| vlady_xxx a întrebat:

Sunt confuz! O mare rugaminte, sa-mi raspundeti va rog! Am facut dragoste cu partenera acum 2 luni si ceva...si nu ia mai venit menstra! Au trecut mai mult de 60 de zile si nu a avut nici un simptom nde greturi, ameteli, pofte.NIMIC! Ce e de facut? A ramas gravida sau asa intarzie cand isi incepe viata sexuala?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Menstruatia nu trebuie sa intarzie deloc din cauza vietii sexuale. Tinand cant ca 60% din femei nu au simptome in primul trimestru de sarcina, e posibil ca partenera ta sa fie insarcinata, mai ales ca riscul este maxim la dezvirginare (daca nu ati folosit prezervativ). Probabil primul consult ginecologic pe care l-a facut (cel obligatoriu din prima luna de la inceperea vietii sexuale) a fost prea repede ca sa depisteze sarcina, daca este sarcina. Nu inteleg insa de ce a asteptat atat de mult, cand orice femeie stie ca o intarziere de 10 zile a menstrei impune urgent consult ginecologic.
Ce aveti acum de facut? Un test de sarcina si, indiferent de rezultat, un consult ginecologic in cel mai scurt timp.

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O dereglare hormonală sau o răceală puternică ori chiar sarcină ținând cont că lipsa menstreie este primul semn!
Un test de sarcină și un control ginecologic.
Sănătate.
Pa, pa.

| elasexygagica a răspuns:

Xxx love struck

| fabiola a răspuns:

Un test de sarcina si afli tot, nu te lua dupa simtome!

| PrecioussGirl a răspuns:

Sa faca un test de sarcina. si poate ne si spui daca a fost alarma falsa sau nu.

| VaniLLaDeeJay a răspuns:

Nu prea am idee. mai bine fugi la farmacie, cumpara un test barza, sau doua du-te la ea si ajut-o sa le faca, ai grija sa nu o gaseasca maicasa sau taicasu ca... x_x :d... daca unu zp. ca e si unu ca nu e mai ia unu sa fii sigur big grin

| VaniLLaDeeJay a răspuns:

Nu prea am idee. mai bine fugi la farmacie, cumpara un test barza, sau doua du-te la ea si ajut-o sa le faca, ai grija sa nu o gaseasca maicasa sau taicasu ca... x_x :d... daca unu zp. ca e si unu ca nu e mai ia unu sa fii sigur

| VaniLLaDeeJay a răspuns:

Nu prea am idee. mai bine fugi la farmacie, cumpara un test barza, sau doua du-te la ea si ajut-o sa le faca, ai grija sa nu gaseasca parintii iei ceva de la un test[coperta, testul in sine] pentru ca ei se vor prinde imediat. Daca unu spune ca e si unu ca nu e mai ia unu sa fii sigur.

| Christal a răspuns:

Se poate sa ii fi intarziat doar...dar orice e posibil.se poate sa fi si ramas. desi nu cred.este destul de greu ca o femeie sa ramana insarcinata nu e chiar atat de simplu...+ ca depinde daca era sau nu in perioada fertilahappy
daca era...atunci nu prea e de bine.
mergeti si lluati un test este pana in 10 lei si scapati de grija.

| funditza_3597 a răspuns:

De ce nu cumparati un test de sarcina...asa e mai sigur. funda?

| fosnet a răspuns:

La farmacie, test de sarcina