta Dumnezeu? Ai vorbit tu cu El? NU! Ai citit tu pe undeva ca asa zice religia, dar cu Dumnezeu n-a vorbit nimeni ca sa stie sigur ce crede El despre asta!

Oare daca ne-am vedea fiecare de treaba noastra si nu ne-ar mai interesa cu cine si-o trage x-ulescu nu am fi mai fericiti? Orientarea sexuala nu te face un om bun sau un om rau!
Si in legatura cu adoptia....nu sunt neaparat de acord cu ideea ca homosexualii sa infieze un copil pentru ca il expun pe acesta unor situatii pe care nu le poate intelege si unor contexte din care poate iesi traumatizat (sigur se va gasi cineva care sa isi bata joc de el pentru asta). Si oricum un copil nu va deveni gay pentru ca parintii lui sunt. Si nici nu cred ca s-ar bate homosexualii pe adoptii, dar ma rog. Pe de alta parte cred ca orice varianta e mai buna decat orfelinatul. Cel putin in Romania!

| DumnezeuTatal a răspuns (pentru Drimmero):

De unde stii tu ca Dumnezeu nu ii accepta? Ai vorbit tu personal cu el, de unde stii tu ce crede el ca e bun sau rau? Ah, da, ai citit in cartea aia cu balauri.

| Drimmero a răspuns (pentru DumnezeuTatal):

Hai s-o luam si invers. De unde stii tu ca Dumnezeu ii accepta? Biserica ortodoxa este clar impotriva homosexualitatii/bisexualitatii! Carte cu balauri? Benzi desenate...

| Drimmero a răspuns (pentru Oana92):

Pana la urma nu ne intereseaza pe noi ce face x si y, daca lui ii plac baietii, treaba lui, iar daca unei fete ii plac tot fetele, este absolut treaba lor, chiar daca multi nu ii accepta. Daca nici macar biserica nu este un ''apropiat'' de-al lui Dumnezeu, atunci in cine sa credem noi? Aici ma refer la faptul ca, tu mi-ai reprosat faptul ca stiu de undeva aceasta chestie, eu am vaga impresie ca, ceea ce am citit/aflat reprezinta realitatea data de Dumnezeu. Pana la urma, Dumnezeu taie si spanzura pe lumea asta, noi degeaba incercam sa ne contrazicem, Dumnezeu ii judeca! Nu cred ca o sa se ajunga atat de departe cu adoptia, sper sa nu se intample asta! O zi buna!

| DumnezeuTatal a răspuns (pentru Drimmero):

"3 În cer s-a văzut un alt semn: iată că un balaur mare, roşu, cu şapte capete şi zece coarne, având pe capete şapte diademe, 4 a târât cu coada lui a treia parte din stelele cerului şi le-a aruncat pe pământ. Balaurul a stat înaintea femeii care urma să nască, pentru ca, atunci când copilul se va naşte, să-l mănânce. " Apocalipsa, cap 12. Sper ca plangi in interiorul tau.
Eu nu zic ca Dumnezeu n-are ceva cu ei, zic ca nimeni nu stie, si in opinia mea, un bun crestin ar trebui sa sustina fericirea fiecarui semen, indiferent ca vorbim de doi Vasile.
Si nu, daca doi homosexuali ar adopta un copil, nu s-ar linge nimeni de fata cu el 24/7, ar fi ingrijit ca de niste heterosexuali. Mi-a fost dat sa cunosc destui homosexuali/bisexuali si toti sunt oameni normali, platitori de taxe si impozite.
In orfelinate te usuci incet, in generala am avut colegi care au fost adoptati din asa institutii si ce ziceau ca are loc pe acolo e putin spus groaznic.
Biserica e hoata, asta nu poti nega, n-are rost sa ne luam dupa ceva ce a ajuns afacere. Dupa cum am zis, Dumnezeu nu coboara sa ne spuna ce e bine si ce nu.

| Drimmero a răspuns (pentru DumnezeuTatal):

Nu am spus ca homosexualii/bisexualii nu platesc taxe sau au drepturi mai superioare fata de cei ''normali''. Eu nu am cunoscut pana acum astfel de persoane, poate in cercul meu de prieteni am asa ceva, sau am intalnit, dar fara sa-mi dau seama ei sa aiba vreo tentatie de genul, dar nu cred. Acei copii ajung in ofelinate pentru ca au avut parinti inconstienti si si-au batut joc de ei, nu le-au oferit o sansa sa fie tratati ca niste oameni normali. Cat despre acel paragraf din biblie, nu am citit biblia, dar tind sa cred ''apocalipsa'' asa ar arata, cel putin metaforic. Nimeni nu stie cu exactitate ce poate sa gandeasca Dumnezeu despre acesti oameni cu atractii sexuale diferite, totul ramane un mister!

| DumnezeuTatal a răspuns (pentru Drimmero):

Si daca si tu crezi la fel despre ce tot vorbeam? laughing
Sau te-am adus pe calea cea dreapta?

| Drimmero a răspuns (pentru DumnezeuTatal):

Mi-a placut sa ma contrazici. Sa zicem ca, Dumnezeu ii accepta si nu ii accepta. II accepta ca oameni, dar din punct de vedere al atractiei acelui om, nu o va face. Pana la urma, tot oameni sunt si ei, doar ca sunt diferiti. Sa ma aduci pe calea cea dreapta? Bwuahaha! Tu esti, Dumnezeule?

| DumnezeuTatal a răspuns (pentru Drimmero):

Credeam ca era evident ca sunt eu, daaah.

| Drimmero a răspuns (pentru DumnezeuTatal):

Bwuahahah! Nu te-am recunoscut, marete Creator! De ce nu mi-ai ascultat unele dorinte? In 2006 cand aveam nevoie de o divinitate intr-un meci important, ai lasat-o pe Barcelona sa castige!

| DumnezeuTatal a răspuns (pentru Drimmero):

Nu-mi place fotbalul, Luci se ocupa de sport. thinking

| Drimmero a răspuns (pentru DumnezeuTatal):

Luci asta se baga in tot, de cativa ani, si-a tot bagat coada in Arsenal, sper ca anul asta sa-si vada de femeile lui si sa ne lase echipa-n pace. Totusi, in 2006 te puteai baga, Doamne!

| DumnezeuTatal a răspuns (pentru Drimmero):

Naaaah.

| Drimmero a răspuns (pentru DumnezeuTatal):

Bwuahahaha!

Răspuns utilizator avertizat
| Raizing a răspuns:

Heh happy

gandeste-te cu cine preferi mai mult sa faci sex.O sa apara si alegerea.

| milkie a răspuns:

In primul rand, nu il mai judecati pentru ca ii place de un baiat. Asta si "trebuie sa iti dai seama daca iti plac baietii sau fetele". Nu exista numai heterosexualitate si homosexualitate. Mai este bisexualitatea, pansexualitatea, asexualitatea, demisexualitatea si multe altele. Ne-am inteles? Bine? Bun.
In al doilea rand, intai trebuie sa iti dai seama daca sentimentele tale sunt adevarate. Nu doar fata de colegul tau, ci si de prietena ta. Dragostea este un lucru ciudat. Nimeni nu te invata cum merge. Pentru ca acel coleg este si cel mai bun prieten al tau, probabil ceea ce simti este o iubire puternica, dar platonica. Sau chiar iti place de acel baiat si sentimentele tale pentru iubita s-au risipit. Trebuie sa te gandesti bine la asta.

| BeardedSamurai a răspuns:

Salut, aici e cazul unei bisexualitati sau ce? Nu pot intelege exact la ce te referi. sau te referi ca nu stii ce sa alegi dintre prieten si iubita?
Sa ai o zi placuta

| Maxim96 explică (pentru BeardedSamurai):

E cazul unei bisexualitati...sunt cu o fata, dar mi place si de un baiat.

| BeardedSamurai a răspuns (pentru Maxim96):

Eu te sfatuiesc sa nu spui nimanui, nu te duci la nici un psiholog ca este gresit, fii atent, iti ei un moment de liniste cat de mult vrei pana te lamuresti daca iti plac baietii sau fetele, meditezi la chestia asta gandindu-te la asta si cautand in tine ce iti place, spre ce orientezi, linistea si pacea este cheie, cauta mult, si ai sa-ti vezi raspunsul e simplu, trebuie sa ai control si credinta.
Sa ai o zi placuta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeardedSamurai):

De ce e gresit sa te duci la psiholog? Un psiholog iti poate deschide ochii, e de ajutor cand psihicul iti este praf, ca doar nu va rade de el

| BeardedSamurai a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ce sunt stiintele socio umane si chiar nu sunt de parere ca e vreo solutie, e ca plata pentru libertate a romanilor ca sa nu-i cucereasca turcii

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeardedSamurai):

Unii daca se gandesc prea mult si cred ca nu este vreo solutie si se simt izolati, ajung sa creada ca nu e speranta pentru ei. Cel mai bine e sa vorbeasca cu cineva despre asta. Daca te inchizi in tine iti faci mai mult rau, parerea mea

| BeardedSamurai a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am sa te inchizi, dimpotriva te deschizi, in primul rand esti deschis fata de tine ca sa te cunosti, sa te explorezi, poti afla singur raspuns in legatura cu ce iti place spre ce te orientezi, desigur ai nevoie de altii sa te ridice la un punct anume ca nu mai poti singur, dar in stadiul in care esti linistit poti sa gasesti raspunsul unor nelamuriri mari.

Răspuns utilizator avertizat
| maneamarian8 a răspuns:

Iti place de colegu mai bine zis colega... oricum gandeste-te bine alege persoana care o iubesti mai mult.Cred ca ti-am fost de ajutor!

| cicihiena69 a răspuns:

Fac ceea ce simti