| anonim_4396 a întrebat:

Sunt impreuna cu prietenul meu de 2 ani. Eu am 16 ani iar el are 19 ani si ne iubim mult. Nu am avut inca niciun contact sexual, asta pentru ca nu am vrut eu, sunt inca virgina. Ieri am fost pe la el pe acasa, a fost un moment foarte intim intre noi >:", dar totusi nu am facut sex.happy...pentru ca din nou nu am vrut eu...straight face... el a zis ca ma asteapta, dar vad ca e cam frustrat. Mi-e teama sa nu raman cumva insarcinata, sunt foarte bine informada despre metodele de contraceptie, dar niciuna nu e sigura 100%. Il iubesc mult si as vrea sa fac acest mare pas impreuna cu el, dar in interiorul meu inca mai am aceasta teama.sigh

Ce sfaturi ati putea sa'mi dati?

9 răspunsuri:
| Linda a răspuns:

Daca incepeai la 18, 19 ani apropierea fizica mai intensa, era mai simplu, va puteati casatori. Asa e mai greu. O idee poate fi sa va intalniti doar in locuri in care sunt si altii. Cel mai bine dupa mine sa incepi o relatie de prietenie cu persoana cu care te-ai casatori si cu cel mult 2-3 ani inainte de acea data.
In alta ordine de idei chiar daca te intelegi bine cu o persoana, daca imaginea viitorului nu se potriveste, nu iese relatia de durata, virtual de casatorie prea bine.
Dupa mine pana la 18, 19 ani relatiile e bine sa fie de prietenie, camaraderie cu cei de acelasi sex, pe urma prieteni amici grup largit si abia dupa aceea o relatie serioasa de iubire.

| Tessy a răspuns:

Daca te asteapta inseamna ca tine la tine! Felicitari! In ziua de astazi greu mai gasesti un baiat asa...ai grija sa nu il pierzi.Si nu te grabi...fiecare lucru are timpul potrivitwinking. Succes!

| Lorenyk a răspuns:

Daca el te asteapta, atunci ai rabdare pana ai sa fi pregatita 100%. in privinta sarcinii, folositi prezervativul, dar sa ai la-ndemana si pastila de a doua zi pentru orice eventualitate. insa daca tu nu esti sigura 100%, nu o face, pentru ca nu o sa fie ok. nu va fi un moment placut daca tu nu esti pregatita. pregatirea asta nu tine nici de informatiile pe care le ai, tine de psihicul tau. asteapta.

| ellene a răspuns:

Daca a zis ca te asteapta nu te grabi. Ai timp. Incercati sa va petreceti timpul altfel, pentru a nu fi tentati happy

| Macho a răspuns:

2 ani? as vrea sa il felicit pe prietenul tau. eu am avut o singura iubire in viata. era virgina.am asteptat 7 luni pana sa fie pregatita. a fost ok. nu stiu cum am rezistat 7 luni. 2 ani nu as reusi.il admir pe prietenul tau, inseamna ca tine la tine. faptul ca a asteptat 2 ani demonstreaza ca merita sa faci urmatorul pas cu el. daca il iubesti si te simti pregatita.nu ezita. nu moare nimeni. e un sentiment superb sa faci dragoste cu persoana iubita.
PS: toate fetele: " mai asteapta.mai asteapta" laughing nah ca eu tin cu baiatu phbbbbt

| GreenSky a răspuns:

Mai asteapta pana cand esti 100% sigura pe tine... daca intr-adevar te iubeste te va astepta si el...
Si eu am aprox. 16 ani si de asemenea nu ma simt inca pregatita pentru asa ceva...chiar daca m-am lasat dusa de val am stiut sa pun punct acolo unde trebuie.
Bafta!

| Abcfunny a răspuns:

Foarte frumos ca te asteapta .asea ca gandeste-te bine ce faci

| ASUS a răspuns:

Mai exista si prezervative pe fata pamintului happy
dar dacaa baiatul are experienta, se poate si fara el! succes

| krina55 a răspuns:

Daca te asteapta atunci nu-ti fa griji...mai asteapta pina o sa fii gata sa faci acest pas... daca a asteptat 2 ani, va mai astepta putin