| PussicatDolls a întrebat:

In a 27a zi a ciclului, neregulat de altfel, prietenului meu i s-a spart prezervativul. După maxim 4-5 ore, pentru siguranta mea, am luat pastila Escapelle. Inainte de a lua pastila aveam dureri de sani si erau usor umflați, probabil mi se apropia menstruatia. Astazi, după 3 zile de când am luat pastila, durerile de sani au mai încetat si nu mai sunt asa umflați. Oare pastila nu si-a facut efectul? Ar trebui sa ma ingrijorez? In urma administrarii pastilei, menstruatia poate sa intarzie mai mult de 14 zile sau poate suferi alte modificari?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In ziua a 27-a nu mai erai in perioada fertila de multa vreme, deci pastila ai luat-o inutil!
Acum, pentru ca ti-ai bagat o bomba hormonala in corp, nimeni nu stie cand iti va veni ciclul urmator ori cand se va produce ovulatia, tot sistemul tau hormonal fiind dat peste cap pentru urmatoarele 6 luni, din cauza acestei pastile.
Pacat ca va jucati de-a sexul, dar nu aveti nici cele mai elementare notiuni de protectie si de cunoastere a propriului corp, cu functiile lui ovulatorii samd.

| Kira5854 a răspuns:

Menstruatia intarzie aproximativ 5-6 zile dar acum depinde si care era data pe care iti venea fiind vorba de un ciclu menstrual neregulat. La 11-14 zile dupa contactul sexual cu risc poti face un test de sarcina barza ultrasensibil, pentru linistea ta sufleteasca.
Mai bine iei anticonceptionale(prescrise de medic) decat sa iei escapelle sau alta pilula de a doua zi deoarece este o bomba hormonala si dupa ce ca menstruatia ta este neregulata, ii strici si mai rau "rutina". Eu una, nu as recomanda nimanui pilula de a 2. a zi, decat in cazuri extreme, cand ovulatia are loc 100% in acea perioada.

| PussicatDolls explică (pentru Kira5854):

Si faptul ca durerile de sani au mai încetat, ar trebui sa ma panicheze sau este ceva normal?