| andra_3681 a întrebat:

Sunt cu prietenul meu de un an. Il iubesc mult dar el este teribil de rece. Adica in primele 5 luni vorbeam ff mult la telefon si acum de abia vorbim 30 de min / zi. In cursul saptamanii suntem ff apropiati deoarece el este in oras dar in week-end pleaca la tara si nu mai e asa. Si in vacante e urat pentru ca el e tot la tara. Am discutat cu el dar de geba. M-am despartit de el o sap si ne-am impacat. 2 zile am stat numai impreuna si am vb lua telefon in continuu dar acum iar s-a racit. Nu stiu ce sa fac. pentru mine e foarte important sa comunicam. La inceput nici nu iesea din casa. Statea numai la telef. Acum cand vb parca nici nu avem ce. E urat asa si nu-mi place.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Comunicarea NU inseamna vorbit la telefon. Nici un om normal nu va accepta genul asta de relatie, fiindca este obsesiva si bolnavicioasa. In mod obisnuit, la telefon vorbiti daca aveti ecva sa va comunicati, apeluri de maxim 3-5 minute, eventual de 2-3 ori pe saptamana. Nu purtati discutii interminabile fiindca astea degradeaza rapid relatia. Eu cred ca problema este la tine si ar trebui sa mergi la un psiholog. Necesitatea ta de a vorbi obsesiv la telefon (30 de minute!) nu este normala si va alunga orice barbat din viata ta. Cred ca daca partenerul meu m-ar tine 30 de minute la telefon intr-o zi, ar fi ultima zi a relatiei noastre. E ingrozitor de obositor, plicticos si lipsit de viata. Nu comunici asa, iti dai mici mesaje necesare. Comunicarea se face fata in fata, vorbind, sau eventual prin scrisori. Telefonul este strict pentru necesitati si trebuie sa ramana asa.

| monyk a răspuns:

Buna, pai la un moment dat apare monotonia, obisnuinta, apar si unele treburi, nu poate sta intr-una de vorba la telefon cu tine si trebuie sa il intelegi si tu. Daca nu mai vb asa des nu inseamna ca nu te-ar iubi, din moment ce e cu tine inseamna ca ceva simte pentru tine, eu cred ca e iubire.NU e cazul sa dramatizezi, ca orice inceput e asa cum a fost la tine, cu apeluri non-stop, mesaje, intalniri zilnic, etc... dar astea trec si apoi nu va mai fi asa. Faptul ca e rece cu tine nu e de bine, insa daca pentru tine inseamna a fi rece ca nu te suna asa des, crede-ma ca nu e asa, in schimb daca il simti tu ca s-a racit fata de tine atunci ar fi cazul sa vb serios cu el, sa ii spui ce simti si daca te iubeste te va intelege si va incerca sa te faca fericita si sa te simti iubita. Poate are si el probleme lui, are si el ceva pe cap, tu trebuie sa discuti serios cu el si sa nu il iei la rost ca nu rezolvi nimic cu asta, nu se stie ce l-a putut determina, vb cu el!

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Probabil e tacut, pragmatic, coleric.
Nu cred ca se comporta asa dintr-o data deci stiai ce ai la usa!
Asa e el, de la mama natura, n-ai ce sa-i faci!
Si eu ma vad de 2-3 ori pe saptamana cu iubitul cate 4-5 ore dar cand nu ne vedem nu vorbim la telefon mai mult de 30-60 minute, in functie de necesitati.
Eu cred ca la tine e problema ca vrei sa-i acaperi tot timpul, lasa-l sa respire si va fi mai bine.
Cred si eu ca nu sta in vacanta cu tine daca va vedeti incontinuu!
Nu o lua ca pe o tirada ipocrita, gandeste-te ca iti dam niste sfaturi bune de urmat, ca si noi am trecut prin elehappy
Revizuieste-ti comportamentul!

| gigiro a răspuns:

Nu mai are bani de telefoane.saracu.Pai mai cred ca in atata timp, v-ati spus tot ce era de spus. A ramas doar tacerea...

| CevaNormal a răspuns:

Andra, nu dispera, sunt si fete asa ca el, e nasol cind cineva are parte de asa ceva, poate ca persoana care te face sa suferi nu vrea, si se gandeste ca el face tot posibilul ca sa fie cu tine, dar nu e de ajuns, ma rog, tie iti dau un sfat bun, ai putina rabdare, si principalu e sa nu se mareasca distanta dintre voi, fii pe pace curand va fi cald, vine primavara, si o sa fie si bine, bafta

| dydy22 a răspuns:

Eu cred ca s-a plictisit la inceput totul este frumos dar pe urma pentru uni devine o plictiseala