| Alissonn a întrebat:

Sunt insarcinata in 6 saptamani si ginecologul mi-a prescris duphaston [vaginal]. dar nu inteleg pentru ce le iau cu ce ma ajuta? am citit ca e pentru reglarea menstruatiei si pentru avort

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În PRIMUL rând bănuiesc că VREI să păstrezi copilul!

Apoi, presupun că ţi-a făcut analize de sânge şi, probabil, ţi-a găsit un DEFICIT progesteronic!

Astfel că, medicul PRESUPUNE că ai un RISC mare de avort - iminenţă de avort spontan!

Deci, ţi-a prescris Duphaston pentru tratamentul iminenţei de avort şi a avortului habitual!

Pentru detalii suplimentare, vezi Prospectul la linkul : http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_2078_26.10.09.pdf?anmOrder=Sorter_dci

5 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Pe reteta respectiva ar trebui sa scrie si un diagnostic iar pentru siguranta nu le lua inainte de a-l intreba in ce scop ti l-a recomandat!

| mona a răspuns:

Consulta si alt ginecolog pentru binele copilului tau, eu nu pot sa imi dau seama de ce ti le a prescris dar iti pot spune ca si mie mi au fost prescrise ovule vaginale cand am fost insarcinata[am avut o mica umflatura inauntru]

| Elvina a răspuns:

Probabil a gresit ceva medicul. Mai bine il suni si-l intrebi. Bafta!

| Oana92 a răspuns:

Eu iau duphaston pentru deficit de progesteron si din cate imi aduc aminte scria in prospect ca sunt si pentru sarcina. Intreaba medicul inainte sa le iei! Sarcina usoara!

| Alissonn explică:

Multumesc pentru raspunsuri