| Maui a întrebat:

Sunt femeile mai greu de cucerit decat barbatii, sau mi se pare mie?

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

Trebuie sa trasam distante, uneori bazate pe tipologii.

Multe fete in ziua de azi-subliniem, fete, ca o femeie are mai mult creier-se indreapta catre asa-numitii douchebags. Daca ai auzit vreodata de swag, e excelent.Nu stiu care este traducerea univoca in romana, dar swag-ul e, in mare masura, atitudinea aia de bad boy de guma, ceva in genul pseudo-gangster.Multe reprezentate ale acestei categorii de fete nu gandesc.Deloc.Si de aceea, truismul "Cin' se-aseamana se aduna" aici chiar isi are locul.Acest tip de fete,si uneori femei(pe cele sapte iaduri de ce asemenea creaturi?!) pot fi cucerite doar prin swag si sub-atitudinile aferente,nu le trebuie mult sa fie cucerite,trebuie doar sa se simta protejate oarecum de companionul douchebag, au nevoie sa fie supraapreciate de douchebag, mai merge si cate-o dulcegarie vomitiva pe ici-pe colo, dar dulcegarii vulgare, sa fim bine intelesi.Gretoase aceste fete/femei.Reprezinta cam 7/10 fete(depinde si de varsta, la sub 15 cam toate cauta douchebagi,care sa nu lase aceasta aparenta, dar se pacalesc singure, bietele domnite), si 0, 25/10 femei.

Exista femeia media, arhetip.Aceasta predomina, cam 6/10, de ce nu chiar 6, 5/10 femei se lasa cucerite pe urmatorul algoritm.Trebuie sa arate mediu de bine, pentru a le capata increderea. Daca arata prea bine, si e impanzit de six-pack, si prezinta acel tip de caracter care face fomeile sa roiasca in jurul tau, femeia medie isi va privi cu susceptibilitate si chiorsa partenerul.Acest tip de femeie se multumeste si cu barbatul mediu spre bine-cizelat fizic, pentru ca stie ca daca se intinde prea mult, e riscul sa dea in alta categorie despre care vorbim mai tarziu, si sa ajunga o frustrata cu accente de misandrism.Pe langa fizicul putin peste mediu,aceasta femeie are nevoie de confort financiar,si spiritual,intr-o mare spre foarte masura,adica poate fi cucerita,de un barbat care sa arate mediu de bine,care sa fie grijuliu,cu o situatie financiara bunicica,dar nici exuberanta, care sa le asculte(ti-ai gasit!) si sa se comporte din cand in cand ca cel mai bun prieten pentru ele, si sa existe o chimie intre ei, bazata uneori nu doar pe interese, ci si pe gandire comuna.

Umectata.Pe asta o impresionezi daca esti sensibil, si baietel profund, melancolic.Ea are nevoie de acest confort artistico-hipsteresc, si cade lata ca scotianul dupa un butoi de bere.Reprezinta cam 1/10 din femei, si 2/10 din fete.Ele se simt atrase de sensibilitatea exagerata,efeminare si cvasi-profunzime, din nevoia de a se simti intelectuale, sau profunde prin asociere.Da, sunt hipsterite de multe ori.Da, le-as scapa accidental si subit o nicovala pe cap.

Irealista.Asta e pe sistemul Queen, I want it all, and I want it now.Pacat ca nu gaseste.Pe asta o cuceresti cu:
-un Lamborghini Aventador
-corpul lui Brad Pitt
-sarmul lui Cassanova
-o chimie intre tine si ea,asemanatoare cu cea dintre cele mai bune prietene, care e utopica
-grija exagerata; hai, las-o in sange, ca doar n-o fi muierea ou de cristal!

Barbatii...ei, si aici avem categorii.Superficialii,realistii,si high-hoperii.Personal,cred ca ma numar intre high-hoperi.

Superficialul: "Îngâââ,femeia trebuie sa fie buna si sa aiba tatele mari,si sa bea bere cu mine!"

Realistul: "Femeia,pentru a ma baga in boala,trebuie sa fie un amestec de frumusete,inteligenta,relationare minima cu propriul caracter,intelegere,si toleranta."

High-hoperul: "Femeia trebuie sa fie ingenioasa si complexa pentru a ma cuceri,este nevoie de frumusete naturala,o inteligenta debordanta,similara cu a mea(da,high hoperii sunt de multe ori,baieti fini,cel putin la nivel mental),cu o cultura vasta,cu gusturi placute,cu un comportament rational, care sa nu dea in isterii si divagatii feminaziste-misandre, sa se comporte logic intr-o relatie, sa inteleaga nevoile mele, in aceeasi masura in care vrea ca eu sa ii inteleg nevoile ei.Atunci,pot spune ca femeia ma cucereste."

Concluzie: Da,voi, fomeile, sunteti al dracu de greu de multumit, mai ales ca nu am cuprins toate subcaracterele, ca ma prinde ora 1 asa, si am loc de epopei sociologice si in Word.Si unii barbati au nevoie de complexitate,dar femeile dorite de acestia nu prea mai au nevoie sa se ajusteze,femeia mereu va gasi un cusur la barbati,si va cauta sa ii modeleze dupa modelul ei ideal, care nu-i nici Apollo, nici Adonis, nici Pitt, nici Ryan Gosling.Modelul de perfectiune intrupata in barbat la femeie,se modifica (,) constant,desi poti s-o cuceresti in foarte mare masura,niciodata n-o vei putea face in totalitate,femeia simte ca nu exista limite,da' de fapt,exista, iar ea, daca n-ar tot incerca sa le treaca atat de incapatanat, tare-mi zice spiritul meu de observatie ca ar fi mai putini misogini.

P.S: Da, cunosc muierile si comportmantele lor mai ceva ca Radu Tudoran si Doctor Love la un loc.

95 răspunsuri:
| Kyrie a răspuns:

Cica femeile au hormonii redusi si nu prea simt atractie si de aia laughing

| Tmcn a răspuns:

Sunt mai greu de cucerit, ele se uita la aspect, dar după, iau în calcul şi restul, în timp ce bărbaţii.să arăţi bine şi asta-i (cel puţin la majoritatea).

| stelyii a răspuns:

Eu cred ca ti se pare tie. este o intrebare la care nu poti raspunde cu "da" sau "nu", exista atatea si atatea cazuri. sunt si femei fitoase-dar si barbati fitosi, femei cu pretentii -dar si barbati cu pretentii, se impart in mai multe categorii, de aceea nu pot raspunde cu exactitate...nimeni nu ar puteahappy

| Crisu a răspuns:

Nu neaparat. Exista cazuri si cazuri. happy

| IMC90 a răspuns (pentru Tmcn):

N-am inteles nimic straight face

| NeneaGogu a răspuns:

Tu de colo, cum ai dedus asa ceva? ia incerca sa ma cuceresti sa vedem daca poti

| Tmcn a răspuns (pentru IMC90):

Ce parte nu ai înţeles, mie mi se pare că am explicat destul de ok. Scurt şi cuprinzător, fetelor le pasă de mai multe, nu numai de aspect, în timp ce băieţii vor ca fetele (prietenele lor) să arate bine, şi cam asta-i tot.

| Maui explică (pentru NeneaGogu):

Daca iti trantesc o sticla de whiskey pe masa, ma vei sluji pe vecie. Simplu laughing

| IMC90 a răspuns (pentru Tmcn):

''dar după, iau în calcul şi restul''

In primul rand ca ''dupa'' nu este un cuvant de sine statator (i-am mai explicat asta azi unui analfabet) Habar n-am cu cine ai facut limba romana, dar daca raspunsul nu este femeie de servici, atunci e grav.
''în timp ce bărbaţii.să arăţi bine şi asta-i''
asta nu stiu in ce limba e, dar in romana nu-i sigur

| NeneaGogu a răspuns (pentru Maui):

Cum sa nu? nu te lua dupa ambalaj mai fata, trebuie sa vezi produsulwinking

| Tmcn a răspuns (pentru IMC90):

Cam repede faci pe cineva analfabet deşi n-ai motive. Am pus virgulă ca să pun accent pe ce voiam să punctez. În partea a doua au fost puncte de suspensie, însă TPU le-a scos pe toate şi a rămas un singur punct, aşa că nu mai comenta aiurea, şi-mi vii cu replica deja expirată că-aş fi făcut româna cu femeia de servici. Şi dacă tot eşti ăla informat, corect e serviciu, aşa că get a life, dude.

| Maui explică (pentru NeneaGogu):

Pentru majoritatea barbatilor, conteaza mai mult ambalajul decat produsul. Nu sunt pe aceeasi unda cu acea majoritate.

| NeneaGogu a răspuns (pentru Maui):

Aici ai dreptate, multi gandesc cu cu alt cap dar ce faci cand dai de cate unul mai dracos ca mine? laughing

| IMC90 a răspuns (pentru Tmcn):

Mai omule bun, n-ai fost in stare sa faci acordul subiectului cu predicatul, degeaba o dai la intors rolling on the floor Degeaba imi vii cu scuze tampite cum ca te-ai grabit, esti agramat.
Spre informarea ta, propozitia era la fel de ''defecta'' si cu ''...'' in loc de ''.''
ia, hai ca la clasa a IV-a, pune intrebarile. Sa vedem cine e subiectul si cine-i predicatul, sa radem putin (daca tot faci pe interesantul)

''Şi dacă tot eşti ăla informat, corect e serviciu''
Ai auzit de sarcasm? hai fuguta pana la DEX

| Maui explică (pentru NeneaGogu):

Nu sunt cam dezamagitoare cursele astea, stiind ca la sfarsit sunt multe sanse sa pierzi? Probabil ca ai ceda singur.

| NeneaGogu a răspuns (pentru Maui):

Niciodata nu am alergat de unul singur ca sa cad pe locul doi

Răspuns utilizator avertizat
| Maui explică (pentru Kolors):

Nu vrei un... mersi? Mai valoros decat o fundawinking

| IMC90 a răspuns (pentru Maui):

''Pentru majoritatea barbatilor, conteaza mai mult ambalajul decat produsul. Nu sunt pe aceeasi unda cu acea majoritate.''

Hai ca te lamuresc eu, desi era destul de usor sa-ti dai seama si singura.
In momentul in care tu ca barbat ai iubit si ai pierdut, (ca sa dau o tenta de telenovela, sa te introduc in atmosferalaughing ) indiferent care a fost motivul pentru care ai pierdut (ca ai fost inselat, ca nu te mai ridicai la standardele respectivei, sau ca nu mai aveai bani, etc) pentru ce lula mea sa mai pui sentimete in ceva? Este foarte simplu, in principiu te vei arde iar. Dragostea este o utopie, ea nu tine la infinit (lucru demonstrat medical). Acel ''foc al pasiunii'' dureaza maxim 2 ani, dupa care incep certurile, scandalurile si inevitabila despartire. Daca ai facut tampeia sa te casatoresti ori divortezi ori de abia astepti sa scapi cu baietii la bere. (arata-mi tu barbatul care are 10 ani de casnicie si care e multumit de nevasta-sa, si eu ma impusc in cap)
Si atunci, normal ca doar aspectul conteaza, pentru ca o femeie nu are ce sa-ti ofere in afara de prietenie si/sau pasarica.

| Tmcn a răspuns (pentru IMC90):

Si daca-i sarcasm, nu mai scrii corect? laughing Ma faci sa rad.Nu e defecta si cu semnele de suspensie,dar nu cred ca are rost sa-i explic asta unui frustrat care indiferent de argumente, te catalogheaza drept agramat. Cred ca nici nu stii ce-nseamna agramat si te-ai grabit sa pui eticheta.
A, si nu m-am scuzat ca m-am grabit, nu ma scuz tie, si nici n-as avea pentru ce. Cauta alti agramati mai apropiati nivelului tau inferior, ca sa-i poti da gata cu filozofiile tale.

| IMC90 a răspuns:

Bine, eu acum imi dau seama ca nu intru in categoria mentionata de tine, pentru ca pe mine nu ma deranjeaza sa am prietene ''nasoale''. Deci mai conteaza si altceva in afara de aspectul fizic.

Răspuns utilizator avertizat
| IMC90 a răspuns (pentru Tmcn):

Esti penibil si persisti in prostie.
sa presupunem ca propozitia ta era cum spui tu:
''în timp ce bărbaţii... să arăţi bine şi asta-i''
subiectul este barbatii, si este la plural
predicatul este arati, care nu se poate acorda cu barbatii, ca e la singular. Constat ca tu chiar habar n-ai limba romana
barbatii arata nu barbatii arati. Intelegi?

| Maui explică (pentru IMC90):

Dar nu toti au suferit in dragoste tongue multi vor doar sa se distreze (deci nu sunt implicate sentimente). Sunt intr-adevar barbati care au pierdut in dragoste dar sunt depasiti de cei, care sunt interesati doar de aspectul fizic si vor doar prietenie si/sau pasarica.

| IMC90 a răspuns (pentru Maui):

Si care este problema cu barbatii care nu isi doresc relatii desi n-au suferit din dragoste? Fiecare are dreptul sa aleaga ce face cu viata lui, nu poti tu sa-i judeci atata vreme cat nu s-au folosit de tine si apoi te-au aruncat.

| Tmcn a răspuns (pentru IMC90):

Presisti, nu? laughing Tu nu PERSISTI, ci avansezi in prostie. Ai aspiratii mari, nu? Esti un aspirator bun.
Nici macar n-ai inteles ideea. Voiam sa spun ca in timp ce barbatii...(vor doar ca tu-tu fiind fata-) sa arati bine. Era un subiect subinteles, cum de altfel era si propozitia.Asa ca poti ramane la clasa a 4-a in care se insista pe subiect si predicta si se fac abstractie de exceptii, fiindca la o varsta asa frageda atat ii duce capul.
Deci cine-i penibil?

| beki13 a răspuns:

Femeile trebuie cucerite iar barbatii sedusi pentru a fi cuceriti

| Maui explică (pentru Kolors):

O intrebam dar nu e online momentan. Ce nasol este sa te injosesti pentru niste fundite... asa-i? naaah, e ok pentru tine. Funda asta valoreaza mai mult decat existenta ta.

| Maui explică (pentru IMC90):

Pentru mine nu e nici-o problema. Intreb din curiozitate.
Nu ii condamna nimeni pentru preferintele lor (e valabil si pentru femei).

| IMC90 a răspuns (pentru Tmcn):

Mai omule, dar eu n-am treaba cu ideea ta, eu iti atrag atentia ca nu se poate intelege nimic din ce scrii pe frum (pentru ca scrii foarte gresit din punct de vedere gramatical)
Fac fractura de glob ocular cand te citesc (si banuiesc ca si altii)
Iti recomand un mediator de limba romana. Tu incerci s-o dai la intors, schimbi subiectul si aberezi in loc sa vezi cat esti de prost.