| TnCristinaa a întrebat:

Acum 6 luni am cunoscut un baiat si ne-am imprietenit foarte repede.(Eu nu am avut nicio relatie.el a avut mai multe)Eu nu prea sunt genul care sa imi fac prieteni sau sa vorbesc cu multe persoane(sunt mai timida).Am devenit cei mai buni prieteni si am inceput sa il plac.Suntem foarte diferiti.El nu prea e asa cu scoala, eu am 16, el face 18 peste 2 luni.Am inceput sa tin la el, dar nu stia asta. Vorbeam foarte mult. Dupa un timp m-am certat cu el si nu am vorbit o luna, apoi m.a bagat in seama si am devenit iar prieteni.El mi-a zis ca si el ma place si mereu se tinea dupa mine si se ruga sa fim impreuna.Eu nu voiam sa fiu dezamagita si 5 luni nu am acceptat. Dupa ce ne.am cunoscut la 1 luna.el s-a pus cu o prietena de.a mea, dar ea era indiferenta si nu tinea la el.Se certau des si nici nu parea ca sunt impreuna.A doua oara (ei se impacasera si el cam stia ca il plac ..nu prea credea) Eu i-am zis ca ar fi mai bine sa nu mai vorbim ca nu vreau sa fiu in plus.A doua zi am fost in parc si prietena aceea l.a chemat desi eu nu eram de acord.Au stat impreuna si m.am simtit prost.Nu am vorbit cam 5 saptamani cu el, apoi m.a cautat (se despartisera la cateva zile dupa faza din parc)si tot sustinea ca ma iubeste si etc.Nu prea erau sentimente intre el si fata aia.Ea nu il iubea..era doar asa. Ne-am impacat si el tot continua sa zica ca tine la mine..ca daca nu ma iubea ..nu se tinea de mine 6 luni.El a plecat la munca pe timpul vacantei (ospatar).Mi-a zis odata ca a iesit cu o amica si m-am suparat.Mi-a zis ca nu are treaba cu ea si etc. Dupa cateva zile.un coleg de-al lui s-a dat la mine pe fb si l-am refuzat.I-am zis de faza cu colegul si s-a suparat si a zis ca e gelos ca ma iubeste.I-am zis ca nu am nicio treaba. Nu vorbeam foarte mult, dar tot continua. Zicea ca vrea ceva serios.ca nu si-ar bate joc de mine.(prietena aceea s.a despartit de el pentru altcineva). Pana la urma am acceptat..parea fericit, dar ne certam des pentru ca mie mi se parea ca nu mai e la fel..nu mai vorbim ca inainte,ca ma ignora, ca nici macar nu tine la mine.I-am zis sa isi caute pe altcineva si a zis ca nu vrea si nu vrea sa ne despartim, dar mie mi se parea ca nu mai e ca inainte.I-am zis faza din parc si a zis ca habar nu am ce era in sufletul lui cand se uita la mine..ca pana si fata aia a observat ca numai la mine se uita. Ne-am despartit pentru ca asa am considerat ca e mai bine.El a zis ca munceste si nu mai are timp ca inainte. vorbeste pe fuga si de asta nu prea raspunde chiar daca vede mesajul.A spus ca el ma iubeste, dar eu nu am facut.o niciodata.M-am simtit prost sa aud asta..eu nu prea il credeam ca ma iubeste..nu stiu de ce.Nu voiam sa ma dezamageasca.Mi-a zis ca daca asta vreau.ce sa imi mai dovedeasca..nu are rost sa o lungim.Sa o las asa. Eu si la liceu nu prea il bagam in seama..treceam pe langa el de parca nu il cunosteam ...sunt mai timida si nu prea.Mi-a zis ca eu nu l-am iubit niciodata si am stat doar asa cu el.Eu chiar tineam la el, dar nu prea vorbeam si ma gandeam ca nu are chef de mine..ma simteam prost ca vedea mesajele si nu raspundea sau nici macar nu facea o propozitie.Ma simteam ignorata si ma indoiam de faptul ca tine la mine. Daca tinea nu facea asa (aha, mda, faci ce vrei)..Eram impreuna si nici nu vorbeam prea mult. Nu stiu ce sa mai cred. sad sad Voi ce credeti? Ce ar trebui sa fac? Credeti ca a tinut la mine sau? Eu chiar tin la el, dar nu stiu ce sa mai fac.Ma simt prost sa vorbim 2 cuvinte si mai mult ne certam pentru ca mi se pare ca nu imi da atentie.
PS:Imi cer scuze daca am gresit pe undeva
Chiar am nevoie de sfaturi sad

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Omul a suferit in trecut si sufera de obsesie compulsiva sa stii, de fapt el vorbea cu fosta iubita, i cunosti fosta iubita? ea vezi cum era cu ea? niciodata nu scapam de amintirea primei iubiri ea ne marcheaza pe viata sa stii,poate lucra mult nu stiu,poate nu a simtit afectiune din partea ta, tu find timida el a crezut ca esti indiferenta ca nu isi pasa, noi barbati nu intelegem semnele, noi nu putem simti iubirea, nu suntem empatici, el tea copiat si a devenit indiferent, cred ca in aceste momente era nervos nu cred ca nu te iubeste dar i e frica ca repeta trecutul si iar va suferi asa ca face ce a facut dupa ce s-a despartit te ignora

| TnCristinaa explică (pentru RAY):

Cica ar fi avut o relatie de 3 ani(prima data), dar fata aceea a plecat si a gasit pe altcineva.Nu a mai vrut sa fie impreuna si s-au despartit. Dupa a stat cu mai multe fete..asa.gen:la misto, dar acum,, se jura'' ca vorbeste serios..Ca nu se tinea 7 luni dupa mine daca nu vroia ceva serios...

| RAY a răspuns (pentru TnCristinaa):

Poate a vrut apoi sa rasgandit cine ste, adevarul e ca trecutul conteaza mult, 3 ani e ceva pentru un baiat

| TnCristinaa explică (pentru RAY):

In majoritatea relatiilor. fetele s-au despartit de el

| RAY a răspuns (pentru TnCristinaa):

Atunci vorbim de o frica compsulsiva,frica de a suferi din nou, frica de a fi dezamgit, tradat, fza e ca cred ca tia pierdut increderea, totul sta in cine mai are incredere sora lui, mama lui sau poate un prieten

| TnCristinaa explică (pentru RAY):

Nu prea arata ca-i pasa... zicea ca ii pasa.dar nu prea vorbea asa..Se supara mereu. zicea. faci cum vrei..cand ne certam.el se intorcea mereu.Cand ne vedeam treceam unul pe langa altul parca nu ne cunosteam si cateodata se baga in seama, dar eu nu prea...eram gen. Nu prea se obosea sa lamureasca o problema, abia raspundea la mesaje, nu prea vorbea asa de multe ori, dadea impresia ca nu ii pasa de multe ori.Nu e asa ..cu scoala, dar nu fumeaza sau ceva gen.Nu e un om rau, dar mi-a zis o persoana ca,, nu prea e de gasca'',, nu prea e mare pierdere'',, nu trebuie sa ai prea multe asteptari de la el''..Nu prea stiam ce sa mai cred

| TnCristinaa explică (pentru RAY):

Cam asa. sad

Răspuns utilizator avertizat
| MidnightR a răspuns:

Baiatu` stie sa se victimizeze, asta e tot ce iti pot spune.
In rest, uita-l.

| Oxymorone a răspuns:

Buna. Intalnim des astfel de cazuri si tot mai des vedem ca stiti deja raspunsul, dar incercati sa va consolati cu faptul ca si altcineva crede ceea ce voi deja stiti. Fa ce te face fericita, nu cred ca vrei sa traiesti alaturi de un om care nu iti poate raspunde la mesaje. Daca te-ar iubi, ar face pe dracu' in patru sa isi gaseasca putin timp sa iti spuna ca te iubeste si ca vrea sa il scuzi ca nu poate vorbi pe moment. De ce nu iti gasesti un baiat sensibil si inteligent caruia sa ii pese ca te doare? Parerea mea, nu toti se manifesta la fel atunci cand vine vorba de sentimente.