| anonim_4396 a întrebat:

Sunt confuza, prietenul meu a decis sa ne despartim, am acceptat, mi-a adus lucrurile. a trecut o zi in care ne'am certat foarte rau. si seara am continuat cearta pe messenger. unde amandoi ne'am linistit, si mi-a zis ca e mai bine sa ne despartim ca e bine pentru amandoi, mi-a zis adv. mi-a zis motivul, mi-a zis ca si el sufera si ii este foarte greu sa nu se gandeasca la mine... mi-a spus doar ca o sa ne impacam daca eu imi doresc, dar nu stie cand.de atunci vorbim pe mess, ma suna, eu i'am zis ca il astept ca putem sa trecem peste asta. el a zis ca nu o sa se vada cu alta fata. dar stiti doar sa astepti e dureros si foarte greu.incerc sa ma abtin sa nu il sun, sa nu ii cer sa ne vedem, ma trezesc mereu cu acelasi gand ca nu o sa trecem peste si cu golul in stomac. nu stiu ce sa fac, plang mereu de atunci si ma rog, merita sa astept?

Răspuns Câştigător
| etern94 a răspuns:

Dupa cele citite mai sus am inteles ca totusi mai tii mult la el.Parerea mea e ca nu are rost sa stai si sa astepti. Uite sincer gandeste-te bine la faptul cum a procedat el,in fine a luat hotarirea pentru amindoi, deoarece daca avea sa-i zici totusi ca nu vreai sa te desparti asta n-avea mult sa influenteze pentru el, deoarece el a luat deja hotarirea si vb tale nu aveau sa schimbe nimic.Sincer daca el avea sa tina cu adevarat la tine,cel putin avea sa procedeze altfel si totusi sa se impace, deoarece daca tii enorm la o persoana ii ierti totul, cit de dureros nu ti-ar fi.Realizeaza ca viata ne este oferita doar o data si tu trebuie sa o traiesti din maxim,asa precum iti doresti cu dragoste,cu amintiri placute,dar tu acum ce ai in afara de lacrimi,nopti nedormite si dureri sufletesti.Te-as sfatui definitiv sa uiti de el,sa inchizi aceste sentimente intr-o cutiuta si sa pierzi cheia de la ea.(in sens figurat),stiu va fi greu insa tu ai sa treci peste asta, daca ai demnitate, te respecti si iti doresti binele.Va trece ceva timp si ai sa intelegi ca aceste sentimente sunt false, iar cineva in lumea asta te cauta si iti va oferi mult mai multa dragoste, decit pers in cauza.Nu trebuie sa cersesti dragostea, trebuie sa o primesti de la cel care cu adevarat doreste sa ti-o ofere.
Gindestete bine si ia unele koncluzii, in afara de tine nimeni nu poate schimba aceasta situatie.Tu esti responsabila pe fericirea ta.Eu iti doresc mult succes si multa voita, pentru a putea schimba ceva. Sper sa nu gresesti. Si tine minte totul ce se face se face spre
bine si doar genul femenin poate infuenta pe genu masculin atit pozitiv cit si negativ.Totul e in miinele tale, tu ai rolul principal. Spre deciderea sa-ti lasi suferintele sau sa le dai naibii.Bafta! happyhappy

11 răspunsuri:
| IloveME a răspuns:

U sti cel mai bine daca merita! eu doar izti pot sp parerea mea.da asteapta-l,poate are nevoie sa-si puna ordine in ganduri, sa vada c face, sau cum o va face!

| yasmin1407 a răspuns:

Crina, e mai complicata relatia noastra ' el este de alta religie penticostal, ne'am daruit unul altuia. el regreta, stie ca a facut un pacat si acum suntem in pauza asta ca a decis sa renunte la poftele trupesti, vrea sa fie impacat cu Dumnezeu si sa nu mai faca pacatul asta, eu il sustin consider ca relatia noastra nu s-a bazat niciodata pe sex, ci mereu pe intelegere si iubire.amandoi am fost prin multe relatii care nu ne'au adus decat suferinta.eu nu am problema renunt la sex, nu ma deranjeaza, el mi-a zis sa nu astept.sa ma fac bine.mi-a zis ca il doare cand ma vede asa, dar trebuie sa se indrepte.si sa uite de poftele astea.

| yasmin1407 a răspuns:

Da azi am vb, si am hotarat ca e mai bine sa renuntam la tot...
doare dar asta e cursul vietii, e un baiat minunat o sa ramana mereu in inima mea

| yasmin1407 a răspuns:

Crina, aseara am iesit ca pentru ultima oara, dar amandoi nu eram doritori ca aceasta intalnire sa fie ultime, atingiri usoare, o imbratisare.amandoi suferim si se vede, a slabit... ii respect decizia, inteleg ca vrea sa renunta si eu as vrea, mergeam impreuna la biserica, citeam din biblie.nu am fost eu o persoana credincioasa dinc auza faptului ca eram mai mult obligata sa merg la biserica, dar el m'a facut sa cred in Dumnezeu. l'am intrebat ce o sa faca si mi-a zis ca vrea o vreme sa fie singur sa se gandeasca serios si sa renunte la sex, atunci daca ma mai iubeste(cine stie ce o sa fie in viitor) mi-a zis ca o sa ne impacam, isi doreste asta. m-am gandit si eu serios la impacare si o sa continui sa ies, sa ma fac bine sa nu sufar si o sa astept momentul linistita cand o sa imi zica ce a reusit sa faca.

| yasmin1407 a răspuns:

Multumesc mult Crina, o sa te tin la curent.cine stie poate o sa aflu mai devreme ce simte si ce vrea sa facem, oricum ma rog pentru noi sa fie bine.big grin

| AliceB a răspuns:

Daca va tot certati si impacati asa, la ordinea zilei.fie tine la tine, fie vrea ceva de la tine. Oricum, daca ar tine cu adevarat.nu te-ar freca asa.Eu zic sa te trezesti la realitate.

| etern94 a răspuns:

Din sursele mele am aflat in mare masura ce reprezinta religia penticostala.Si totusi as dori sa te sfatui: incearca sa respecti alegerea lui,gandeste-te ca el nu o face asta pentru ca nu te iubeste ci pentru ca el isi respecta religia si doreste sa fie sincer in fata Dumnezeului. Uite pastreaza aceste amintiri ca un vis frumos,si daca vei accepta alegerea lui, va fi mai bine pentru tine.Cel putin gandeste-te nu te judeca nimeni si in fata lui Dumnezeu vei safirsi si tu o fapta buna, respectindui alegerea.Intelege ca pentru el aceasta alegere e prea complicata, insa el e nevoit sa o ia si sa o respecte.In continuare poti comunika prin mesenger sau tel cu el,cel putin sa stii ce mai face,insa sperante tie nu-ti da, crede ca e doar un bu prieten.O alta iesire ar fi totusi sa ii respecti alegerea si sa incerci sa-ti gasesti persoana potrivita, cu care tu ai putea sa ai un viitor decent si care poate sa-ti ofere toata dragostea lui.Sincer as fi foarte curioasa sa aflu cum ai sa procedezi.(desigur daca tu nu esti contra).Imi rasp daca doresti.(Insa tine minte totusi un lucru nu exista un oarecare concept, decit faptul cum doreste persoana in cauza sa procedeze).Fii atenta analizeaza.

| etern94 a răspuns:

Tu totusi incearcate sa te gindesti un pic si la viitor,chiar sa fiti impreuna pe viitor,vor aparea probloeme la ce biserica sa mergi,ce si cum sa faci,ca totusi in orice relatie,familie exista cite ceva, si atunci totul poate sa se reduca la 0, fara a avea vreun viitor.gindestete bine.

| etern94 a răspuns:

Ma bucur nespus de mult ca totusi ai ajuns la o koncluzie. Sper sa fie iubirae ta pe viata si intr-adevar sa fi-ti impreuna! Daca iti cere timp in fine e normal, poate asa va fi mai bine pentru amindoi.Insa cind el se va decite si ve-ti fi impreuna, atunci vei fi cea mai fericita cel putin asa cred eu.Si m-as bukura sa fie asa.Succese.

| etern94 a răspuns:

Bine.Ma bucur si iti doresc mult succes!

| etern94 a răspuns:

Pret.sorry da nu mi se primeste sa-ti scriu sms in privat.Ce pot sa zic,nu vreau sa te duc in eroare insa totusi,analizeaza toate procedurile lui,gaseste momentele pozitive si cele negative. uite cum face el,ba vrea sa va despartiti,ba te suna, ba se duce cu alta, stiind ca acea alegere ii va aduce multe necazuri.sincer nu prea se intelege dc face asta? ce e in mintea lui? el e constient de ceea ce face,insa totusi greseste in continuare,indiferent de religie. Poate totusi ar trebui un pic sa-l testezi, ce e legat de voi doi, pur si simplu gindrestete cam ciudat el procedeaza.imi face asa o impresie ca el crede ca tu nu-ti dai seama dre nimic si el se joaca asa cum vrea cu viata ta,stiind ca tu il iubesti si mereu ai sa-l accepti. Dupa parerea mea ar fi de dorit totusi sa fii mai atenta(incearca cumva de ex semplu sa vb cu vreo prietena de a ta sau alt cineva si sa faci un mik test in privinta lui,si doar atunci ai sa obtii un rasp concret la ceea ce face el) insa asta deja e alegerea ta, vrei faci, nu vrei nu faci.In primi si prmu rind analizeaza bine toate procedurile lui.(daca ceva imi scrii, o sa incerc cumva sa te ajut in continuare). Paca, o zi buna! Fii atenta!