| PussicatDolls a întrebat:

Sunt in a 33a zi de ciclu, inca nu mi-a venit. În ziua 27 am luat pastila Escapelle. Am dureri foarte mari de sani, sunt umflați, nu ii pot atinge. Este un simptom de sarcina sau trebuie sa vina menstruatia? Sunt extrem de speriata

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Folosirea pastilei contraceptive Escapelle, in a 27 zi a ciclului menstrual in mod sigur a fost INUTILA dar mai ales absolut IRESPONSABILA fiindca in acel moment hormonii sintetici din continutul pastilei nu au avut asupra ce sa actioneze indiferent daca exista sau nu o sarcina. Prin efectul lor nefast asupra activitatii hormonale proprii care in mod sigur a fost deranjata si/sau destabilizata probabil ca inceperea menstruatiei a fost amanata pentru o perioada imposibil de extimat/prevazut. Modificarea sanilor si aparitia durerii la nivelul lor, pot sa reprezinte simptome premenstruale si sa indice pornirea iminenta a menstruatiei. Oare cand veti reusi sa intelegeti ca NU POT SA EXISTE SIMPTOME DE SARCINA in acest moment al ciclului menstrual. Ar trebui sa devii FOARTE SPERIATA insa acest lucru sa se datoreze gandurilor privind posibilele, sau probabilele efecte care vor apare in urmatoarele luni din cauza prostiei facute in momentul folosirii inutile, fara rost a acelei nenorocite pastile. Multa sanatate!

| InF3CT a răspuns:

Trebuie sa vina menstruatia daca te dor sanii; P