| Marius925990 a întrebat:

Ma tot bate un gand sa ma despart de iubita mea.
Problema este ca a mers totul relative bine cateva luni bune dar de cand am facut un an de relatie nu mi se pare ca mai e asa rabdatoare. orice fac se enerveaza instant si daca e vina ei mereu gaseste ceva de genul "da dar tu ai facut nu stiu ce si de aia am facut eu asa" ca scuza. nici in pat nu mai e ca inainte dar pasiunea asta s-a stins mai de mult. primele luni erau super din punctul asta de vedere.ne vedeam 2 zile pe sapt si faceam de 2 ori in fiecare zi. acum ne vedem zilnic dar facem de 2 ori toata sapt.plus de astea ei ii arde de cu totul altceva cand facem sex.isi aduce aminte toate prostiile si imi arata clar ca nu e cu gandul acolo.
fizic nu prea ne potrivim.ea e scunda eu inalt. nu e nici foarte frumoasa la prima vedere si tot ea face figuri daca o pup ca acolo o gadila, dincolo nu ii place...am inceput sa ma satur de nervii ei pe toata lumea(uneori nejustificat) inclusive pe mine si nu prea mai vreau sa incerc sa o schimb.
Cateodata n-o recunosc. la volan ea greseste si tot ea ii injura pe ceilalti sau I se pare ca I-au iesit in fata desi nu a deranjat-o cu nimic.

De ceva timp am pus ochii pe o fosta prietena cu care ma stiu de mic si stiu ca e foarte ok si cuminte.Totusi nu vreau sa dau din lac in put. daca e mai rau ca acum o sa raman singur.

Cu actuala am tot vorbit diverse probleme si nu sunt multumit de schimbarile cu care a venit.Acum daca ma intreaba ce am ii spun ca nimic.m-am saturat sa ma cert si sa nu se resolve nimic.Nu vreau sa o insel nicidecum deci nu intra in discutie sa stau cu amandoua.plus de asta prietena din copilarie stie ca sunt impreuna cu actuala si oricum nu puteam sa ascund asta.
Ma gandesc ca prietena din copilarie e cu bacul acum si nu o sa isi faca un prieten, timp in care as vedea cum decurg lucrurile intre mine si actuala.voi ce ziceti de treaba asta?

9 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Dacă nu îți mai place de ea te poți despărți nu contează dacă ramai singur, îți vei găsi pe altcineva. Nu asa se pune problema.

| HazelEyes77 a răspuns:

Daca relatia pur si simplu nu mai merge si nu puteti ajunge la un numitor comun atunci mai bine pui punct decat sa taraganezi lucrurile in speranta ca situatia o sa se indrepte.Multi se complac intr o relatie care i face nefericiti si neimpliniti si continua din obisnuita si de dragul vremurilor frumoase petrecute impreuna tot asteptand o schimbare care intarzie sa apara. Intre voi ai zis ca pasiunea s-a stins si nimic nu mai e la fel si ea nu face nici un efort sa faca lucrurile sa mearga intre voi. Si tu placi pe altcineva acum dar care momentan te complaci in relatia actuala dupa zicala : nu da vrabia din mana pe cioara din gard! Tu esti in masura sa iei decizia care crezi ca e cea corecta in fond e vorba de viata ta. Numai bine

| Elena9328 a răspuns:

In loc sa stai sa pierzi timpul scriind aici ce te nemulțumește, mai bine ai discuta cu ea.
Nu noi stam cu ea.
Deci?
"Nu mi sta în gând s-o înșel, dar prietena mea din copilărie pare." What?!
În viața există momente proaste și momente bune.
Daca nu ști să fii langa ea in momentele grele, nu meriti sa fii langa ea in momentele bune.
Ok. Nu suporți că face nu știu ce, explica i. Las o puțin să se liniștească, și după discuta cu ea. Cică fizic nu prea nepotrivim, daca nu ți placea de ea, de ce te ai băgat Intr o relație cu ea? Pentru sex? Serios? Așa jalnic nu mi închipuiam.

| alin131 a răspuns:

Salut Marius,

Nu stiu cat de in masura sa iti dau sfaturi sunt eu dar incerc sa iti spun cateva cuvinte, poate te ajuta.

Tot vad ca ii cauti defecte, dar la inceput aveai numai lucruri de bine de spus despre ea. Nu stiu daca v-ati saturat unul de celalalt sau e doar la tine, dar daca e doar temporar si dupa aceea, va despartiti, o sa plangi?

Adica, daca o iubesti cat de putin, nu vrei sa o superi. Poate unele lucruri se schimba intr-o relatie, dar sa stii ca o relatie nu inseamna sex. Cand aveti unul nevoie de celalalt, va sprijiniti? Daca te-ai saturat de ceva anume din caracterul ei sa stii ca toti oamenii au si calitati pozitive dar mai au si calitati pozitive pentru ei. Nu trebuie sa incerci sa schimbi o persoana, pentru ca nu e normal. Daca o accepti asa cum e, ok daca nu, iar ok. Dar voi nu aveti asa mult timp impreuna sa spui ca au trecut 10 ani si nu va mai suportati. Poate ca inca nu esti pregatit de ceva foarte stabil, adica poate ca inca nu vrei ceva de lunga durata sau nu vezi drumul pana la adanci batraneti alaturi de ea.

Dar poate ca o sa ramaneti impreuna si daca tot mai trece o zi si sunteti tot impreuna, poti sa faci acea zi sa fie frumoasa pentru voi.

Cumpara-i o floare si iesi cu ea in parc la o doza de suc si un pachet de biscuiti. (poate pare aiurea, dar sa vezi ce mult conteaza lucrurile mici si frumoase.)

Adica, un om care e bolnav ce isi doreste? Nu cumva vrea sa fie sanatos? Adica tu esti sanatos, si stai suparat? Nu mai fi suparat pentru ca il superi pe Dumnezeu, pentru ca El ne binecuvanteaza cu urmatoarea bataie de inima si trebuie sa traim fericiti in viata aceasta, nu sa fim tristi.

Poate ceea ce ne inconjoara (serviciul, banii, lucrurile materiale) ne spun sa fim tristi dar tocmai de aceea Dumnezeu ne spune sa nu ne atasam de aceasta lume si de lucrurile materiale.

Daca te urci in masina si o lovesti (nimeni nu pateste nimic) te dai jos suparat si injuri? Plangi? Sau iti faci semnul crucii si spui : Doamne multumesc ca m-ai scapat din accidentul acesta si ca nu am patit nimic nici eu nici altcineva.

Am fost scapat de la moarte de 7 ori de catre Iisus Hristos si stiu ca ma iubeste si ca ii iubeste si pe toti ceilalti, dar Dumnezeu nu vrea sa fim tristi.

Deci, daca pot sa iti spun ceva, este sa te gandesti la fericirea ei in primul rand. Crezi ca ei ii va fi mai bine fara tine sau nu? Ea te accepta pe tine asa cum esti? Ea te iubeste si are grija de tine cand iti e rau? Cum i-ar fi ei mai bine? Cu sau fara tine?

| Marius925990 explică (pentru alin131):

Are grija de mine cand imi e rau, ma iubeste si ii va fi mai rau fara mine

| alin131 a răspuns (pentru Marius925990):

Pai, ea te iubeste... Acum nu se poate dragoste cu sila, dar vezi sa nu va despartiti si ea sa isi faca pe altcineva pentru ca nu o sa mai fi cu ea si atunci e posibil sa iti revi sau sa plangi dupa ea... Si in legatura cu cealalta fata, sigur nu e doar atractie fizica acolo?

Adica vrei sa te desparti de iubita ta, sa iesi cu cealalta, si sa ce? Daca cealalta nu te mai vrea? Sau daca nu este cum te astepti sa fie?

Eu cred ca ar trebui sa te gandesti la binele iubitei tale cu care esti acum, si dupa aceea la tine...

Sa sti ca in viata asta se intampla multe, uneori bune alteori mai putin bune, dar ce tine de tine incearca sa iei alegeri bune in care toata lumea sa fie fericita... Nu supara pe nimeni, nu e bine.

Dumnezeu ne iubeste pe toti si nu vrea sa te vada nici pe tine suparat, nici pe ea.

| Issabelle6789 a răspuns:

Ea s-a plictisit iar tu clar nu o iubesti daca te gandesti ca ai putea incerca cu alta ca poate e mai calma.Ori poate i-ai gresit cu ceva mai demult, v-ati certat mult in trecut? Totul se aduna...ori ca asa este ea.

| dfsugiopdfiudygh a răspuns:

Se vede că singur cauți motive de despărțire. La început spui despre toate defectele ei, apoi scrii despre "prietena" din copilărie. E clar că tu te-ai plictisit de ea și cauți altceva.

| Iuliambt a răspuns:

Ea e nervoasa tot timpul, nimic nu ii convine, nici în pat nu mai e ok, etc, toate astea de la un anumit moment, nu? Pai gândescte te puțin, ce s-a întâmplat, de ce a devenit asa? Poate asa ți se pare ție ca se comporta ciudat, poate ți ai pierdut tu interesul fata de ea. Întreab o ce a pățit, de ce s-a schimbat, spune i ce ai pe suflet, ce te deranjează, poate are o problema, poate o deranjează și pe ea ceva la tine de s-a schimbat asa sau s-a plictisit. Trebuie sa fie un motiv. Discuta cu ea, las o sa îsi spuna punctul de vedere și dacă e de rezolvat treaba, rezolv o, rezolvați o împreună, dacă va iubiți, incercați sa faceți cumva sa nu se stingă flacăra, comunicați, comunicarea e cheia. Dacă tu vii la ea cu intenții bune și vrei sa discuți frumos despre problemele dintre voi, iar ea tot la fel de recalcitranta e, atunci înseamnă că relația trebuie sa se termine și sa mergi mai departe. Cat despre prietena aia veche pe care ai pus ochii, o poți baga în seama dacă te închei relația anterioara.
Poți pentru început sa o întrebi ce mai face, dacă e ok, ia o ușor, glumește cu ea, începe o conversație care sa o binedispuna, bate i un apropo legat de faptul ca tocmai ce te ai despărțit. Și poate o sa fie interesata de tine.