| 06031985 a întrebat:

tuturor...am nevoie de un sfat urgent...stiti sunt casatorita de 8 ani. avem impreuna si 2 copii minunati... dar intre timp eu am intanlit pe cine pe un sait de pe net...nu stiu daca m-am indragostit dar simt niste sentimente frumoase pentru el...nu ne am intanlit niciodata si nu stiu daca ar fi bine sa mi parasesc sotul si copii pentru el. aveti vreun sfat bun in privinta asta.va rog sa fiti sincer chiar am nevoie de un sfat bun.mersi, mersi

Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Daca nu ai probleme cu sotul tau nici gand sa-l parasesti, crezi ca vei gasi alta tata mai bun copiilor tai, sa-i iubeasca si sa-i respecte ca si cum ar fi ai lui? Nu cred, ce rost are sa-ti destrami familia pentru alt barbat, vezi eu de multe ori zic ca internetul strica, parerea mea este ca vei face copiii sa sufere, la ei nu te gandesti, te gandesti numai la binele tau, ce vor spune cand cresc mai mari, ce le vei spune tu atunci cand te vei desparti de tatal lor, stai linistita asta este o stare trecatoare, poate acum esti bulversata ca nu stii ce sa faci sau ce sa gandesti, dar gandeste in perspectiva.

24 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Problema nu e ce relatie ai avea cu tipul de pe net, ci care sunt neajunsurile acestei relatii cu sotul tau. Ca sa te indragostesti de cineva (adica sa te intrebi daca ar merge o relatie cu el), inseamna ca in casnicia ta scartaie ceva. Depinde de tine sa descoperi ce si ce poti face pentru asta, daca e ceva de facut. Dragostea se mai duce, nu ar fi primul divort din lume si nu te poate obliga nimeni sa ramai intr-o relatie care nu te mai satisface. Insa inainte de asta, ar fi bine sa vezi daca te mai leaga ceva de sotul tau sau doar treceti printr-o criza. In psihologie se spune ca orice cuplu trece de niste praguri critice la 3, 5, 7 ani de la formare si daca le depaseste, devine mai puternic. Tu stii cel mai bine ce e in relatia ta. Si mai e un aspect care mi-a atras atentia; ai spus " sa-mi parasesc sotul si copiii pentru el". Nu ai luat ca varianta sa iei copiii cu tine, in cazul in care relatia cu sotul se incheie. Sfatul meu e sa meditezi mai mult asupra relatiei cu sotul si, in functie de concluziile la care ajungi sa iei o decizie.

| fabiola a răspuns:

Psiholoaga are perfecta dreptate, dupa 8 ani de casnicie eu zic ca esti suficient de matura sa stii sa iei decizii si indiferent de hotarare, responsabilitatea de mama nu trebuie sa ti-o uiti nici pentru cateva secunde.

daniela
| daniela a răspuns:

Draga mea una este sa vorbesti pe net si alata este sa traiesti cu persoana respectiva. Ceva in familia ta se intampla insa daca practic pentr-un necunoscut iti pui problema sa-ti lasi familia. Inseamna ori ca ai luat-o razna ori ca ceva ceva in familia ta nu merge. Ai luat-o razna in sensul ca vrei sa-ti parasesti inclusiv copiii pentru un oarecare. Ar fi bine sa-ti pui ordine in ganduri si sa vezi daca acel cineva merita sacrificiul tau orb (una sunt cuvintele si ideile si altele sunt faptele mai ales atunci cand vei trai zi de zi alaturi de cineva) Si apoi in balanta trebuie cantarit si instinctul matern.

| elena a răspuns:

Mie imi este mila intai de copii, apoi de sot, iar tu esti de plans. Asa se intampla de obicei cand ai de toate ti se urca la cap si cauti "cai verzi pe pereti", chiar esti asa de usor de dus cu vorba, cu ce te-a prostit in asa hal? "Dai vrabia din mana pentru cioara de pe gard?" Pastreaza-ti sentimentele frumoase pentru el si uita-te la copii si la sot, ai sufiecienta grija de ei, de ai timp sa flirtezi pe mess?
Daca cifrele care iti reprezinta numele sunt datele tale de nastere, nu ma mir, esti in zodia Berbec si iti cam plac aventurile.

auran
| auran a răspuns:

Oricati fluturasi ai avea la creieras nu merita sa-ti lasi familia pentru o aventura de scurta durata.
Iar daca simti neaparat nevoia de a-l intalni asta este, fa-o dar, nu uita copilasii au nevoie de o mama care sa stie sa le spuna o vorba buna, sa-i mangaie sa-i indrume in viata si daca o face impreuna cu tatal lor este si mai bine pentru ei. Toti mai gresim in viata dar, ei nu merita sa plateasca pentru gresilile celor mari. "masoara de 10 ori si taie 1 data" - asa face croitorul - aplica si tu aceasta metoda!

| cribus a răspuns:

Nu da pasarea din mana pe ce-a de pe gard...sa-ti parasesti copiii pentru un barbat? nu te supara! ai spus ca nu-l cunosti poate fi o prosteala nu te gandesti? si cand il vezi sa fie dezamagirea vietii tale! de la spune si a face e drum lung sper ca intelegi!

| hândel a răspuns:

Nici nu te gandi la asa ceva. Cu 2 copii minunati si casatorita timp de 8 ani, alunga-ti gandul asta din minte. Se pare ca esti confuza. Probabil e prima ta experienta de acest gen on line. Avand in vedere ca nu stii ce simti pentru. respectiva persoana cunoscuta pe net, nu poti pune problema abandonului familiei tale. Familia este cea mai importanta in viata. E singura care te ajuta, te sustine. Familia este cea mai de pret realizare a omului. Esti pe cale sa pierzi ce-l mai de pret lucru pe care il ai si pentru. ce?! Un necunoscut pe net? In fata unui monitor oricine isi poate crea propriul profil. De unde stii ca nu se joaca cu tine, ca nu te minte sau incearca sa profite de tine, sa-ti faca vreun rau? Nicio mama nu s-ar desparti de copii ei pe care-i considera minunati, de aceea cred ca glumesti. Sper sa glumesti sad

| remus a răspuns:

Parerea mea, de mult prea bine ai innebunit, acel barbat tot timpul va avea in vedere ca asa cum ai procedat cu primul sot si cu doi copii, cu el cu care nu te leaga nimic vei proceda identic, vezi-ti de familie, scfoate-ti din cap asemenea timpenii, te rog comunica-mi decizia luata.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Nu cred ca poti face o greseala mai mare decat sa-ti parasesti familia. Pe net (site-uri de agatat) se minte foarte mult si este posibil sa ai surpriza vietii tale cand il vei intalni. Ramai acasa si uita de sentimentele frumoase pentru necunoscuti!

| dulshe a răspuns:

Chiar ai vrea sati lasi sotul si copii pentru un necunoscut? Nu-ti dai seama cum s-ar simti copii fara tata? Tu crezi ca o sal numeasca pe acel necunoscut tata? Nu fa greseala asta, gandeste-te si la cei din jur, nu numai la tine, ca poate el in realitate e altfel, cred ca mai bine ar fi sa nu mai vorbesti cu el deloc, si sati vezi de viata ta, impreuna cu copii si sotul.
Mult succes si sper sa iei o decizie buna!

| cotzobel a răspuns:

Da. divorteaza de sotul tau si dupa aia o sa te dai capul de pereti.cum poti sa spui asa ceva? dai cu piciorul unei relatii de atata timp pentru o aventura? tu nu. ti dai seama ca asta e o aventura? lasa netul si ocupa. te de casnicia ta, de copiii tai ca astea sunt mai importante...de unde stii tu ca relatia cu acel tip va merge? pretuieste familia pe care o ai si pretuieste. ti sotul.stai linistita in banca ta ca te asigur eu ca stai bine...Gandeste.te bine inainte de a face un pas gresit care poate sa iti ruineze toata viata.

| JustMeFlory a răspuns:

De unde stii tu ce fel de persoana este acela de pe net? Daca este un om fals care vrea doar sa profite? Nici sa nu te gandesti sa iti lasi copii si sotul pentru unul care l'ai cunoscut pe net poate sub o identitate falsa. Poate nu e ceea ce spune...Nu ai de unde sa stii! Si in plus sunt mai mult ca sigura ca acceasta admiratie este de moment, dupa ce te vei intalni cu el(si sper sa nu o faci)vei realiza ce ai acasa! Cum sa iti lasi copii? Mama ta te'a lasat pe tine? Nu e normal asa ceva! Vezi'ti de familia ta si nu mai vorbii cu cel de pe net! Totusi...ai o varsta destul de mare(30-35 banuiesc)ar trebui sa gandesti logic! Sa nu faci o asa greseala...

| inna a răspuns:

Daca sotul tau te iubeste, chiar mi-e mila de el, sincer...Mai gandeste-te inainte sa iei o decizie care iti afecteaza toata viata, iti da viata peste cap.

| maya_1276 a răspuns:

ai o casnicie de 8 ani ...2 copii minunati... ce poti sa iti mai doresti de la viata? nu da cioara pe o vrabiuta care atunci cand ingeata ...zboara...si ramai fara nimic...gandeste-te bine... dar aminteste-ti ca ai 2 copii si un sotu...care nu te vor lasa niciodata la greu...

Răspuns utilizator avertizat
| georgy_4632 a răspuns:

Nu lasa vrabia din mana, pentru cioara de pe gard.

| madalina2727 a răspuns:

Chiar ca ai innebunit daca te gandesti la asa ceva.cum mai poate sotul tau sa stea cu o persoana ca tine, sau tu cum mai poti sta cu el? inseamna ca nu stii sa apreciezi ce ai si te gandesti numai la tine. te-ai gandit ca poate te-ai indragostit de cineva care face doar misto si nici nu exista.sincer acum ai gandit vreun pic cand te-ai casatorit(daca iti iubesti sotul suficient)? sau cand ai decis sa fc 2 copii? pacat de ei ca nu merita sa sufere pentru ca mama lor nu gandeste.scuze,am fost prea dura dar asta e realitatea pe care tu sigur nu o vezi.auzi,are sentimente fata de o pers.pe care nu a vazut-o niciodata si e dispusa sa renunte la familie.pentru ce? Doamne ce pers.mai sunt pe lume.roaga-te la Dumnezeu sa te ierte pentru acetse ganduri.(poate aveai un motiv sa gandesti asa daca il cunosteai de ceva vreme, dar nu dupa nu stiu ce site.).mai du-te pe la Biserica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ce zici e adevarat, inseamna ca ai inebunit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai femeie, sa-mi fie cu iertare dar daca as fi in locul sotului tau si al copiilor tai sincer nu stiu daca te-as bate de ti-ar suna apa in cap sau t-as privi cu mila si as suna la 112, ca am o nebuna in casa. ia vezi nu dormi cumva? trezestete cat mai ai timp, daca nu chiar esti demna de mila.sterge pana si urmele intrebarii sa nu afle copii tai vreodata si sa te judece.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa'l lasi pe ala de pe net... poate profita de tine... ai un sot si 2 copii cred ca nu are rost sa renunti la fiintele care te iubesc pentru un alt barbat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dai pasarica din mina pe cioara de gard.

| doinisor a răspuns:

Nu merita pentru nimic in lume sa parasesti copii sau sotul, e vorba de o aventura care va trece de la sine iiti place de tip du-te intilnestete cu el faceti ce doriti cu discretie si apoi vino acasa si gata.viata merge inainte

| dolyna a răspuns:

Una e sa vb pe net cu cineva si una e sa'l cunosti ...sa traiesti zi de zi cu el... daca sotul tau se poarta frumos si iubeste copii e pacat sa strici o casnicie de 8 ani...copii vor fi cei mai afectati...gandeste'te la alte persoane...iti dau eu un ex:stai cu un barbat 8 ani si nu iti dai seama ce ai langa tine pentru ca de abia atunci isi da arama pe fata... dar unul de pe net? gandeste-te inainte de a face o prostie...nu merita daca te intelegi cu sotul tau...gandeste'te la copii tai...mai bine ai inceta sa vb cu acel tip pe net...iti vei strica casnicia...

| misu_9553 a răspuns:

In loc sa stai pe net, du-te cu copii in parc, iesi cu sotul si copii la o prajitura si multumeste-i lui Dumnezeu pentru familia frumoasa care ti-a dat-o!