| anonim_4396 a întrebat:

Sunt impreuna cu un baiat de 7 luni, dar nu mai e la fel ca la inceput. M-am gandit chiar sa imi incep viata sexuala sau sa ma despart de el. Nu stiu ce sa fac sa aduc relatia asta ca la inceput. Noi suntem in aceeasi clasa la liceu si in cursul saptamanii totul e perfect, iar el se poarta extraordinar, dar in week-end cand el pleaca, deoarece el nu e din oras, totul se rupe. Aproape ca nu ma mai suna si cand ma suna nici nu avem ce vorbi. Inainte vorbeam cate 3 h la telefon, o data am vorbit chiar de la ora 11 seara pana dimineata la 7. Il iubesc enorm dar ma aflu in situatia asta cam de 2-3 luni. Cand sunt cu el ajungem pana in puncte in care vreau sa fac dragoste cu el, mai ales ca de vreo saptamana a inceput sa devina mai insistent, dar cand nu ne vedem totul se rupe. Daca m-as desparti de el nu prea stiu cum sa fac deoarece l-as vedea zilnic si nu stiu cum l-as putea uita.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In fiecare relatie exista un moment de inceput in care ambii parteneri dau ce e mai bun pentru a-si cuceri partenerul, moment urmat de perioada normala, lunga si frumoasa, in care fiecare redevine el insusi, are o viata normala pe care relatia i-o completeaza si i-o infrumuseteaza.
De obicei, barbatilor nu le place sa vorbeasca la telefon si, sincer, nici nu e normal sa vorbesti la telefon o noapte intreaga. Asta se poate intampla ocazional, dar nu poate deveni un obicei. Sincer, tu lipsesti doua zile jumatate, eu cred ca in intervalul asta v-ar fi suficiente doua, maxim trei apeluri telefonice. Unul prin care sa-l anunti ca ai ajuns bine, unul sambata seara, in care sa vorbiti scurt despre ziua trecuta si despre cat de dor va e unul de altul si, eventual, altul duminica (daca te asteapta la gara sau la autobuz). Apelurile telefonice normale, intre doi oameni care au o relatie stabila, bazata pe dragoste si respect, nu dureaza mai mult de 10-15 minute. Altfel devin plictisitoare si enervante.
Ce vreau eu sa-ti spun este ca prietenul tau are un comportament normal, matur, care dovedeste ca se implica in relatie, ca o vede de lunga durata. Tu, insa, vrei ceva senzational, ceea ce nu obtii decat din scurte aventuri. Asadar, mai gandeste-te, eventual maturizeaza-te si fii alaturi de el.

| monyk a răspuns:

Buna, dar sa iti spun ceva... daca nu vorbiti asa mult nu inseamna ca nu ii pasa de tine sau ca nu te iubeste, poate ca e si el ocupat in weekend, incearca sa porti o discutie cu el sa vezi cum sta treaba, dar eu zic ca te iubeste daca e cu tine de 7 luni, in plus zici ca se poarta extraordinar cu tine in timpul saptamanii, are si el nevoie poate de putina pauza, libertate, intelege-l si pe el, ca daca nu voriti ore intregi nu inseamna ca nu te iubeste, dar in legatura cu inceperea vietii sexuale eu zic sa te gandesti bine, nu lua o decizie pripita.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cred ca nu relatia ajuns intr-un impas ci tu vrei prea mult, oricine are nevoie si de o pauza, se duce si el cred acasa la parinti, poate are frati, surori, prieteni cu care abia asteapta sa se intalneasca. Spui ca te suna si aproape nu aveti ce vorbi, e normal daca stati in cursul saptamanii impreuna la scoala si mai vorbiti atatea ore la telefon se epuizeaza toate subiectele... ce vrei sa iti mai spuna bietul baiat. Intr-o prietenie adevarata pe langa dragoste trebuie sa existe sinceritate, respect reciproc, incredere, comunicare.Nu te sfatuiesc sa faci pasul urmator, inca nu esti pregatita, daca te iubeste va intelege si incearca sa te comporti normal, vorbeste mai putin la telefon ca sa ai subiecte de conversatie mereu.

| simoSTAR a răspuns:

Vorbeste cu el, spune-i ce simti, incearca sa afli ce simte...se pare ca nu esti pregatita sa iti incepi viata sexuala, desi de multe ori si asta este un pas important care da roade...ai grija, alegerea iti apartine

| i.love.me a răspuns:

Parerea mea e ca sa vorbiti cum vorbeati odata...adica daca va iubiti puteti sa vorbiti orice ...nu face pasul asta pentru ca nu esti sigura pe tine.ar trebui sa discuti cu el.atat it spun cel putin eu asa as procedawinking

| alessyca a răspuns:

Faci cum crezi tu ca e cel mai bine.Numai ai grija caci s-ar putea ca lucrurile sa nu se schimbe dupa ce faceti sex si sa ramana la fel si atunci poti sa fi si mai dezamagitasad.
incearca sa vorbesti cu el, sa-l intrebi de ce s-a schimbat si sa-ti lamureasca situatia

| ahaaaaaaa a răspuns:

Am patit si eu asa, aveam 16 ani si eram cu cineva de 6 luni si el ma tot presa sa fac dragoste cu el, virgina fiind.Nu era relatia ideala, el era din alt oras si ne vedeam mai rar, cand nu era cu mine simteam o raceala, exact cum spui tu. Sfatul meu este sa te desparti de el si sa iti vezi de viata ta.Eu asa am facut si sti ce mi sa intmaplat, dupa 1 luna am aflat ca el urma sa se insoare, era cu 9 ani mai mare ca mine! El vroia doar sa sa aiba o aventura inainte de a se insura, nu a contat ca eram virgina si il iubeam! Barbati sunt toti niste porci, crede-ma.Ai sa iubesti din nou! Eu m-am apucat de fumat dupa ce m-am despartit de el, gasesti tu o consolare! Bafta!