| AdrianaIepuras8 a întrebat:

Bună,
Am făcut dragoste acum vreo lună jumătate protejat și după vreo 2 săptămâni aproximativ mi-a venit ciclul menstrual dar luna asta nu mi-a venit încă și nici nu da semne ca vine, deși nu am simptome, mi-e frică ca am rămas gravidă. Tin sa menționez ca înainte să îmi încep viața sexuală imi venea mereu neregulat uneori și la 3 luni, dar vreo 2 sau 3 luni mi-a venit regulat. Oare am rămas însărcinată sau doar întârzie?

4 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Din moment ce sexul a fost protejat si ai avut si menstruatie dupa, evident ca se exclude sarcina.

Problema este nu ca ai un ciclu neregulat, ci ca ai un ciclu cu totul si cu totul dereglat. Orice ciclu cu lungimea mai mare de 45 de zile necesita o vizita la medic.In cazul tau vorbim de cicluri de 60, chiar 90 de zile, deci de o dereglare hormonala severa care ar putea produce afectiuni ale sistemului reproducator.
Din acest motiv, devine necesara o vizita la medicul endocrinolog.Acesta iti va recomanda o serie de analize si ulterior va trage concluziile. Dupa asta, neaparat o vizita si la ginecolog.Acesta iti va recomanda tratamentul adecvat.
Numai bine!

| lorena1gianinak a răspuns:

Daca ai făcut sex protejat și ți-a venit ciclul menstrual nu ai dc sa te îngrijorezi. Sunt diverse motive pentru care întârzie, poate nu s-a reglat in de ajuns sau e cauza de stres etc

| вσмвση3ℓ a răspuns:

Daca ai facut protejat si crezi ca nu a curs pe langa sau sa se fi rupt, nu ai dc sa iti faci griji, iti intarzie, incearca sa mergi la un medic sa iei un tratament.

| orailibrail a răspuns:

Daca ti-a venit ciclul, nu trebuie sa ai emotii