| Marius925990 a întrebat:

Sunt impreuna cu o fata de 1 an si desi ne mai certam,ne impacam si ne intelegem bine, ne iubim etc. parintii ei ma plac si ma trateaza foarte bine insa mama mea se preface ca o place de fata cu ea. Mie mi-a spus ca e urata pentru mine, ca eu sunt inalt si frumos si ea scunda si uratica. Ma simt naspa cand maica-mea spune chestii din astea despre iubita mea si eu inainte o vedeam urata pe actuala dar acum nu stiu cum de o iubesc asa de tare si nu imi place sa spuna cineva ceva rau de ea. Tata a zis ca nu se baga, ca la el e mai important sa fiu eu fericit si sa stau cu o fata linistita nu cu vreo figuranta. Nu mi-a zis daca ii place fizic de ea sau nu dar banuiesc ca nici lui nu ii place fizic. Pe partea cealalta parintii ei sunt topiti dupa mine si chiar fac multe lucruri pentru noi (ma cheama la ei etc)spre deosebire de ai mei care nu prea depun efort(mama mustaceste cand vin cu ea la mine si imi zice ca petrec prea mult timp cu iubita si nu prea stau acasa. Am 23 ani...) iar eu ma simt foarte prost. Ce sa fac?

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Daca tu o iubesti, iubesteo si atat.
Orcum curand te vei muta de la ai tai si cine stie, poate cu ea daca o sa va iubiti in continuare si atunci nu mai conteaza nimic.Nu incerca sa iti convingi parintii ca ea este pentru tine, ca daca te vor vedea fericit pana la urma o sa accepte. Orcum toti parintii isi vad pui lor cei mai frumosi da asta nu inseamna ca nu este nimeni de nasul lor sau ca ceilalti sunt niste hidosenii.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca tu o iubesti nu mai conteaza ca mama ta nu o place.

| anamariarot a răspuns:

Încearcă să-i explici ce simți pentru prietena ta, iar prin „jignirile" pe care i le aduce ei, indirect te jignește și pe tine, pentru că ea reprezintă o alegere de-a ta. Explică-i să nu mai fie atât de superficială, mai ales când a trecut prin viață și a văzut că un ambalaj frumos nu înseamnă neapărat un om bun. Când ajungi la o anumită vârstă, nu-ți mai pot controla părinții viața, iar deciziile îți aparțin în totalitate.

| Pool77 a răspuns:

Ai 23 de ani in p... mea

Ce conteaza ce spun parintii?
Cat timp tie-ti place, va intelegi si totul ok, pastreaz-o.
Invata ca frumusetea e relativa, tie ti se pare ca e ceea mai frumoasa fata si mie mi se pare ca e urata ca foamea.
Aparent mamei tale nu-i place, asta e. Daca tine la tine, o va accepta si va trece peste.
Frate aveti 23 nu 14-15 sa va spuna parintii ce si cum.

| VICTORTPURO a răspuns:

Salut Marius, intr-adevar ai o situatie cam neplacuta privind familia ta, ceea ce a evidentiat tatal tau este corect, mai bine sa ai o femeie nu chiar rupta din stele, dar macar stii ca este o femeie cumsecade si cuminte care nu o sa faca figuri, si cu care vei putea intemeia si o familie mai tarziu, cat despre Mama ta este cam urat din partea ei, bine sa zicem ca nu ii place ei fata respectiva, dar ar trebui sa se gandeasca la tine in primul rand, ca tu esti fericit alaturi de ea si ca va impacati bine, ar trebui sa mearga la compromis totusi, la foarte multi in ziua de astazi apar asemenea problem legate de partenerul cu care se intalneste copilul, tu esti deja baiat mare, ai dreptul sa decizi cu cine sa fii impreuna si cu cine sa te intalnesti, la urma urmei este viata ta, si tu o ai de trait alaturi de aceasta fata, nu parintii tai, tu fa ce iti spune inima si mergi pe calea pe care consideri tu ca este corect, dar opinia parintilor tai ia-o doar ca o parere si nu ca un obstacol, deoarece asa ar iesi ca trebuie sa traiesti numai ce le vine pe placul lor si nu sa faci si sa ai ceea ce iti place tie, iti urez mult success si sper ca totul va fi bine la tine.

| CristinaMatei97 a răspuns:

Mutați-va împreuna! Nu mai tine cont de părerea mamei, ca o sa rămâi singur, nu exista Perfecțiune! Dacă o iubești cu adevarata continua cu ea, asta e tot ce contează!