| bbyyyyyyyy a întrebat:

Sunt impreuna cu un baiat de 2 luni si ceva,e un baiat care m-a iubit enorm,care mi-a promis marea cu sarea si chiar parea convins, era genul de relatie perfecta, nu l-am presat cu nimic si nu i-am gresit niciodata. Azi dimineata a vorbit mai sec cu mine si a zis ca "are o faza" dar o sa ii treaca, dupa amiaz parea sa nu mai aiba nimic si ne-am comportat normal. In seara asta m-a sunat o prietena sa imi zica ca a vorbit cu el si a zis ca e foarte nehotarat si nu stie ce vrea, ca nu vrea sa ma piarda pentru ca ma iubeste dar ii lipseste viata dinainte ( era genul de baiat care iesea in fiecare weekend, vorbea cu mai multe fete,nu se tinea de relatii etc) si ca stie ca ma va face sa sufar daca imi zice dar nu stie ce este cu el si respectiva prietena sa nu imi zica nimic ca o sa vada el cum ii trece ca sta si se gandeste. Faza e ca are si o presiune pe cap din partea prietenilor care stiu ca l-ar lua la rost daca s-ar desparti de mine. Chiar nu stiu ce sa inteleg. Baiatul care acum o saptamana imi zicea ca niciodata nu va renunta sau nu se va plictisi la mine, si care ieri le zicea tuturor ca o sa ne mai tina, azi sa faca faze de genul. Ce credeti ca are?

5 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Pai cum ce are? Ori nu primeste "ceva" ce vrea, ori intr-adevar nu este inca pregatit emotional pentru responsabilitatea unei relatii serioase.
Ce iti zice tie e praf in ochi. Si eu pot sa-ti fac acuma o declaratie de te dau pe spate. Dar de unde stii daca eu chiar spun lucrurile din suflet? Exact : din comportament.
Degeaba iti spune ca te iubeste, daca el ar mai iubi si cate un pahar de whisky si o blonda sau bruneta..sau de ce nu, roscata. Intelegi ce vreau sa spun?
Nu toti oamenii au usurinta de a isi asuma un angajament fata de o singura persoana.El e posibil sa fie unul din acesti oameni.
Sunt de acord cu Ravasy. Nu face absolut nimic. Incearca totusi sa nu-l mai cauti chiar atat de des.Sau eventual spune-i ca in weekend ai vrea sa iesi cu prietenele tale si ca daca vrea, sa vina si el, daca nu, sa faca si el ce vrea : sa iasa sau nu.
Pentru ca ce nu inteleg oamenii care sunt intr-o relatie este ca : poti avea viata sociala fain frumos si daca ai familie acasa.Nu ca inainte, dar tot poti iesi de 1-2 ori pe saptamana unde si cu ce prieteni ai chef. Nu e musai sa stai bot in bot.
Acum depinde si cum esti tu. Daca esti genul care il tine in casa in fiecare weekend, legat de tine sau daca esti dispusa sa il lasi sa iasa fara tine.

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Lasa-l putin sa vezi ce are de gand.
Ar mai ''copilari'' putin si nici pe tine nu te-ar face sa suferi.Sa fii pregatita din timp de o despartire.Nu-ti doresc, dar pentru orice eventualitate.

De obicei baietii ajung in ''impasul'' asta atunci cand nu primesc nimic de la fata cu care sunt.Intelegi ce vreau sa spun.Tu nu fa nimic in privinta asta.
Lasa-l sa vezi in ce directie o ia.

Daca iti va spune ca e mai bine sa va despartiti si din astea, e un fraier si mare lucru nu ai pierdutwinking
Daca trece peste acest ''impas'' si ajunge la concluzia ca e mai bine cu tine, inseamna ca intr-adevar acele juraminte au fost sincere.

| ZambetDeGheata a răspuns:

Nu o sa ma crezi dar eu iti spun oricum. Dupa doar doua luni nu poti spune ca iubesti o persoana. Da, esti atrasa de el, il vezi perfect, crezi ca o sa fi-ti impreuna pana la adanci batraneti, te si vezi petrecandu-ti intreaga viata cu el. Cu toii patim asta. Dar inca nu ii cunoasti defectele desi crezi ca le cunosti, inca nu ai dat de greu, nu sti cum se comporta in anumite situatii. Acum crezi ca o sa poti sa ii accepti toate defectele pentru ca inca nu le cunoasti pe toate. Dupa un an, doi, dupa ce l-ai vazut reactionand la toate situatiile posibile, dupa ce l-ai vazut in toate fazele lui mai proaste si inca mai crezi ca e perfect pentru tine poti spune "da, il iubesc". Vorbeste cu el. Trebuie sa inteleaga ca nu poate fi si cu tine si cu "relatiile de o saptamana" care obisnuia sa le aiba

| AlinnaAly a răspuns:

In primul rand, dupa 2, 3, 4 luni NU poti spune ca iubesti o persoana. Intr-adevar, poate exista o atractie puternica intre cele doua persoane, dar in nici un ca IUBIRE. Relatia voastra esti instabila, probabil nu este una bazata pe comunicare. Incercati sa vorbiti orice unul cu celalalt si sa va rezolvati problemele de cuplu singuri, fara interventia prietenilor. Mult succes!

| Toni01 a răspuns:

Te-as ajuta cu placere dar nu ma descurc in relatii. happy