| anonim_4396 a întrebat:

Sunt căsătorită de 7 ani și împreuna avem doi copii minunați. De ceva timp am observat ca un coleg de munca ma place. El nu știa ca sunt măritată și am copii. Între timp a aflat. In ultima perioada am tot discutat și parca cumva și eu ma simt atrasa de el. De câteva zile am schimbat nr de tel și tot discutam. Mi-a confirmat ca e îndrăgostit de mine, ca deja când a aflat ca sunt măritată deja era pentru târziu, nu-și mai putea controla sentimentele.
Eu cu soțul meu dormim separați, fiecare in camera lui. Copiii dorm cu mine.
Pur și simplu ma simt amețită, derutata. El mi-a spus ca vrea sa renunțe la munca, doar pentru a ma proteja, ca nimeni sa nu-și dea seama.
Pur și simplu nu știu ce sa fac. As vrea sa nu mai vb cu el dar nu pot... între mine și soțul nu-i prea roz.
Am nevoie de un sfat, nu pot povesti nimănui Ca mi-e teama.

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Dacă el ți a spus ca poți sa faci ce vrei atunci fa asta, fa ce simți, nu mai cere confirmare. Oamenii aici vorbesc din cărți, viata reala nu e doar alb sau negru e și gri, de ce mai multe ori de fapt. Nu trebuie sa te grăbești, nu trebuie sa divorțezi, vezi pe parcurs... Eu știu un lucru, o femeie nu poate fi doar mama cuiva sau soția cuiva, persoana nu dispare și în fond nu e vina ta dacă simți aceste lucruri.

27 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Niciodata nu am pus puța pe una casatorita sau intr-o relatie pentru ca nu mi separe cinstit. Daca era singura da. Sant corect de fel dar in acelasi timp direct, imi place sa zic sex cat timp? Interese? Si sfarsitul contractului sa fie treaba clara

| wildthing a răspuns:

Eu cred ca e vrajeala ca sa ti-o traga de cateva ori, dar e doar parerea mea. Stiu ca ma vor injura multe femei cand vor citi asta, dar sunt doar sincer in incercarea de a-ti deschide ochii: eu nu m-as implica niciodata intr-o relatie serioasa cu o femeie care are un copil, daramite doi. As vrea sa i-o trag daca e buna? Bineinteles! dar doar sex fara obligatii.

| Carminan a răspuns (pentru wildthing):

Mersi pentru răspuns.

| piSsuletZ a răspuns (pentru wildthing):

Vezi ca ai o gandire super invechita, numai in Romania poti auzi asa ceva, eu traiesc in strainatate de 10 ani si vad destui barbati (in adevaratul sens al cuvantului )care stau cu femei si cu trei copii si se ocupa de ei cu drag.Tu cu siguranta esti vreun adolescent in calduri de asta dai asemenea sfaturi expirate.In viata asta nu totul se ruzuma la sex, deja cand esti adult serios si cu reponsabilitati, pui altele inaintea sexului.winking

| wildthing a răspuns (pentru piSsuletZ):

Deci in spiritul asta jegos al progresismului, a nu avea gandire invechita inseamna a fi pr0st si a-i creste plozii altuia, inseamna a sta cu orice uzata care s-a babardit din greu si are copii cu unul sau chiar cu mai multi barbati? Nu multumesc! Sa fie altii pr0sti daca vor...eu nu vreau!winking Apropo, ca cauti pe aici printre romani, daca avem gandire invechita? Stai acolo, printre "civilizatii" aia, printre "desteptii" aia printre care te c@ci pe tine ca traiesti de 10 ani!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Din ce motiv daca ne poti spune relatia cu sotul tau nu merge? Nu este normal ca tu femeie maritata sa i dai sperante altui barbat, ai familie ai copii, ce varste au copii? Tu vrei sa divortezi pentru amant? Ai face asa ceva? Ti ai parasii familia? Ce varsta ai tu si sotul? Cel mai bine intrerupe legatura cu colegul tau de munca nu trebuia sa i dai numarul tau de telefon, numai scapi de el te va suna nonstop si i ti va umple whatsapul de mesaje, ce o sa i spui sotului cand va afla? Ca poate intr-un moment de ne atentie lasi telefonul pe masă si ăla i ti tot trimite nonstop mesaje, va vedea sotul tau si o sa inceapa scandalul, se dezlăntuie jihadul.

| Carminan a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Mersi pentru răspuns.
Nu am spus ca eu i-am dat vreo speranța colegului. Pur și simplu vorbim și cam atât. In nici un caz nu mi-aș părăsi copiii sau ceva de genul. Copiii sunt totul pentru mine. De divorțat nu putem divorța din varii motive. Și dacă ar fi sa divorțăm intr-o zi in nici un caz n-as divorța pentru altcineva ci doar pentru mine, pentru a scapă din căsnicia mea toxica. Eu am 28 și soțul are 35, iar copiii au 6ani respectiv 4ani.

| ania a răspuns:

Nu ai verigheta sau cum de nu s-a prins de la inceput ca esti maritata? Cred ca e o idee foarte buna sa se mute respectivul cu locul de munca.Cum sa nu poti sa nu mai vorbesti cu el? Daca ai afla ca are sida ai putea? Cum crezi ca s-ar simti copiii vostri sa afle ca cineva incearca sa indeparteze pe tatal lor de mama lor. Daca ai afla ca o femeie e indragostita de el cel mai probabil l-ai privi si tu altfel ti s-ar dezmorti sentimentele.Ai vrea ca pe viitor copiii tai sa aiba un partener de casatorie care sa se raoorteze la ei cu atitudinea ta de acum?
Toti avem tendinta pacatoasa de a deveni treptat insensibili la calitatile celor din jur si critici ca si ceilalri fac la fel in privinta calitatilor noastre. Dragostea se construieste zilnic, e o alegere zilnica, in fiecare zi putem sa sounem din nou da sau ne indepartam de cel de langa noi.Si comunicarea e o alegere, implica intentionalitate, sa cauti sa faci bucurii celui de langa tine asa cum ai dori sa iti fie facute tie.Sentimentele sunt prin natura lor fluctuante, cele mai mari sunt atunci cand exista nesugiranta relatiei, obstacole, interdictie.Mulri isi parasesc partenerii de cadatorie, eventual se recasatoresc si apói constata ca au ajuns in acelasi punct al domolirii sentimentelor si intre timp au produs traume irecuperabile in viata copiilor, pierderea increderii in relatii, un model ca atunci cand e greu nu mai conteaza cuvantul pe care ti l- ai dat.
Sunt o gramada de barbati in localitatea ta pe care daca i- ai cunoste mai vine ai putea sa ai sentimente, sa te indragostesti de ei.Fidelitatea e intotdeuna o alegere.De aceea soune in Biblie.- Fugiti( nu cochetati) cu curvia! Si de tine depunde sa faci mai roz relaria cu sotul.Si daca stai cu copiii sa adoarma eu cred ca pe urma e bine sa mergi langa sotul tau.Eu asa fac cu cel de 3 ani.Noi avem saptamanal o intalnire in oras in care discutam despre relatia noastra, ce apreciem, ce ne- a ranit, ce ne dorim etcUn aurir creztin sounea ca el se bucura cand aude ca unii oameni luota pentru relatie de dragul copiilor, ca e semn ca mai exista persoane care pun ceva mai presus de propriile sentimente si placeri.

| romeo78 a răspuns:

Există cabinete de planificare familială, care au și psiholog.
Căutați, inclusiv on-line un astfel de cabinet la dumneavoastră în oraș și cereți ajutorul pentru această problemă!
Referitor la "coleg" e un fustangiu, un pierde vară, care caută o pradă ușoară.
Părerea mea personală este să discutați cu șeful dumneavoastră și să îi spuneți despre coleg.
Pentru că, trebuie să vă gândiți că puteți pierde ambii copii în cazul în care soțul va depune divorțul, acuzându-vă de adulter, dar vă distrugeți viața definitiv!
Vi se va pune, chiar eticheta de "curvă".
Deci, chiar dacă vă mănâncă la bâzdâc, stați cuminte și nu distrugeți viitorul unor copilași, viitorul familiei!

| Violleta2022 a răspuns:

Vezi-ti de familia si copilasii tai, ca ajungi pe drumrui cu 2 copii.
Daca vrei sex, culca-ti copii in camera lor si tu culca-te cu sotul tau, asa cum face orice femeie normala, fiindca asta de-ti place la munca este doar un curvar, care iti va da papucii imediat cum se satura de sex cu tine.
Fii realista, nici un barbat singur nu va lua o femeie cu doi copii.
Parca ai 13 ani si ti-a luat dumnezeu mintile.

| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca nu sotul este de vina aici, ci femeia, care prefera sa doarma cu copii in pat, in loc sa doarma cu barbate-su.

| Carminan a răspuns (pentru Violleta2022):

Mersi pentru răspuns. N-am spus in nici un moment ca eu prefer sa dorm cu copiii și nu cu soțul. Când copiii erau mici, eu dormeam cu ei pentru ca i-am alăptat. Apoi când au crescut am tot vrut sa dormim împreuna, el nu vrea. Oricât am încercat sa ne fie bine, cu el nu se poate. Este mereu nervos, stresat, obosit...

| cristimihailov a răspuns:

Din alt punct de vedere, crezi ca ar fi mai usor sa rezolvi problemele acasa sau sa creezi unele noi?

Tu stii cum e actuala ta relatie.

| Lukasssz a răspuns:

Cu siguranta vrea sa faca sex de cateva ori si sa iti dea cu sutul in fund pe urma.

| Crackman a răspuns:

In calitate de Barbat ( mqscul cu penis )
Iti zic ca este o micq tactica in care vrea si el sa aiba o poveste ca din filme.
Dupa ce o sa isi faca treaba, nici unul intreg la cqp nu o sa creasca copilul altcuiva.
Iti sugerez sa vezi ce anume poti face cu al tau
Daca discutati si incercati sa dati de o rezolvare bun
Dqca nu se poate divortezi si dupa umbli cu cine vrei ( dar iti repet si asa se inhama cineva cu greu dar cand ai si copil nu )
Asa ca qsta este perspectiva mea, posibil sa fiu criticat pwntru asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred că problema urgentă care trebuie rezolvată este relația cu soțul tău. Aveți nevoie de o reîndrăgostire. Luați-vă concediu și mergeți în a doua "lună de miere"... câteva zile doar pentru voi. C'mon... aveți și doi copii pe deasupra. Nu cred că vrei să dai cu piciorul la tot pentru un bărbat care se poartă ca un adolescent îndrăgostit și care nu își poate controla hormonii. După ce se va culca cu tine o să-i treacă, fii sigură. De iubit oricum nu te iubește, dacă vrea să distrugă ceva sfânt din viața ta, și anume căsnicia.

| Carminan a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi pentru răspuns. Nu mai este nimic de rezolvat cu soțul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai scris - Eu cu soțul meu dormim separați.

| Saiko10 a răspuns:

Mi am dat seama ca este vrajeala imediat cum a spus ca nu isi poate controla sentimentele, chiar daca esti indragostit de cineva iti poti controla sentimentele fara probleme, doar vrea sa aiba o adventura cu tine, dar daca tu chiar consideri asta inseamna ca relatia ta acutala este dusa, incearca sa te desparti de sot daca nu poti sa va rezolvati problemele ca nu este bine pentru nici unu sa stai intr-o relaite in care tu vrei sa te *** cu alti oameni, si cu siguranta nu este bine nici pentru copii. Si daca alegi sa va rezolvati lucrurile ar fi moral din partea ta sa ii spui ca ai fost atrasa de un alt om.

Răspuns utilizator avertizat
| Ava1231 a răspuns:

Un barbat ce nu doarme cu sotia, degeaba e barbat. valea! Nu ti mai pierde timpul cu el, mergi la unul care te poate iubi.

| Carminan a răspuns (pentru Ava1231):

Mersi pentru răspuns. Ce ușor e de spus?

| PaulCos a răspuns:

Nu esti singura mama care se dedica exclusiv copiilor uitand de sot. Ce faci tu acum?! Incerci sa te minti, cum ca acasa nu e roz, tu nu ai nici o vina, doar dormind cu copiii nimeni nu poate decat sa te laude si acum speri ca dinamitand totul in spate vei gasi un viitor fericit si nimeni nu va avea decat flori si ciocolata pentru tine.

| Carminan a răspuns:

Va mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. Nu știu dacă am reușit sa răspund tuturor.
Pe scurt n-am să-mi părăsesc copiii pentru nimeni și nimic in lume. Între mine și soțul nu-i mai nimic. El nu ma mai iubește și nici eu. De foarte multe ori eu am încercat sa ne reapropriem, l-am rugat de foarte multe ori sa mergem la terapie de cuplu și nu vrea. El mereu este stresat, nervos, obosit etc. Treaba cu dormitul in camere diferite, a fost alegerea lui chiar după ce am născut primul copil, apoi când voia sa "ne întâlnim" îmi dădea mesaj. Apoi cu trecerea anilor a fost din ce in ce mai rar, o data la 2-3 luni. Uneori eu ma duceam lângă el fără sa ma cheme, uneori ma primea, alte ori zicea ca e obosit. Nu încerc să-mi găsesc scuze, ca poate nici eu nu sunt perfecta dar el pentru mine este doar coleg de apartament și tata copiiilor. Știe asta, chiar de curând am avut o discuție și i-am spus ca vreau sa încercam sa fie bine ori sa ne despărțim, repet nu putem divorța. El mi-a zis ca putem trai așa in continuare, nu-l deranjează, fiecare sa facă ce vrea...

| Carminan a răspuns (pentru Emma30555):

Mersi pentru răspuns. Nu e vorba de divorț, pentru ca din mai multe motive nu putem divorța. Și copiii ii iubim prea mult, iar ei nici măcar nu-și dau seama de situația noastră, a părinților.
In toți ani aceștia am fost doar nevasta lui sau mama copiiilor. Avem vecini, cunoscuți de-ai lui care nici măcar nu-mi știu prenumele. Eu ca persoana nu am mai existat... iar acum, acest coleg mi-a adus aminte ca exist și eu, ca sunt și femeie pe lângă faptul ca sunt soție și mama.

| Emma30555 a răspuns (pentru Carminan):

Ma bucur dacă am reușit sa te înțeleg sau sa te ajut cu un răspuns, eu zic ca nu e greșit sa încerci sa faci ce te face fericita doar sa fii atenta sa nu suferi tu sau cei dragi. Ideea e sa te gândești la tine, la ce ți dorești tu dar sa fii discreta. Nimeni nu poate ști ce va fi pana la urma, copiii cresc, lucrurile merg înainte, nu cred ca faci nimic rău dacă te simți și tu bine sau te mai distrezi. Părerea mea e ca trebuie sa exiști și tu ca persoana, dacă se poate cu soțul ar fi bine dar dacă nu asta e viața. Cum am spus, nu te grăbi, vezi și tu cum decurg lucrurile și nu te simți vinovata fiindcă tu trăiești viata ta nu alții, nimeni nu are de ce sa te judece fiindcă doar tu ști ce simți și de ce simți aceste lucruri. Nu vreau sa te încurajez sau sa te influențez cumva dar nici sa dau lecții de moralitate, sunt lucruri în viata pe care singuri trebuie sa le facem, sa luam decizii, sa ne asumam riscurile și asa mai departe deci pana la urma tu vei ști ce sa faci mai departe, oamenii din jur vor spune doar ce cred ei ca e corect sau pur și simplu te vor înțelege dar deciziile le vei lua tu.

| Carminan a răspuns (pentru Emma30555):

Mulțumesc mult de tot!
Ai perfecta dreptate in tot ce spui.
Niciodată n-as face ceva ce ar putea pune copiii mei in pericol. Și in nici un caz nu voi renunța la ieșiri, activități, timp petrecut cu ei pentru colegul sau oricine altcineva.
Dar da, am nevoie sa trăiesc si eu.
De multe ori, un amant/o amanta salvează mariaje eșuate. Poate va fi si cazul nostru?

| Emma30555 a răspuns (pentru Carminan):

Dacă el ți a spus ca poți sa faci ce vrei atunci fa asta, fa ce simți, nu mai cere confirmare. Oamenii aici vorbesc din cărți, viata reala nu e doar alb sau negru e și gri, de ce mai multe ori de fapt. Nu trebuie sa te grăbești, nu trebuie sa divorțezi, vezi pe parcurs... Eu știu un lucru, o femeie nu poate fi doar mama cuiva sau soția cuiva, persoana nu dispare și în fond nu e vina ta dacă simți aceste lucruri.